בנט: "מנהלי היי-טק - תהיו סוציומטים, דאגו לחברות - והעסיקו ערבים"

כך אמר שר הכלכלה נפתלי בנט בוועידת ראש הממשלה באוניברסיטת תל אביב ■ "לפי נתוני משרדנו, רק 2% מצעירי המגזר שלומדים את מקצועות התוכנה מועסקים בחברות שבהן המנכ"לים יהודים - זה הזוי"

הילה ויסברג
הילה ויסברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
הילה ויסברג
הילה ויסברג

"אפליה כלפי ערבים קיימת בישראל, בואו נודה על האמת. האם לצעירים ערבים קשה יותר מצעירים יהודים? כן. אולם המסר שלי לצעירים הערבים הוא - אל תוותרו עלינו ואנחנו לא נוותר עליכם. האחריות גדולה והמשימה כבירה והיא לחבר את המגזר לשוק העבודה", כך אמר שר הכלכלה נפתלי בנט בוועידת ראש הממשלה המתקיימת באוניברסיטת תל אביב.

בנט דיבר על מצבם של ערבים ישראלים בשוק העבודה והתייחס לשיעורם הנמוך של ערבים שסיימו לימודים טכנולוגיים (20%) במגזר ההיי-טק הכללי וכן לשיעור ההשתתפות הנמוך של נשים ערביות בשוק העבודה - כ-20%.

כתבות נוספות באתר TheMarker:

לא גומרים את החודש? לא בטוח

עיתונאי קול ישראל שובתים: "יומן צהריים" לא משודר

בנט בישיבת הבית היהודי לפני כחודשיים

ביחס לתחום ההיי-טק אמר: "כל מנהל בהיי-טק יודע שהתעשייה נמצאת במצוקה אדירה של כישרון. כישרון אינו מבחין בין גזע, דת ומין. לכן כשאנחנו נמצאים ברדיפה מטורפת אחרי הטאלנט, חשוב לזכור שיש קבוצה גדולה שרק מחכה להתגלות. מנהלים - אל תתנו לדעות קדומות, חששות וחסמים לעצור אתכם מלהיטיב עם החברה שלכם. מעבר לערך השוויון, אני קורא לכם ואומר - תהיו סוציומטים תדאגו לחברה שלכם.

לפי נתוני משרדנו, רק 2% מצעירי המגזר שלומדים את מקצועות התוכנה מועסקים בחברות שבהן המנכ"לים יהודים. זה הזוי. אחנו הולכים למקומות רחוקים בעולם כשהכישרון נמצא בידינו". לגבי תעסוקת נשים ערביות אמר בנט: "אני אובססיבי בעניין הזה. בגלל חסמים רבים הן לא עובדות מספיק".

עוד הוסיף: "גם המערכת הבנקאית מערימה קשיים ותפקידי לסייע בפריצת תקרת הזכוכית. כל מה שצריך לעשות הוא לתת לעובדים יהודים וערבים לשבת זה לצד זה, ואחר כך הטבע כבר יעשה את שלו. פרשנו 13 מרכזי הכוון תעסוקתי ועד סוף השנה יתווספו עוד 8 מרכזים. מרכזים אלה צרכים לעבוד חזק בתחום ההכשרה המקצועית".

על העסקים הקטנים הערבים אמר: "נתנו הלוואות לעסקים השנה בסך 240 מיליון שקל. על כל שתי פניות אלינו - אחת נענתה. אני קורא לראשי רשויות לנצל אפשרויות אלה. הדלת שלי פתוחה. זו משימה לאומית ממדרגה ראשונה".

"ערבים בישראל לא צריכים רק למכור זיעה"

"המסר שלי למעסיקים יהודים הוא - 'תעסיקו ערבים - ותרוויחו'", אמר עימאד תלחמי - יו"ר ומייסד באבקום במסגרת פאנל בנושא "תעסוקה-מאתגרים את שוק העבודה" בהנחיית פרשנית TheMarker מירב ארלוזורוב. "עובד ערבי רוצה לעבוד, לכן הוא נאמן מאוד, הוא רוצה להוכיח את עצמו. מי שמעסיק ערבים רואה שהעבודה מתייעלת והאיכות עולה".

מקסין פסברג, מנכ"לית אינטל ישראל

מקסין פסברג, מנכ"לית אינטל ישראל וסגנית נשיא אינטל העולמית אמרה כי היא מסכימה עם הדברים. "מי שרוצה לעבוד - ימצא את הדרך, אין משהו בלתי אפשרי. אנו מסיעים עובדים מיקנעם למפעל בקריית גת יום יום, ואנשים עושים זאת כי הם מסורים ומחויבים למקום העבודה. ככל שרואים יותר מנהלים בתפקידי מפתח ממגוון מגזרים ורקעים, כפי שקורה אצלנו, כך החסמים פוחתים".

נושא שבאינטל לא הצליחו לפצח הוא נשים ערביות: "הלכתי לדבר עם שייחים ואמרתי להם - תאפשרו לנשים לצאת וללמוד, כי אם לא ילמדו, הן לא יוכלו להיכנס לשוק העבודה. רואים יותר נשים ערביות שפונות ללימודי כימיה באוניברסיטאות, אך זה קורה בקבוצות מסוימות בלבד".

עוד הוסיפה: "אנחנו מנחים עובדים ערבים כיצד לכתוב קורות חיים, כי הם לא עושים זאת טוב מספיק. שני הצדדים צריכים ללמוד כיצד לגשר על פערי תרבות. כך היה גם לפני שנים רבות עם נשים. אנחנו מעסיקים חרדים, וגם במקרה שלהם אמרו לי 'זה לא יקרה', וזה קרה. אינטל ישראל מאמינה שצריך לקחת את האנשים הכי טובים שאפשר, לא משנה מהו הרקע שלהם".

ניצן לביא, מנכ"ל, סופר פארם - ש-20% מעובדיה ערבים ו60% מרוקחיה הם ערבים - אמר: "מדינת ישראל מפספת את התלמידים שנוסעים ללמוד רוקחות בירדן, המועצה להשכלה גבוהה לא מגדילה את התקנים בפקולטות הקיימות". הוא הודה שבהנהלה הבכירה אין ערבים, אלא רק במטה, והיעד שלו, אמר, הוא לשנות את המצב.

איקה אברבנאל, סמנכ"ל בכיר לתיאום פעילות חברת טבע בישראל וקשרי קהילה גלובליים הוסיף: "אנו צריכים להביא עצמנו לאזורי המגורים של ערבים ואנו פועלים לקראת זה. עד כה שילוב ערבים לא היה באג'נדה שלנו וכיום הוא כן באג'נדה. לפני שלוש שנים החלטנו על שילוב יוצאי אתיופיה בחברה וכיום ישנם 400 עובדים. התוצאה היא ווין ווין - אנחנו מרוצים והם מרוצים".

צביקה אורן, נשיא התאחדות התעשיינים ויו"ר לשכת התיאום של הארגונים הכלכליים, אמר כי מצא שבדואים בדרום אותם ניסה לגייס למפעלים לא גילו מוטיבציה לעבוד. "ניסיתי למצוא כוח אדם מקצועי במגזר הבדואי ואני לא מצליח בכך. בדואים בדרום לא רואים עבודה כאופציה נכונה כדי להרוויח כסף ולגדל משפחות, לכן למנהיגים יש תפקיד להסביר לאוכלוסייה שלעבודה יש חשיבות. צריך להביא לאזורים אלה בתי ספר מקצועיים ולהעלות את המשכורות".

סניף של סופר פארם

עפרה שטראוס, יו"ר קבוצת שטראוס אמרה שיש להוביל מדיניות של דייוורסיטי לא רק בתחום גיוס העובדים אלא גם בתחום בחירת הספקים. "חשוב להקפיד גם על דייוורסיטי בתחום הרכש. לקח זמן להשיג את הנתונים ולהבין ממי אנחנו רוכשים וכיצד הקבוצות ממופות. אסור לנו לעבוד כאוטומט".

עאמר סאלח, בעלי רשת Omall ונשיא לשכת המסחר והתעשייה נצרת והמגזר הערבי אמר: "גם אנחנו כערבים רוצים להשתלב במגזר הכלכלי ובתרבות היד רוחצת יד. כיום מתנהלות בישראל שתי כלכלות נפרדות. אנחנו רוצים להיות חלק מהמגזר הכלכלי ולהשתלב במקצועות ידע, ולא למכור זיעה כפועלים פשוטים. המצב הקיים כיום לא צריך לקרות במדינה ישראל - מדינה דמוקרטית נאורה".

מיכל צוק, משנה למנכ"ל משרד הכלכלה והממונה על התעסוקה סיכמה: "אני רוצה שלא נדבר על בעיה אלא על הזדמנות. ב-2059 מחצית מהאוכלוסיה בישראל תורכב מחרדים וערבים, לכן מחויבות הממשלה לסייע היכן שהיא מאתרת חסמים. אנחנו מחוללים שינוי בתוך הקהילות כדי שנשים ערביות וגברים ערבים ישתלבו בשוק העבודה. צריך גם להתחבר לצורכי המעסיקים ולכן אנחנו משקיעים בפיתוח של אזורי התעשייה ומשקיעים בתחום היזמות".

איש העסקים תמים יאסין, יו"ר המרכז היהודי-ערבי אמר בתגובה לדבריו של בנט: "שנים רבות שומעים על החשיבות, מתי יהיו מעשים? רק תוכנית עשור שתחייב את כל הממשלות תביא פתרון. מברך על היוזמה, אך ללא ישיבה משותפת עם הדרגים העסקיים הגבוהים - יהודים וערבים כאחד - אין מה לחלום על תוצאה, עוד שר כלכלה יוחלף עד ששולחן עגול יתקיים וכל ניסיון יירד לטימיון".

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט

תופעות לוואי בעקבות שימוש בפרופסיה

"כל הגוף מרגיש מחושמל, הכל שורף וכואב": הם רצו לעצור את ההתקרחות. זה הרס להם את החיים