בתום דיון סוער בוועדת העבודה והרווחה: תוכנית "מעגלי תעסוקה" מוקפאת

עובדי השירות התעסוקה חוזרים לעבודה; בשירות התעסוקה הסבירו כי תוכנית מיקור החוץ "מעגלי תעסוקה" אינה דומה לתוכנית ויסקונסין; ח"כ יחימוביץ': "נותנים ליועצים חיצוניים את השם המגוחך 'מנטורים'. מצפצפים על החלטות חברי הכנסת, עושים מאתנו צחוק, זו שגיאה וזריקת כסף על גורמים פרטיים"

הילה ויסברג
הילה ויסברג
הילה ויסברג
הילה ויסברג

בתום דיון סוער היום (ד') בוועדת העבודה והרווחה בכנסת ועסק בתוכנית "מעגלי תעסוקה" – תוכנית מיקור חוץ בשירות התעסוקה, שהובילה לשביתת עובדים בת שלושה ימים בשירות התעסוקה – הושגה הסכמה להקפאתה. בהמשך תידון שוב במסגרת הוועדה. ועד העובדים שב לעבודה ב-11:00.

אף שהתוכנית מוצגת כגרסה נוספת לתוכנית ויסקונסין להשמת מובטלים כרוניים בשוק העבודה שבוטלה ב-2010 עקב ביקורת ציבורית, הרי שלפי הנהלת שירות התעסוקה ומשרד הכלכלה, מדובר בתוכנית אחרת לגמרי. על-פי תוכנית זו, מובטלים כרוניים המונים כ-100 איש ייפגשו אחת לשבוע עם יועץ – שאותו כינה יו"ר השירות שרגא ברוש "מנטור" – בכדי שייסע להם בשיפור מיומנויות בתחום כתיבת קורות חיים וראיונות עבודה. "אין שום קשר בין ויסקונסין לבין מה שאנחנו רוצים לעשות", אמר ברוש בוועדה. "לאנשי השירות את המיומנויות שישנן לאותם יועצים חיצוניים. אנחנו מעוניינים להוציא לפועל פיילוט, ולראות איך ילך".

חברי הכנסת התנגדו לתוכנית, ותקפו את ברוש. יו"ר הוועדה חיים כץ (ליכוד) אמר לברוש – "האוצר לא סופר אותך, הוא משתמש בך", ורמז לכך שכל תכליתה של התוכנית הוא חיסכון כלכלי על גב עובדי השירות. ח"כ שלי יחימוביץ' (עבודה) אמרה שאף שניתנים שמות שונים לתוכניות מיקור חוץ שונות – הן כולן ויסקונסין. "אני לא מבינה את הדיבורים על פיילוט, כבר נעשה פיילוט בדמות 'ויסקונסין'. מעולם לא נעשתה עבודה כל כך מעמיקה בלמידת התוכנית. יצאנו למכרזים והיינו עדים לרמאויות ולסיבוב שעשו חברות חיצוניות על גב המדינה. פעם קוראים לזה 'מעגלי תעסוקה', פעם 'אורות תעסוקה' ופעם 'חוזרים לעבודה'. מחזירים את ויסקונסין מהדלת האחורית, כאילו אם ישנו את השם, לא נרגיש מה מתרחש כאן. בפועל, מתקשרים עם גורמים חיצוניים ללא מכרז, ונותנים ליועצים חיצוניים את השם המגוחך 'מנטורים'. מצפצפים על החלטות חברי הכנסת, עושים מאתנו צחוק, זו שגיאה וזריקת כסף על גורמים פרטיים. תנו את התפקידים הלו לשירות התעסוקה – הם יודעים מה לעשות".

חברת הוועדה ח"כ מיכל בירן (העבודה) תקפה גם היא את התכנית: "הבעיה של המובטלים היא שאין מקומות עבודה ושחסרה להם ההכשרה המתאימה. לא יעזרו להם מפגשים שבהם ילמדו לכתוב קורות חיים - ושם יהיה רשום שעבדו בניקיון ובשמירה. בדרך גוזרים קופון מפעילים פרטיים, שיקבלו את הזכות לשלול קצבות כשלא ברור מה הכשרתם ומה הקריטריונים לכך. אנחנו לא ניתן יד להפרטה של שירות התעסוקה. התכנית הזו היא לא פיילוט, היא ניסוי בבני אדם שכל מטרתו להפריט את שירות התעסוקה, בכל מחיר".

שירות התעסוקה בבת ים

ברוש אמר, מנגד כי "הניסיון לקרוא לתוכנית 'ויסקונסין' זו יחצנות. היועצים עליהם אנחנו מדברים עוסקים אך ורק בייעוץ – הם לא יכולים לשלול שום דבר, הם רק מדווחים, ומי שמסרב להגיע לפגישה – מנהל הלשכה יכול לשלול ממנו קצבת אבטלה למשך חודש. בואו ננסה את הפיילוט, ונדבר עליו בהמשך. אנחנו חושבים שצריך להתחיל ללכת, כי שום דבר לא זז בינתיים".

הממונה על התעסוקה במשרד הכלכלה, מיכל צוק, מגבה את ברוש. בשיחה עם Themarker אמרה: "התוכנית באה לחזק את שירות התעסוקה, להפוך אותו לרלוונטי, לא להחלישו. אנחנו רוצים להעניק לשירות התעסוקה ארגז כלים מגוון. לכל דבר שרוצים לריב עליו קוראים 'ויסקונסין'. זה בכלל לא העניין כאן".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בתביעה נכתב כי הראיון כולו "התנהל בצורה שאינה מכבדת או רצינית״ כלפיה

המועמדת התחברה לראיון עבודה בזום - וקיבלה מהמראיין מייל שהדהים אותה

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן