החומרים שמהם עשוי אי שוויון

כשהמדינה מעלה מסים, ראוי שתבחין בין מי שזה ממש כואב להם לבין מי שמסוגלים לשאת בגבורה בעלויות

סמי פרץ
סמי פרץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
סמי פרץ
סמי פרץ

חגיגת הפנסיה התקציבית אמנם הופסקה בתחילת העשור הקודם, אך את המחירים היקרים שלה אנחנו נשלם עוד שנים רבות. תג המחיר השנתי למימון הפנסיות התקציביות עומד כיום על כ–20 מיליארד שקל מתקציב המדינה, והוא עוד יילך וייגדל בטרם יתחיל להתכווץ וייעלם מספרי התקציב. המחיר הגדול יותר הוא הפערים האדירים שנוצרו בחברה הישראלית, בין השאר בשל הפנסיות התקציביות, במערכת הביטחון ובמגזר הציבורי.

בעוד שמיליון איש בישראל כלל אינם מבוטחים בקרן פנסיה ועתידם מבטיח עוני וחיי צמצום, יש בישראל שכבה גדולה למדי של בעלי פנסיות תקציביות שמבטיחות להם סכומים מצטברים של 5–15 מיליון שקל.

אמנם הם לא פוגשים את הסכום הזה בצ’ק אחד, אבל זה לא משנה. תזרים חודשי קבוע של עשרות אלפי שקלים בחודש מאפשר לא רק חיי רווחה, אלא גם יכולת תכנון לטווח ארוך ותמיכה כלכלית בדורות הבאים. אלה החומרים שמהם יוצרים אי־שוויון גדל והולך.

כתבות נוספות באתר TheMarker

האם זה מקרי שהאייפון שלכם מאט בדיוק כשיוצא הדגם החדש?

לא גומרים את החודש? לא בטוח

לפנסיה התקציבית יש כמה מאפיינים שאין לפנסיה צוברת - פנסיה שבה החוסכים מפרישים סכומי כסף מדי חודש ומקבלים ביציאתם לפנסיה את מה שצברו, בתוספת רווחי השקעות ובניכוי דמי ניהול. הפנסיה התקציבית אינה רגישה לשום שינוי בשוק. לא למצב השוק, לא לשינויי ריבית, לא למצב המשק ולא למצבם של פנסיונרים אחרים. מי שזכה לקבל פנסיה תקציבית לא מפריש כספים לקרן פנסיה ואינו מתמודד עם דילמות כלשהן.

גם המדינה, שמשלמת מתקציבה את הפנסיות האלה, לא מטרידה עצמה בדילמות כלשהן ככל שמדובר בפנסיה תקציבית. בעתות משבר ומצוקה היא יכולה לקצץ בשירותים חברתיים ולהעלות מסים מכל הבא ליד, אבל בפנסיה התקציבית היא לא נוגעת. זה קדוש.

לכאורה, כך צריך להיות. מדובר בזכויות מוקנות למי שעבד ושירת את המדינה כל ימיו, ועל כן הוא זכאי לקבל את שהובטח לו. אבל העיקרון הזה אינו נהוג במסלולי הפנסיה האחרים של שאר בני התמותה - הפנסיה הצוברת. שם החיסכון הפנסיוני נאכל במהלך השנים על ידי דמי ניהול גבוהים, שינויים אקטואריים, ריביות נמוכות ‏(כמו למשל בחמש השנים האחרונות‏) וביצועי השוק. החוסך בקרן פנסיה צוברת מושפע גם ממי שנמצא אתו בקרן הפנסיה. אם היא נקלעת לגירעון, מופעל בה מנגנון איזון שמתאים את הזכויות. זה יכול להיות כלפי מעלה או כלפי מטה.

זה לא תיאורטי. זה קרה בקרנות הפנסיה הוותיקות, שהיו נתונות בגירעונות אקטואריים של יותר מ–100 מיליארד שקל, והפתרון היה בין השאר קיצוץ בזכויות הפנסיונרים. זה עבר בשקט. בסופו של דבר, ביציאה לפנסיה, פוגש החוסך בפנסיה הצוברת הרבה פחות ממה שפוגש החוסך בפנסיה התקציבית.

להבחין בין הפנסיונרים

התחייבויות הממשלה

אז אחרי שהבנו שפנסיה תקציבית עדיפה על פנסיה צוברת בכל פרמטר, נותר לשאול מה עושים עם המידע הזה? הרי לא ניתן להצטרף לפנסיה תקציבית יותר, ולא ניתן לפגוע בזכויות מוקנות של פנסיונרים. מה נשאר לעשות חוץ מלקנא?

ובכן, יש מה לעשות. ראשית, צריך למנוע יוזמות כמו שעלו לאחרונה במשרד האוצר לצמצם את הטבות המס למי שחוסך בקרן פנסיה צוברת. יש גירעון בתקציב המדינה? לכו למי שיוצר את הגירעון הזה, ואל תתלבשו על בעלי זכויות פנסיוניות נחותות.

שנית, כשהמדינה מקבלת החלטות על העלאות מסים או קיצוץ בשירותים חברתיים, ראוי לעשות את ההבחנה בין מי שזה ממש כואב להם לבין מי שמסוגלים לשאת בגבורה בעלויות האלה. העלאת המע”מ ב–2% בשנה האחרונה מכה קשות בבעלי הכנסות נמוכות וביכולת שלהם לצרוך. היא לא מזיזה למי שיש לו פנסיה תקציבית של עשרות אלפי שקלים, וגם לא לבעלי הכנסות גבוהות ‏(בין אם במגזר הציבורי ובין אם במגזר הפרטי‏).

זה לא מסובך לעשות את ההבחנה בין המסודרים באמת לבין אלו שנאנקים תחת יוקר המחיה והפנסיה השברירית שלהם. זה כן מסובך להשית מסים וגזירות לא שוויוניות על מגזרים כל כך שונים. אבל ייתכן שהגענו לרגע שבו ההבחנה הזו תידרש. אי השוויון מתחיל בזכויות עודפות ויוצאות דופן של אנשי הפנסיה התקציבית ‏(וגם של בעלי שכר גבוה במיוחד במגזר הפרטי‏), וממנו נגזרות יכולות שונות לגמרי ברכישת שירותי חינוך, בריאות ותרבות - שיכולות להנציח פערים גדולים לדורות.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלונה ודניאלה חברת SISTERS

שתי האחיות שהפכו חשבון אינסטגרם לאקזיט של מיליוני שקלים

אופן ספייס. היתרונות שלו ברורים, אבל העבודה ההיברידית מציפה את החסרונות

"כשאחפש עבודה עוד שנה־שנתיים, הדבר הראשון שאבדוק הוא שאני לא יושבת באופן ספייס"