לראשונה: עובדים בחוזים אישיים בשירות המדינה פתחו בעיצומים

מפקחי העבודה המועסקים במינהל ההסדרה והאכיפה של משרד הכלכלה, שתפקידם לאכוף את חוקי העבודה על ידי המעסיקים, פתחו בעיצומים ■ "הסוגיות שהמפקחים העלו נבדקות עתה על ידי הגורמים המקצועיים", אמרו במשרד הכלכלה

חיים ביאור
חיים ביאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
חיים ביאור
חיים ביאור

מפקחי העבודה המועסקים במינהל ההסדרה והאכיפה של משרד הכלכלה, שתפקידם לאכוף את חוקי העבודה על ידי המעסיקים, פתחו בעיצומים. הם אינם יוצאים לשטח ואינם מטפלים בתלונות של עובדים על הפרת זכויותיהם, המגיעות למשרד הכלכלה.

זו הפעם הראשונה שבה עובדים במשק המועסקים בחוזים אישיים, ולא במסגרת הסכמי עבודה קיבוציים, יוצאים למאבק שמתבטא בשיבוש העבודה. עד כה הסתפקו עובדים אלה בקיום משמרות מחאה קטנות. על העיצומים החליט ארגון אחדות, שבו חברים כמה אלפי עובדים במשרדי הממשלה השונים, המועסקים באמצעות חוזים אישיים.

ארגון אחדות, בראשות אבירם ז'ולטי - בעצמו עובד משרד הכלכלה - הינחה את המפקחים להפסיק את היציאות למקומות העבודה ולא לטפל בתלונות חדשות המגיעות למשרד על ידי עובדים שזכויותיהם הופרו בידי מעסיקים. המפקחים אמורים לאכוף, בין היתר, תשלום שכר שלא יפחת משכר המינימום שעל פי חוק, חוק שעות העבודה והמנוחה וחוק העסקת עובדים זרים.

עובדי החוזים האישיים מפגינים מול משרד ראש הממשלה

לטענת המפקחים, הם החליטו על העיצומים בתגובה לסירובה של הנהלת משרד הכלכלה לדון עמם על טענותיהם בעניין פגיעה מתמשכת בשכרם, שנעשית במקביל לגידול בהיקף עבודתם. "אנו משתכרים כמו אחרון עובדי הקבלן", הם טוענים. לדבריהם, מפקחות המועסקות במשרות אם אינן יכולות לממש את זכותן לעבוד שעות עבודה מקוצרות. עוד טוענים המפקחים כי עשרות כלי רכב שהוקצו לצורך ביצוע עבודתם, אינם עומדים לשימושם ועומדים ללא שימוש וכי בהגיעם למשרד אין להם מקום לשבת.

ארגון אחדות מנהל מאבק משפטי כבר שנתיים וחצי כדי להשיג הכרה בו כארגון עובדים לכל דבר. בספטמבר השנה נחלו ראשי הארגון הישג מסויים, כשבית הדין האזורי לעבודה בירושלים קבע כי עובדי החוזים האישיים בשירות המדינה הם יחידת מיקוח נפרדת, ולפיכך הם רשאים לנהל מאבק על שיפור שכרם ותנאי העסקתם. השופטת חנה טרכטינגוט קבעה כי אחדות הוא ארגון עובדים, אך לא ארגון יציג הרשאי לחתום על הסכמי שכר. זאת, מכיוון שמספר חבריו אינו מגיע לכדי שליש לפחות מכלל 8,547 העובדים המועסקים בשירות המדינה באמצעות חוזים אישיים.

המדינה ערערה על פסק הדין בפני בית הדין הארצי לעבודה, בטענה שהענקת מעמד נפרד לעובדי החוזים האישיים יגרום להתערערות של יחסי העבודה בשירות המדינה, הנחשבים ליציבים. הערעור טרם נדון. ההסתדרות, המייצגת את עובדי המדינה המועסקים באמצעות הסכמים קיבוציים ומתייחסת בעוינות לקיומו של ארגון אחדות, התייצבה לצד המדינה בהליך שהתקיים בבית הדין.

ממשרד הכלכלה נמסר בתגובה: "כ-35 עובדים העוסקים בפיקוח על חוקי העבודה החלו בעיצומים, מתוך 250 עובדי מינהל ההסדרה והאכיפה. הסוגיות שהמפקחים העלו - נבדקות עתה על ידי הגורמים המקצועיים במשרדי הכלכלה והאוצר".

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

עובדי בניין מסייעים בהכוונת התנועה במנהטן, ניו יורק, בתחילת החודש

האם הראלי בשווקים מסמן את התחתית — או שהגרוע מכל עוד לפנינו?

מבט משטח המריבה אל הים. כל דונם שווה מיליונים, ומחירי הבתים בסביבה מגיעים לעשרות מיליוני שקלים

"פתאום הבנו שיש בעיות עם הקיבוץ": השקיעו 30 מיליון שקל בשכונה חדשה ליד שפיים, אבל אז הכל השתבש

אם אחת הסיבות לתוספות השכר המתכוננות למגזר הציבורי היא העלייה החדה בשכר בהיי־טק, הגיע הרגע להכניס להסכמי השכר במגזר הציבורי עוד אלמנטים היי־טקיים

העובדים שהמשכורות שלהם זינקו - ומה אפשר ללמוד מהסכמי השכר בהיי-טק

סופיה, בירת בולגריה. לגור באחת הערים העתיקות באירופה עבור 3,200 שקל בחודש

עשר ערים בעולם שאפשר לחיות בהן בפחות מ-4,000 שקל בחודש – כולל שכר דירה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אישה בטלפון

מטעינים את הטלפון כשהסוללה כמעט גמורה? תשכחו מהלוואה

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות