חיים בתל אביב? כנראה שתחיו פחות

תוחלת החיים של הגברים בתל אביב היא הנמוכה מבין הערים הגדולות, וגם הנשים נמצאות בתחתית הטבלה - כך לפי נתוני הלמ"ס ■ רמת גן היא שיאנית תוחלת החיים בערים הגדולות ■ בכל הערים שנבדקו, הנשים חיות בממוצע יותר שנים מהגברים

טלי חרותי סובר
טלי חרותי-סובר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
טלי חרותי סובר
טלי חרותי-סובר

לא מעט כבר נכתב על תוחלת החיים בישראל, שעולה כל הזמן, אלא שתוחלת החיים בחלוקה בין המינים - גברים ונשים - כפי שהיא משתנה בין הערים הגדולות, היא נושא שבו כמעט שלא עוסקים. הסיבה פשוטה: הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה ‏(הלמ"ס‏) מספקת נתונים חלקיים, וגם אותם רק לעתים רחוקות.

למרות הקצב האטי, נדמה כי ניתן ללמוד לא מעט מנתוני תוחלת החיים בערים שבהן חיים יותר מ-100 אלף תושבים. בכל הערים, כמו בשאר יישובי ישראל, נשים חיות יותר - השאלה היא כמה יותר. הפערים נעים בין שלוש לחמש שנים - תלוי בעיר שבה גרים.

כתבות נוספות באתר TheMarker:

המלצות האוזר לרפורמה בבורסה: מסחר ביום שישי במקום ביום ראשון והפרטת הבורסה

אפל הציגה שני דגמי אייפון חדשים: אייפון 5S המשופר ו-5C המוזל

הערים הגדולות אינן מובילות בתוחלת החיים

אם היינו מצפים שהערים הגדולות יובילו בתוחלת החיים בשל שירותים לכאורה טובים יותר בתחום הזקנה, הרי שהנתונים מוכיחים בדיוק את ההפך.

שיאני תוחלת החיים בערים הגדולות הם הרמת גנים - נשים חיות בעיר 84.3 שנה ואילו גברים 80.6. הפער בין גברים לנשים הוא 3.7 שנים - פער קטן יחסית. לשם השוואה, בנתניה הפער הוא לא פחות מחמש שנים, כשנשות נתניה חיות 83.8 שנה ‏(מקום שני בטבלה‏), אך הגברים רק 77.8 שנה ‏(מקום 7‏).

ראשון לציון מגיעה למקום השלישי בפער בין הגברים והנשים גם יחד - 83.7 שנה לנשים ו–80 שנה לגברים - ושומרת גם היא על פער קטן יחסית ביניהם, 
של 3.7 שנים בלבד. רחובות מאוזנת אפילו יותר - 80 שנה לגברים ו–83.3 לנשים, פער בן 3.3 שנים בלבד.

בבת ים נרשם דווקא פער גדול. בעיר חיות נשים 4.6 שנים יותר מגברים, אבל בניגוד לשכנות תוחלת החיים הכללית נמוכה יחסית הן לגברים והן לנשים. היא נמצאת רק במקום 11 מבין 14 הערים הגדולות.

העיר הגדולה תל אביב דווקא לא טובה לגבריה - שם חיים רק 77.5 שנה, המקום האחרון בטבלת הערים הגדולות. נשים אמנם חיות בתל אביב 4.8 שנים יותר, אך גם הן במקום נמוך מאוד ביחס לנשים בערים אחרות - המקום העשירי חיות בממוצע שנתיים 
פחות מנשות רמת גן, נתניה או ראשון לציון.

הפתעה בבני ברק

נתונים מעניינים ניתן לראות בערים הגדולות שבהן אוכלוסייה דתית־חרדית גדולה. בבני ברק למשל, נשים חיות 83.1 שנה - רק מקום שמיני בטבלה, אך גברים תפסו את המקום השני, עם 80.1 שנה. בני ברק היא המקום שבו הפער בין תוחלת חיי הגברים והנשים הוא הנמוך מבין הערים הגדולות - שלוש שנים בלבד.

חנה קהת, מייסדת ומנכ"לית קולך - פורום נשים דתיות, לא מופתעת. לדבריה, "מנתונים נוספים שבידינו, כולל מחקר גדול מאוד שנעשה באחרונה בהדסה ובדק 45 אלף נשים חרדיות, עולה בבירור כי תוחלת החיים יורדת כשמספר הילדים עולה. נשים עם חמישה ילדים ויותר סובלות מתמותה מוקדמת יחסית לנשים אחרות. מכיוון שבני ברק נהפכת לחרדית יותר ויותר, ההערכה שלי היא שהפער בין תוחלת החיים של גברים ונשים במקומות מהסוג הזה יצטמצם וילך, ואולי אף 
יתהפך לרעת הנשים, בניגוד למספרים הארציים".

למה גברים בבני ברק חיים יחסית יותר מבערים חילוניות?

"כי חייהם ביחס לאוכלוסייה הכללית - וכמובן מול הנשים - נוחים יותר. נתוני תוחלת החיים של הלמ"ס מוכיחים למי אורח החיים החרדי טוב יותר, וברור שנשים משלמות פה מחיר מגדרי. בעבר תוחלת החיים בבני ברק היתה דומה יותר לערים אחרות במרכז".

ד"ר איסי דורוןצילום: תומר נויברג

בדיקת הנתונים של ירושלים מראה פחות או יותר את אותה המגמה - תוחלת החיים הנשית דומה לזו של בני ברק - 83.2 - והגברים חיים 79.7 שנה. גם הפער קטן יחסית - שלוש שנים וחצי בלבד. ההסבר למיקום הנמוך יותר נובע מהעובדה שבירושלים יש יותר חילונים, המשפיעים על הנתונים.

בדיקת ערי המרכז מול הפריפריה מוכיחה כי למעט בת ים, בקצוות המספרים נמוכים יותר. בחיפה הפער בין גברים לנשים הוא 4.1 שנים ‏(מקום 9 מתוך 14‏), וגם באשקלון ובבאר שבע, הגילים שאליהם מגיעים גברים ונשים כאחד נמוכים יותר יחסית לרוב ערי המרכז. בבאר שבע נמצאים הגברים רק מעט מעל התל אביבים, והנשים נמצאות במקום האחרון.

ד"ר איסי דורון, מומחה זקנה מאוניברסיטת חיפה, מכיר את הנתונים. לדבריו, "כל סטטיסטיקה שעוסקת 
בזקנה מזכירה את הפערים בין מרכז לפריפריה.

"תוחלת חיים המשתנה בין יישוב ליישוב נובעת מהבדלים סוציו־אקונומיים וחברתיים, המשפיעים גם על הנושא הזה. רמת הנגישות לשירותים שמספקות רשויות מקומיות משתנה בין יישובים עשירים ועניים, הומגניים או מעורבים. איכותם וזמינותם של השירותים האלה - סיעוד, טיפול ושיקום - משפיעה על בריאותנו, ולכן גם על תוחלת החיים. מסיבה זו ניתן בשנים האחרונות דגש גדול על חשיבות השלטון המקומי לנושא הזקנה. לא די לייצר מדיניות ברמה הלאומית. אם אתה לא יוצר ממשקים קונקרטיים בעירייה ובמועצה האזורית, בין השירות הנדרש והאוכלוסייה המזדקנת, זה כאילו לא עשית דבר. הרמה המקומית נהפכה לזירה משמעותית ביותר ביחס לבריאות, תוחלת חיים ונושא הזקנה בכלל, והנתונים האלה מהווים במידה רבה שיקוף של הטיפול בנושא בכל עיר ועיר בישראל".

חנה קהת, מייסדת ומנכ"לית קולך

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

הווילה של משפחת סעדה ברמות מאיר

וילת ה-Airbnb של משפחת סעדה - ובריכת השחייה שמסעירה את המושב

משבר בשווקים

לראשונה: מדד קריטי של שוק האג"ח העולמי מאותת על משבר