39% מהעובדים בעשירון התחתון משתכרים פחות משכר מינימום

אחד מכל שלושה עובדי חקלאות אינו מקבל שכר מינימום שעתי - לפי מחקר של הביטוח הלאומי; השיעור בכלל המשק: 10.7% ■ "אי הציות של מעסיקים אינו מוגבל לעובדים עניים", קובעים החוקרים

טלי חרותי סובר
טלי חרותי-סובר
טלי חרותי סובר
טלי חרותי-סובר

המושג "מערכת חוקים מפוארת – מערכת אכיפה מכוערת", שטבע המומחה לשוק העבודה פרופ' מומי דהן, בא לידי ביטוי היטב במחקר שפירסם באחרונה המוסד לביטוח לאומי. המחקר, שנערך בידי מירי אנדבלד, דניאל גוטליב ואורן הלר והתבסס על סקרי ההוצאות של הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה (הלמ"ס), בדק עד כמה גבוהה רמת אי הציות לחוק שכר המינימום. כלומר, למי לא משלמים אפילו שכר מינימלי, בהפרה של החוק הקובע כי על כל עבודה יקבל העובד לפחות 23 שקל בשעה.

מסקנות המחקר קשות: רמת אי הציות ב–2011 היתה %10.7 מהמועסקים. הבשורה הטובה: הרמה ירדה מ–13% ב–2010–2008, בשל הגדלת מצבת כח האדם בתחום האכיפה. עם זאת, ב–2010 עמד אי הציות על 10.1% ועלה שנה אחר כך, כאמור, ל-10.7%. הבשורה הרעה באמת: "האי ציות של מעסיקים אינו מוגבל לעובדים עניים, הוא תופעה גם של עובדים בשכבת הביניים, בעיקר הנמוכה", קובע הדו"ח. "עם זאת, שיעור העניים מתוך כלל העובדים שלגביהם קיים אי ציות לשכר המינימום מגיע לכ–31%, והוא נמצא במגמת עלייה מאז 2002".

כתבות נוספות באתר TheMarker

9 דרכים להוריד את 
מחירי הדיור

עיר לעשירים // רוצים דירה בת"א? אתם צריכים משכורת של 57 אלף שקל

עובדי קבלן בעבודות ניקיון ושיפוץ בכנסת (למצולמים אין קשר לכתבה)צילום: אמיל סלמן

פילוח המגזרים מעלה כי שיעור האי-ציות גבוה יותר בקרב יחידים, ערבים ועולים, וכן בולטת רמת הציות נמוכה יותר כלפי נשים יחסית ל-גברים (כ-13% לעומת 9% בקרב גברים).

ההבדלים היחסיים בין רמת אי הציות בין הענפים מציירים תמונה ברורה - החזקים מקבלים את שכר נאה ובזמן, בעוד שהחלשים נתונים לגחמות המעביד ומנוצלים על כל צעד ושעל. "אי ציות נמוך מאפיין את עובדי הצווארון הלבן בעלי השכר הגבוה בענפי החשמל והמים, בנקאות ופיננסים ומגזר ציבורי, ואת משלחי היד היוקרתיים - מנהלים, אקדמאים ובעלי מקצועות חופשיים", קובע הדו"ח. "לעומת זאת, בענף החקלאות, המורכב משיעור גבוה יחסית של עובדים זרים, אי הציות כפול מהממוצע, וגם בשירותי האירוח ואוכל, שירותים למשקי בית ושירותי בריאות ורווחה, המאופיינים בעובדים בלתי מקצועיים, רמת אי הציות גבוהה משמעותית מהממוצע".

ואכן, הנתונים מראים תמונה קוטבית. בעוד שבקרב עובדי החשמל והמים נרשם אפס אי ציות לחוק, בתחום הבנקאות 2% בלבד ובמינהל הציבורי (עובדי מדינה) 3.4%, הרי ש–33.4% מעובדי החקלאות אינם מקבלים אפילו שכר מינימום, ובין אנשי האוכל והאירוח, כלומר המלצרים, שיעורם הוא יותר מ–22%. נתון דומה נרשם בקרב עוזרות הניקיון ושירותי הבריאות והרווחה.

"מי שמתייחס לממוצע — 10.7% — עלול לחשוב שהוא נמוך", אומר דהן, ראש בית הספר לממשל ציבורי באוניברסיטה העברית. "אבל הממוצע לא משקף את הבעיה האמתית. מובן שמנהל בבנק לא יסבול מאי ציות לחוק שכר המינימום, וגם עובד מאורגן בחברת החשמל. הסובלים הם עובדים חלשים שאין מי שיעמוד על זכויותיהם, מה שמוכיח שוב את נחיצותה של מערכת אכיפת חוק נרחבת בשוק העבודה. משרד הכלכלה, האחראי על האכיפה, צריך להביט בדו"ח ולצאת להגנתו של העובד בתחומים שבהם שיעורי אי הציות מטרידים ביותר".

דהן מסב את תשומת הלב גם לקשר בין אכיפת חוק שכר המינימום לעוני. שיעור אי הציות לחוק בקרב העובדים העניים הוא 31.5%. במלים אחרות, כל עובד עני שלישי אינו מקבל את שכר מינימום. המספרים, לפי הדו"ח, השתנו במהלך השנים: ב–2001 היה שיעור העניים שאינם מקבלים שכר מינימום 37%, והנתון צנח ל–22% בלבד ב-2005. בשנים האחרונות הוא שב לעלות בחדות באופן מטריד.

בחלוקה לפי עשירונים סוציו־אקונומיים, בעוד שבקרב העשירון הראשון יש 39% אחוזי אי ציות לשכר המינימום ובעשירון השני 26%, הרי שבקרב עשירונים 9 ו- 10 שיעורם הוא 2% בלבד (הנתונים נבדקו לגבי משק בית, ולא של הפרט) - והחוקרים אף מסכימים כי ייתכן שמדובר בטעות דגימה. נתון קשה אחר בדו"ח ממחיש כי כי סיכוייו של מי שמשתכר עד 1,000 שקל בחודש לחוות אי ציות לחוק מגיעים מזנקים ל–65%. שיעור עצום זה יורד עד להתאפסותו ברמות שכר של יותר מ–8,000 בחודש. המשמעות פשוטה: חלשים מנוצלים יותר.

"הדו"ח מוכיח פערים עצומים ומתרחבים בין עובדים חזקים לחלשים, מה שמעלה את רמת האי שוויון", אומר דהן. "אכיפה בלתי מספקת של חוק שכר המינימום יוצרת הרחבה של מעגל העוני ומקטינה את סיכויי אלה שנמצאים בתוכו לצאת ממנו. הנתונים מוכיחים שכשהמדינה מגבירה אכיפה, שיעורי אי הציות קטנים, ואכן בכיוון הזה צריך ללכת בשנים הקרובות".

לו היינו ספרד

בהשוואה בינלאומית שערכו כותבי הדו"ח עם שש מדינות נוספת, ישראל מדורגת שנייה. קנדה אמנם עומדת לפנינו עם 12.8%, אבל אפילו ארה"ב מאחורינו עם 10.4%. באירלנד 9.1%, לוקסמבורג והולנד רושמות 8.6% אי ציות, וספרד אחרונה עם 3.6% בלבד.

חוות מזור, עין יהבצילום: אילן אסייג

סקר שערך משרד העבודה האמריקאי מציג את פרופיל מקבלי שכר המינימום או פחות ממנו בארה"ב. לפי הנתונים, רובם עובדי במגזר השירותים - 52% מהם עובדים בתחום שירותי הנופש ואירוח, ועוד כ–16% בתחום הקמעונות. בניגוד לישראל, רק 1% מהחקלאים בארה"ב מקבל שכר מינימום או פחות, וכך גם בקרב עובדי ההיי־טק.

בקרב האמריקאים, רוב המשתכרים שכר מינימום הם צעירים: 24% עד גיל 19, 26% בני 20–24. כמו בישראל, אלה הם בעיקר עובדים לא מקצועיים ונעדרי השכלה גבוהה (25% מהאמריקאים לא סיימו 12 שנות לימוד), וגם בארה"ב הנשים משתכרות פחות מגברים: 64.4% מהמשתכרים שכר מינימום או פחות הן נשים.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

בהכנת הכתבה סייעה 
מיכל רמתי

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בנייני דירות בסין. המחירים יצאו משליטה - הגיע זמן לתיקון?

האוויר מתחיל לצאת משוק הדיור ברחבי העולם. להלן חמש דוגמאות

קומת המסחר בבורסת ניו יורק. נדרש אומץ לב גדול כדי לקנות כשהשווקים נופלים

אחרי נפילה של יותר מ-20%, הגיע הזמן לקנות מניות? זה המדד שצריך לבדוק

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?