חשיפה |

שערוריית הפנסיה התקציבית: עד 86 אלף שקל בחודש

300 שיאני הפנסיה התקציבית, לא כולל מערכת הביטחון, נהנים מ-158 מיליון שקל בשנה ■ הפנסיה התקציבית הגבוהה ביותר שווה לפנסיה שהיתה נצברת במשך 40 שנה עבור שכיר שמשתכר 2 מיליון שקל בשנה

חיים לוינסון
חיים לוינסון
חיים לוינסון
חיים לוינסון

חגיגת הפנסיה התקציבית נחשפת: מסמך שהגיע ל–TheMarker מלמד על היקף סכומי הפנסיה שהמדינה משלמת לגמלאיה הבכירים ‏(למעט מערכת הביטחון ובנק ישראל‏). שיאן הפנסיה התקציבית הוא אחד מהיועצים המשפטיים לממשלה לשעבר, המקבל מדי חודש 86,512 אלף שקל.

לשם השוואה, כדי להגיע לפנסיה של 86 אלף שקל בחודש בשיטת הפנסיה הצוברת, צריך להרוויח במשך 40 שנה כשני מיליון שקל בשנה. בסך הכל, מקבלים מאה השיאנים 68 מיליון שקל בשנה. העלות של 300 השיאנים היא 158 מיליון שקל בשנה.

כתבות נוספות ב-TheMarker

האם זה מקרי שהאייפון שלכם מאט בדיוק כשיוצא הדגם החדש?

בחירה חדשה ומפתיעה: המכונית המשפחתית הטובה היותר

תחקיר "כלבוטק" נגד זוגלובק: "מוות איטי ומייסר"

המולטי פנסיונרים

הפנסיה התקציבית היא ההסדר הפנסיוני הישן שהיה נהוג במשק והופסק כליל ב–2004. כל עובדי המדינה שהחלו בעבודתם עד אז, מקבלים בעת יציאתם לגימלה מדי חודש עד 70% מהמשכורת האחרונה. עובדי מדינה רגילים צוברים 2% על כל שנת עבודה, אך עובדים מיוחסים מקבלים יותר. משפטנים למשל מקבלים 3% ושופטים מקבלים 7% על כל אחת מחמש השנים הראשונות לעבודה.

בניגוד לפנסיה רגילה, עובדי הפנסיה התקציבית לא הפרישו כל חייהם לחיסכון, ולמעשה הפנסיה שהם מקבלים מהמדינה היא המשך תשלום המשכורת לאחר סיום עבודתם, רק עם שם אחר.

התנפחות הסדרי הפנסיה התקציבית היא אבן ריחיים על תקציב המדינה, שהולך וגדל כל הזמן. בשנת 2013 תוציא המדינה 20.1 מיליארד שקל לפנסיה תקציבית ‏(כולל מערכת הביטחון‏). ההתחייבות האקטוארית, כלומר החישוב ארוך הטווח של עלות הפנסיה, הוא 572 מיליארד שקל. עד 2036 אמור סכום הפנסיה לגדול מדי שנה, ואז יתחיל לרדת בשל הפסקת ההסדר. רק בסביבות שנת 2070 תפסיק המדינה לשלם פנסיה תקציבית.

לא נוגעים בבועת הפנסיה

בניגוד לתקציב המדינה הרגיל, הפנסיה התקציבית מצליחה לחמוק מכל קיצוץ. בתקציב האחרון ניסו באוצר לצמצם את סמכותו של הרמטכ”ל להעניק אחוזים “מלאכותיים” לאנשי קבע, אך שר האוצר ביטל את היוזמה. בעוד המדינה קיצצה בשכר עובדי מדינה ובקצבאות ילדים, העלתה מע”מ ומס הכנסה, בבועת הפנסיה התקציבית איש לא מעז לגעת.

בניגוד לשכר הרגיל, עליו יש ממונה שמנפק מדי שנה נתונים ומפקח על חריגות, הפנסיה מטופלת אצל החשב הכללי באוצר. בהצעת התקציב המוגשת לממשלה, אין כמעט נתונים כמו חלוקה לעשירונים, ממוצעים וכיו”ב.

ב–2002 שילמה המדינה פנסיה ל–68 אלף איש - עובדי מדינה ללא שוטרים, סוהרים וחיילים. ב–2012 תפח המספר ל–98 אלף, אך לפי ההערכות ישנם עוד כ–50 אלף יוצאי מערכת הביטחון במערכת הפנסיה התקציבית, כך שכ–150 אלף איש נהנים מ–20 מיליארד שקל.

כעת נחשפים לראשונה הסכומים שמשלמת המדינה לשיאני הפנסיה התקציבית. הנתונים המתפרסמים כאן אינם כוללים כאמור את מערכת הביטחון ובנק ישראל. TheMarker פנה לדובר צה”ל השבוע וביקש ממנו את הנתונים המקבילים, אך דובר צה”ל סירב לתת אותם.

מנתונים שפורסמו בעבר ב–TheMarker עולה כי 60% מהפורשים ממערכת הביטחון בשלוש השנים האחרונות יקבלו פנסיה בשווי כולל של 4–8 מיליון שקל, כלומר פי 5–10 מהפנסיה של שאר אזרחי המדינה.

בית המשפט העליון

לאחר המוות - פנסיה מלאה למשפחה

בשל הסדרי שכר ייחודיים במשק, התנפחו חלק מהפנסיות והגיעו לממדים דימיוניים. שיאן הפנסיה הוא יועץ משפטי לממשלה לשעבר. יועצים משפטיים מוקבלים בשכרם לשופטי בית המשפט העליון, דהיינו נהנים משכר בסיס גבוה ותוספת ותק על כל שנה.

בנוסף, הפנסיה שלהם מוצמדת ל”שכר פעילים”, כלומר לעלות השכר שמקבלים אנשים באותה דרגה כמוהם. כך יוצא ששיאן הפנסיה מקבל לא פחות מ–86,500 שקל בחודש.

במקום השני נמצא דיין. דיינים ורבנים ראשיים גם הם מוקבלי שופטים, ולכן נהנים מפנסיות דשנות. אותו דיין מקבל 83,512 שקל בחודש. במקום השלישי ממוקמת אלמנת דיין.

אחת השערוריות בהסכמי הפנסיה של השופטים והדיינים היא העובדה שהשארים מקבלים בדיוק את אותם תשלומי פנסיה שקיבל השופט או דיין לפני מותו, בעוד כל שאר השארים בשירות הציבורי מקבלים 60% מהפנסיה. האלמנה מתפרנסת מ–78,704 שקל בחודש, בנוסף לפנסיה שלה ‏(ככל שיש כזו‏). במקום הרביעי נמצא עוד יועץ משפטי לממשלה ובמקום החמישי שוב אלמנת דיין.

מתוך 300 המקומות הראשונים בפנסיה יש רוב מוחלט ‏(83%‏) לשופטים ומוקבליהם. משנים ליועץ המשפטי לממשלה, פרקליטי מחוז ‏(פלילי ואזרחי‏) ומנהלי מחלקות במשרד המשפטים מוקבלים לשופטי מחוזי.

מלבד שופטים, ניתן למצוא בצמרת איש משמר הכנסת לשעבר, שמקבל 56,848 שקל בחודש, מה שנותן לו את מקום 16 ברשימה. אחד השרים נמצא במקום 20 עם פנסיה של 55,963 שקל בחודש.

הסכמי השכר במשרד מבקר המדינה, שנותנים לעובדים סכומים גבוהים משמעותית משירות המדינה, באים לידי ביטוי בפנסיה: במקום 262 נמצא איש ביקורת המדינה, עם 32 אלף שקל בחודש. מספר קטן של עובדים בשירות המדינה הצליחו להשתחל לרשימת ה–300. עובד משרד הבינוי והשיכון לשעבר מקבל 27,956, כמו גם עובד משרד הרווחה לשעבר. יועץ משפטי בבית הנשיא יצא לפנסיה עם 29,453 שקל בחודש.

כתבות מומלצות

בתביעה נכתב כי הראיון כולו "התנהל בצורה שאינה מכבדת או רצינית״ כלפיה

המועמדת התחברה לראיון עבודה בזום - וקיבלה מהמראיין מייל שהדהים אותה

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן