בנט: "עזיבת הארץ לתקופה קצובה - חוויה מפרה"

שר הכלכלה השוהה בביקור בהודו: "ישנן מספר קבוצות בארץ הפטורות מדאגות - קביעות, שכר לא רע, פנסיה גדולה. הצליחו 'להיכנס למועדון'" ■ הסופר ניר ברעם: "דיין ולפיד מנותקים"

הילה ויסברג
הילה ויסברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
הילה ויסברג
הילה ויסברג

הסערה שעורר אתמול פוסט הפייסבוק של יו"ר מפעל הפיס לשעבר עוזי דיין - לפיו ירידה מהארץ פירושה בגידה - אינה נרגעת. שר הכלכלה נפתלי בנט השוהה בימים אלה בהודו, התייחס גם הוא לסוגיית הירידה מהארץ. בניגוד לשר האוצר לפיד שתקף את היורדים - בנט אמר כי הוא מכיר בבעיות יוקר המחיה הישראלי וכי עזיבת הארץ לתקופה קצובה עשויה להיות חוויה מפרה, כל עוד, "זוכרים לחזור".

בנט אף שיתף מחוויותיו כיזם היי-טק לשעבר, ששהה במנהטן במשך כארבע שנים בתחילת שנות ה-2000, עד למכירתה של חברת היי-טק שהקים, סאיוטה. "אני בהחלט תומך ביציאה למספר שנים לחו"ל במסגרת שליחות או במסגרת עסקית. הזרימה הדו-כיוונית מועילה מאוד לכלכלה הישראלית. לומדים המון ומביאים הביתה את הידע וצריך לזכור גם לחזור. אשתי ואני חיינו מספר שנים בניו-יורק כאשר שימשתי מנכ"ל החברה שלי. קיבלנו המון מתקופה זו ועד היום אני מנצל את הידע שצברתי. עם כל הקשיים בחיים בישראל", הוסיף בנט, "היא הבית של היהודים, וראוי להמשיך להשקיע בה גם אם זה כרוך במאמץ ובקושי רב. לכן אני קורא לכל הצעירים המתחבטים: אל תוותרו על ישראל. ואנחנו, כממשלה, לא נוותר על עליכם".

כתבות נוספות באתר TheMarker

איפה תחכו 17 דקות כדי לצאת מהשכונה?

מאזדה 3 החדשה: ספורטיבית ודינמית - מבלי להיות אגרסיבית

נפתלי בנט בישיבת הבית היהודי

על יוקר המחיה הישראלי אמר: "הבעיה מספר אחת של הציבור הישראלי כיום היא הקושי הכלכלי להרים ראש מעל המים. המחירים גבוהים מדי, המשכורות נמוכות מדי. יותר מדי משפחות מתקשות לשרוד. המצב חמור במיוחד בתחום הדיור. בצורה פשוטה: לזוג צעיר בישראל, ללא סיוע מבחוץ, אין סיכוי לרכוש דירה ברמת המחירים כיום. זה לא בסדר. לא צריך להיות כל-כך קשה לשרוד כאן. הקושי הזה אינו נחלת כולם. ישנן מספר קבוצות בארץ הפטורות מדאגות: יש להם קביעות, שכר לא רע, פנסיה גדולה. הם הצליחו 'להיכנס למועדון'.

"אבל רוב הציבור לא הצליח. הממשלה פועלת בנחישות בעניין: שר האוצר ושר השיכון פועלים להורדת מחירי הדיור באמצעות קבינט הדיור. אני פועל בעניין הורדת מחירים בשאר המוצרים: מזון, מוצרי צריכה ועוד באמצעות שלל פעולות: מהפיכת תקינה, חוק המזון, חוק המלט, הממונה על ההגבלים ועוד".

היום השיב לדיין בעמוד הפייסבוק הסופר ניר ברעם, שהוא גם בנו של שר הפנים לשעבר עוזי ברעם. ברעם כתב כי גם הוא חשב בתקופות מסוימות על מגורים בחו"ל וכינה את דיין אופורטוניסט. ברעם כתב: "אולי אני לא האדם המתאים לדבר על זה כי לא התגוררתי מחוץ לישראל תקופה ארוכה - אבל היו לי הרבה חלומות בלילה על מגורים בארצות אחרות, והשבוע אפילו חלמתי שאני מתגורר בקוסטה ריקה".

בשיחה עם Themarker הוסיף ברעם כי דיין בעיניו מייצג דור שרואה את בישראל את המדינה שהיתה בשנות הקמתה, לא זו שהיא כיום. "בני הדור הזה עדיין מתייחסים לישראל כאילו היא מדינה ענייה מוקפת אויבים ואירפה מלאה אנטישמים, יש ניתוק מהדור הצעיר, שחי מציאות אחרת. מהפוסטים של שר האוצר לפיד (שגם הוא גינה את היורדים מהארץ בשבוע שעבר, ה"ו) ודיין עולה שבעיניהם ישראל היא מדינה בחיתוליה, שמבקשת מאזרחיה להתגייס לפרויקט הציוני והישראלי. אלא שאם פעם 'התמורה' למתגייסים היתה ביטחון סוציאלי, הרי שכיום אין תמורה שכזו. אז למה שאנשים יתגייסו? אנחנו מדינה קפיטליסטית לגמרי, ועדיין מצפים מצעירים לשרת את המדינה ולהיות נאמנים לה כמו בעבר.

לפיד ודיין, אומר ברעם, אף מייצגים שניהם מגזר שבע ועשיר שמנותק ממצוקת הצעירים והיורדים. "עם פנסיה ושכר כמו אלה של דיין (משכורת של 49 אלף שקל בחודש כיו"ר מפעל הפיס ועוד 20 אלף שקל נטו - פנסיה צבאית כאלוף צה"ל בדימוס, ה"ו), שהופכים אותו וגם את ילדיו למסודרים, זה מנותק לגמרי להטיף מוסר לאחרים. צריך להסתכל על המציאות: המשכורות בישראל תקועות, אנשים צעירים מתקשים להשיג ביטחון כלכלי ותעסוקתי ויחד עם יוקר המחיה - העתיד נראה לרבים מעורפל ומסובך. אני ישראלי ורוצה שישראל תהיה מקום טוב יותר, ואנשים צריכים להיאבק למען ישראל, אבל אין שום מקום לשיפוטיות כלפי אחרים שבוחרים לגור במדינות אחרות. שר האוצר לפיד צריך לשאול את עצמו איך הוא מקיים הבטחות לבוחרים ומשנה את המצב".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלונה ודניאלה חברת SISTERS

שתי האחיות שהפכו חשבון אינסטגרם לאקזיט של מיליוני שקלים

אופן ספייס. היתרונות שלו ברורים, אבל העבודה ההיברידית מציפה את החסרונות

"כשאחפש עבודה עוד שנה־שנתיים, הדבר הראשון שאבדוק הוא שאני לא יושבת באופן ספייס"