ההסתדרות כופפה את תקנון קרן השביתה: עובדי מגדל יקבלו את מלוא שכרם

הזכאים לקבל את הכספים מההסתדרות הם עובדים השובתים מסיבה "אידיאולוגית" (כגון בעניין זכות ההתארגנות) ולא עובדים השובתים מסיבה כלכלית

חיים ביאור
חיים ביאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
חיים ביאור
חיים ביאור

עובדי חברת הביטוח מגדל, המשבשים את העבודה כבר במשך חודש וחצי במסגרת מאבקם נגד הנהלת החברה ובעל השליטה בה שלמה אליהו, לא ייפגעו בשכרם למרות ההיעדרויות התכופות שלהם מהמשרדים במסגרת העיצומים והשביתות שהם נוקטים.

תקנון קרן השביתה של ההסתדרות קובע כי עובד הנמצא בשביתה שאושרה על ידי הארגון ואשר המעסיק מחליט שלא לשלם לו את שכרו עבור הימים שבהם נעדר מהעבודה, יקבל מההסתדרות את יתרת הסכום שלא קיבל מהמעסיק. הזכאים לקבל את הכספים מההסתדרות הם עובדים השובתים מסיבה "אידיאולוגית" (כגון בעניין זכות ההתארגנות) ולא עובדים השובתים מסיבה כלכלית (כגון דרישה לתוספת שכר).

תקנון הקרן גם קובע כי בכל מקרה עובד הזכאי לדמי שביתה, לא יקבל את הכספים המגיעים לו, אלא אם קיים שביתה במשך שלושה ימים רצופים ומעלה.

עובדי מגדל מקיימים את התנאי הראשון: העיצומים והשביתות החלקיות שהם נוקטים הוכרו על ידי ההסתדרות כבעלי מניע אידיאולוגי ולא כלכלי ומבחינה זו הם זכאים לכספים שהנהלת מגדל מתכוונת למנוע מהם בחודש ינואר. ואולם את התנאי השני הם אינם מקיימים: הם אמנם מקיימים עיצומים בלתי פוסקים, אך בשום מקרה אין עובד אחד במגדל שקיים עד כה שביתה מוחלטת במשך שלושה ימים רצופים או יותר.

הפגנת עובדי מגדלצילום: עופר וקנין

כדי שעובדי מגדל יקבלו בכל זאת החזר כספי מההסתדרות בגובה שווה לסכומים שהנהלת החברה עומדת לנכות משכרם, החליטה הנהגת ההסתדרות בראשות עופר עיני להגמיש את תקנון קרן השביתה ולכלול בזכאים לתשלומים את כל עובדי מגדל שנקטו עיצומים ושביתות חלקיות, גם אם איש מהם לא שבת שלושה ימים או יותר ברציפות.

אלמלא ה"כיפוף" בתקנון קרן השביתה, משכורת חודש ינואר שתשולם להם בשבוע הבא היתה נמוכה בכ-25% לעומת השכר הרגיל. הנהגת ההסתדרות החליטה כי התקנון ה"מכופף" יחול על עובדים במגדל שנקטו עיצומים או שביתות החל מ-15 בינואר, ועם זאת, לדברי היועץ המשפטי של ההסתדרות , עו"ד יחיאל שמיר, "הקרן תבחן גם מקרים פרטניים של עובדים שנקטו עיצומים גם לפני ה-15 בינואר ותשקול לחיוב מתן סיוע כספי גם במקרים אלה".

מחר ימשיכו עובדי מגדל בעיצומים שהם נוקטים ברוב מחלקות החברה, לרבות שירות הלקוחות ומטה הכספים. כמו כן הם מתכוונים לקיים מחר (ה') הפגנה מול מלון הר ציון בירושלים שבבעלות אליהו ומחרתיים (ו') הם יקיימו הפגנה משולבת עם טקס קבלת שבת במתחם גן העיר בתל אביב הסמוך לביתו של אליהו.

הנהלת מגדל סירבה להגיב לדברים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלונה ודניאלה חברת SISTERS

שתי האחיות שהפכו חשבון אינסטגרם לאקזיט של מיליוני שקלים

אופן ספייס. היתרונות שלו ברורים, אבל העבודה ההיברידית מציפה את החסרונות

"כשאחפש עבודה עוד שנה־שנתיים, הדבר הראשון שאבדוק הוא שאני לא יושבת באופן ספייס"