עובדי שירות התעסוקה נגד תוכנית ויסקונסין החדשה

תוכנית ההשמה בגרסתה החדשה, "מעגלי תעסוקה", גובשה כדי להימנע מעימות עם ועד עובדי שירות התעסוקה, המתנגד להפעלה מחדש של התוכנית

חיים ביאור
חיים ביאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
חיים ביאור
חיים ביאור

משרד הכלכלה בראשות השר נפתלי בנט מתכוון לממש את תוכנית ויסקונסין - אך הפעם במתכונת "רכה", כשהיא תופעל בתוך המשרדים של לשכות העבודה ובשיתוף פעולה עם עובדי שירות התעסוקה. מטרת התוכנית, כמו קודמותיה, היא לסייע לאוכלוסיות חלשות להצטרף לשוק העבודה.

תוכנית ההשמה החדשה, ששמה "מעגלי תעסוקה", גובשה במתכונת מרוככת כדי להימנע מעימות עם ועד עובדי שירות התעסוקה, המתנגד לתוכנית ויסקונסין על כל צורותיה. המועד שנקבע להפעלת תוכנית "מעגלי תעסוקה" קרוב למדי: יום רביעי, 15 בינואר. ואולם, הוועד בראשות עופר לוי מתנגד גם למתכונת החדשה של התוכנית ומאיים בשביתה, בטענה שהתוכנית מסכנת את משרותיהם של עובדי לשכות התעסוקה.

בחוזר שהפיץ שירות התעסוקה למנהלי הלשכות נכתב כי תכליתה של התוכנית החדשה היא "טיפול ממוקד בתובעי הבטחת הכנסה חדשים ומחדשי רישום, לצורך שילובם בעבודה מתאימה ומניעת גלישתם לעומק אבטלה ותלות בקצבאות של הביטוח הלאומי. התוכנית תבוצע בניהול ופיקוח מלא של מנהלי לשכות העבודה".

קהל היעד של התוכנית, על פי החוזר, הוא תובעי הבטחת הכנסה עד גיל 49. האנשים שעליהם תחול התוכנית יחויבו להתייצב בלשכות העבודה שלוש פעמים בשבוע (לעומת אחת לשבוע באופן רגיל). הם ייפגשו בחדר מיוחד שיוקצה לשם כך בלשכה, עם מאמן שילמד את המשתתפים שיטות יעילות לחיפוש עבודה באינטרנט וכתיבת קורות חיים, וישתתפו בסדנאות מקצועיות. המאמנים ומנחי הסדנאות לא יהיו עובדי הלשכה, אלא עובדי חברה חיצונית.

הפגנה נגד תוכנית ויסקונסין במתכונתה הקודמת, 2006 צילום: טס שפלןצילום: טס שפלן

"מעגלי תעסוקה" לא תופעל בכל הארץ, אלא בעיקר באזורים שבהם מתגוררים חרדים רבים. בשלב הראשון היא תופעל בתשע ערים: ירושלים, בני ברק, בית שמש, ביתר עילית, חיפה, טבריה, מודיעין, אום אל פאחם ואשדוד. בשלב מאוחר יותר תתרחב התוכנית לתל אביב, רחובות, בת ים, טייבה, באר שבע, ערד ורהט.

ואולם ועד העובדים והסתדרות עובדי המדינה, המתנגדים לתוכנית, טוענים שמדובר בניסיון להכניס את תוכנית ויסקונסין בדלת האחורית, ללא אישור הכנסת או ועדותיה. "אנו יכולים ללמד בעצמנו שיטות לחיפוש עבודה או כתיבת קורות חיים, ואין צורך לשכור את שירותיה של חברה חיצונית", הם טוענים. הוועד מאיים שאם הנהלת שירות התעסוקה תגלה נחישות בהפעלת התוכנית בשבוע הבא, "נגיב בנחישות דומה ונסגור את דלתות לשכות העבודה בכל הארץ". גורמים המעורבים בנושא מעריכים כי הוועד מעוניין להפעיל את התוכנית באמצעות עובדי הלשכה בלבד, כדי שתהיה לו אמתלה לדרוש העלאת שכר לעובדים בגין "תוספת מטלות".

חרף הכוונה להפעיל את התוכנית בלא להיזדקק לאישור הכנסת, ח"כ אילן גילאון (מרצ), מהמתנגדים החריפים לתוכנית ויסקונסין, יוזם דיון בוועדת העבודה והרווחה של הכנסת, כדי למנוע את הפעלת התוכנית "בשמה המכובס החדש". לדבריו, בתוכנית החדשה יש שורה של כשלים, ו"המרכזי שבהם הוא שחברה פרטית תוכל להמליץ על שלילת קיצבה ממקבלי הבטחת הכנסה".

בתגובה אמרה מיכל צוק, הממונה על התעסוקה במשרד הכלכלה, כי תוכנית מעגלי תעסוקה היא "בסך הכל עוד נדבך בתוך מגוון תוכניות הכשרה למובטלים שמשרד הכלכלה ושירות התעסוקה מפעילים, במטרה להקל את מצב האבטלה ולעודד אנשים להצטרף למעגל העבודה". לדבריה, "יש צורך בתמהיל בין אנשי מקצוע חיצוניים לבין עובדי שירות התעסוקה ועובדי השירות אינם צריכים להיבהל מכך".

מנכ"ל שירות התעסוקה, בועז הירש, אמר כי "אנו נערכים להפעלת התוכנית החל ב–15 בינואר, אולי עם שינויים קטנים במועד. עובדי שירות התעסוקה לא יאבדו שום סמכות שיש להם כיום. שירות התעסוקה ייצא מחוזק מהפעלת התוכנית החדשה, ולכן איני רואה סיבה לשביתה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

לס נייט הכחדה אנושית מרצון

"נחיה חיים ארוכים ואז ניכחד": האיש שרוצה שלא יהיו יותר אנשים בעולם

FILE PHOTO: Twitter logo and a photo of Elon Musk are displayed through magnifier in this illustration taken October 27, 2022. REUTERS/Dado Ruvic/Illustration/File Photo

כיכר העיר המטורפת של אילון מאסק עוד עלולה להרוג אותנו