ההסתדרות וטבע סיכמו: לא יבוצעו פיטורים בחברה ללא משא ומתן מקדים

יו"ר ההסתדרות עופר עיני לעובדים: "בכוחות מאוחדים נבטל את הגזירה" ■ עם זאת, בהסתדרות מבינים שלא ניתן יהיה להימנע מפיטורים, נוכח הבעיה שבפניה ניצבת החברה - איבודו הצפוי של הפטנט על תרופת הקופקסון ב-2014 ■ לפיד: "נצמצם את הפיטורים"

חיים ביאור
חיים ביאור
חיים ביאור
חיים ביאור

יו"ר ההסתדרות, עופר עיני, נועד היום בלשכתו עם הנהלת חברת טבע, בראשות ג'רמי לוין, כדי לדון עמה בדרישתו להפחית דרסטית את מספר המפוטרים מהחברה. גורם בפגישה הוחלט כי לא יבוצעו פיטורים בחברה בלא משא ומתן מקדים והסכמה של הסתדרות על היקף הקיצוצים. בפגישה השתתפו גם איקה אברבאנל, סמנכ"ל בכיר בטבע, ויו"ר האגף לאיגוד מקצועי בהסתדרות, אבי ניסנקורן.

אנו מודעים לקושי שעוברת טבע ונחושים להבטיח כי חוסנה יישמר", אמר גורם בכיר בהסתדרות. לדבריו, מטרת ההסתדרות היא להפוך את רשימת העובדים הצפויים לפיטורים מטבע לרשימה של פורשים מרצון בפיצויים גבוהים מהמקובל בשוק העבודה. עם זאת, גם בהסתדרות מודעים לכך שלא יהיה ניתן להימנע כליל מפיטורים בטבע, נוכח הבעיה שבפניה ניצבת החברה: איבוד הפטנט שיש לחברה על תרופת הקופקסון, הצפוי להתרחש במאי 2014.

כתבות נוספות באתר TheMarker:

דו"ח המבקר // המדינה הזרימה לאגד מיליארדי שקלים ללא הצדקה

DLD // גרשווין במתחם התחנה: "קונים חברות ישראליות כמו פלאפל"

מפעל טבע בהר החוצבים בירושליםצילום: ליאור מזרחי

בהסתדרות אמרו היום כי במשך עשרות שנים נשמרו יחסי עבודה טובים בטבע, עם מעט מאוד עיצומים קצרים ולא היו בה פיטורי עובדים בקנה מידה משמעותי. זאת, בזכות הסכמי עבודה קיבוציים שעליהם חתמו ההסתדרות וההנהלה בתשעת מפעלי החברה, המקשים מאוד על פיטורי עובדים. טבע נחשבת אחד ממקומות העבודה הטובים ביותר בתעשייה.

להחזיר את סעיף אי-הפיטורים לחוק

קודם לפגישה בין עיני ללוין ערכה הנהגת ההסתדרות ישיבה מיוחדת בהשתתפות ועדי העובדים במפעלי טבע, למה שנראה כהפגנת כוח כלפי הנהלת החברה. עם זאת, בניגוד להערכות, בישיבה לא התקבלה החלטה להכריז על סכסוך עבודה שיוביל לשיבושים או שביתה בחברה. עיני אמר בישיבה כי הממשלה חייבת להחזיר את הסעיף בחוק לעידוד השקעות הון, שלפיו חברות שזכאות לפטור ממס יתחייבו שלא לפטר עובדים. "אחרת, למה נותנים להן כסף?", אמר עיני והוסיף כי בכוחות מאוחדים נצליח לבטל את רוע הגזירה".

בתוך כך, התייחס הערב שר האוצר יאיר לפיד לגל הפיטורים המתוכנן בטבע. "אנחנו מוכרחים למנוע את הפיטורים בטבע או לפחות לצמצם אותם", אמר. "יש ערך לזה שהממשלה מצלצלת למנכ"ל של חברה כמו טבע. בעיני לא צריך להיות מפוטר אף אדם בישראל. לא כל דבר אני רואה עין בעין עם ההסתדרות, אבל כרגע אני שמח על המעורבות שלהם".

לפיד, שהעניק ראיון לחדשות ערוץ 2, הוסיף: "7% מהעובדים שלהם ממילא עוזבים כל שנה והם ינסו להזיז אותם לפנסיה מוקדמת ולפרישה מרצון. אני מאוד לא מרוצה מהטבות המס שהחברות הגדולות קיבלו. הממשלות הקודמות נתנו להן הטבות יותר מדי גדולות, ואולי היה צריך לקשור את זה גם לשאלת התעסוקה".

יו"ר ועד עובדי מפעל טבע-טק ברמת חובב, אברהם זהר, שבו מיוצר חומר הגלם לתרופת הקופקסון, אמר כי הוועדים ייאבקו נגד פיטורי עובדים ללא הסכמה עם ההסתדרות. לדבריו, גם לאחר הפגישה בין עיני להנהלת החברה הוא אינו משוכנע שההכרזה על פיטורי עובדים בחברה היא אמיתית. "אני לא שולל את האפשרות שהמהלך נועד ללחוץ עלינו שלא להעלות דרישות שכר גבוהות לקראת החתימה הצפויה על הסכמי שכר חדשים במפעלי החברה. ההנהלה רוצה לשדר תמונת מצב קודרת, כדי שלא נאבק על המגיע לנו. אין לזה סיכוי", הוא אמר. לדבריו, הוועדים יסכימו להסדרים לפרישה מוקדמת לפנסיה או עזיבה מרצון תמורת חבילת פרישה אטרקטיבית.

מפעל טבע בירושליםצילום: בלומברג

לישיבת הנהגת ההסתדרות והוועדים החליט להגיע גם ג', 47, עובד החברה המועסק באולם הייצור של המפעל בכפר סבא, שבו מיוצרת כיום תרופת הקופקסון. "במשך שנים הייתי גאה לומר שאני מועסק בטבע. השכר לא גבוה במיוחד, פחות מ 7,500 שקל, אבל הביטחון התעסוקתי מפצה. אם אפלט מהחברה, הסיכויים שלי למצוא עבודה אחרת, הם קרובים לאפס. אין סיבה לפטר עובדים כשהמנהלים חוגגים עם משכורות עתק ואופציות", הוא אמר.

עובד במפעל טבע כפר סבא: "במשך שנים הייתי גאה לומר שאני מועסק בטבע. השכר לא גבוה במיוחד, פחות מ 7,500 שקל, אבל הביטחון התעסוקתי מפצה. אין סיבה לפטר עובדים כשהמנהלים חוגגים עם משכורות עתק ואופציות".

יו"ר האופוזיציה, ח"כ שלי יחימוביץ (עבודה) אומרת כי טוב עשה מנכ"ל טבע ג'רמי לוין שהתעשת והקפיא זמנית את הפיטורים, אך אין די בדבריו, והיה עליו להודיע כי הוא מבטל כליל את הפיטורים ומקצץ בשכרו שלו.

"חברה שמרוויחה מיליארדים, משלמת 0% מס למדינה, מקבלת מהמדינה 12 מיליארד שקלים ומשלמת משכורות עתק למנהליה, לא יכולה לבעוט ב-800 בני אדם. נעקוב מקרוב אחרי המתרחש בטבע ולא נאפשר קניבליזם מסוג כזה. מעבר לכך, ובעיקר נוכח דו"ח המבקר, יש הכרח דחוף לבדוק את הקשר בין הטבות המס המופלגות שניתנות לחברות הענק לבין התרומה שלהן לתעסוקה בארץ. כבר עתה ברור כי אם לפחות חלק מההטבות היו נתנות לעסקים ולחברות קטנים ובינוניים – התרומה למשק היתה גדלה פי כמה"

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

כרם התימנים. "נהייתה שכונה של אנשים מפונפנים"

"יש מיליונרים מכל העולם שהוקסמו מהשכונה, רוצים כאן נכס - ולא מעניין אותם המחיר"

שיעור תכנות בבית ספר בנס ציונה. תפקידם של המורים נהפך לקשה מתמיד

עמדתי בשקט ליד הלוח וחיכיתי, ביקשתי שקט, ואז הרמתי את הקול. כך נראה הרגע בו הבנתי שאני צריך לקחת הפסקה מהוראה

אורית פנחס וטלי שילון. "אנחנו משלמות 16 אלף שקל, אבל זה שכר רעב"

"יש מיליון דירות שצריכות להיבנות ואין מי שיתכנן אותן - הצעירים רואים שבהיי-טק אפשר להתחיל עם משכורות של 30 אלף שקל בחודש ועוזבים"

ח"כ בנימין נתניהו. הסקרים נראים אופטימיים מתמיד מבחינת נתניהו

עדיין יש סיכוי טוב שנתניהו יגיע לאגף 10 בכלא מעשיהו - והוא יודע את זה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

קציר חיטה בסוריה, יוני 2022. הקציר מגדיל את היצע החיטה, אבל החשש ממיתון מקטין את הביקוש

פתאום ההשקעות הכי חמות צונחות: נפט, סחורות, תשואות – למה זה קורה?

העיר לא זולה, אבל זה היה משתלם מכל בחינה אחרת

"הבית שלי בגד בי": תל אביבית שעוזבת אחרי שלושה עשורים מגלה מה שבר אותה