כך מניבים הנכסים של הסתדרות המורים עושר לכמה מקורבים

מדוע מחזיקה הסתדרות המורים קרן בשווי 200 מיליון שקל, שאינה מדווחת לבעלי המניות ומשקיעה בעיקר ברכישת מניות המורים? ■ מאיזה מוסד אקדמי קיבל המזכ"ל תואר ראשון, וכיצד דואגים כמה מבכירי הארגון לבני משפחתם? ■ כתבה שנייה בסדרה

טלי חרותי סובר
טלי חרותי-סובר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
טלי חרותי סובר
טלי חרותי-סובר

אילו נפלה לידיכם רשימה של מקבלי שכר בארגון כלשהו, שבין השמות הכלולים בה מופיע שמו של בעל תפקיד בכיר, ולצדו אדם צעיר יותר עם אותו שם משפחה, המתגורר באותה כתובת - מה הייתם מסיקים מכך? אחת הרשימות האלה, שהגיעה לידי TheMarker, מגלה מנגנון עקבי של העסקת בני משפחה בהסתדרות המורים.

אחד האנשים האלה הוא דב רונן, בכיר בהסתדרות המורים. ברשימה המפרטת את מקבלי השכר בארגון ב-2010 מופיעה גם בתו, רונית רונן, שגרה באותה כתובת. רונן הבת עובדת באשמורת - מועדון הצרכנים של ההסתדרות.

ליאורה אורינגר, יו"ר סניף ראשון לציון של הסתדרות המורים ומנהלת רכישות באשמורת, רשומה לצד העובדת מורן אורינגר, שעובדת באותה מחלקה. שתיהן מתגוררות באותה כתובת.

מורים מפגינים נגד יוסי וסרמן ב-2007צילום: ניר כפרי

כתבות נוספות ב-TheMarker

"נפתח בישראל פער שרק יילך ויגדל - בין אלה שהספיקו לקנות דירה לפני 2008 ובין אלה שלא"

עם מימון עצמי ובלי ידע בתכנות: יזמי האינטרנט החדשים

העובדת טל נידם רשומה בכתובת שבה מתגורר שלומי נידם, החשב הכל יכול של הסתדרות המורים ובעל תפקידים נוספים, שעוד יפורטו.

עוד לפני 2010 עבדה בתו של יוסי אפרת, ראש אגף תרבות ואירועים בהסתדרות, אצל סוכנת הנסיעות בטי דהן, שבמשך שנים סיפקה שירותים בלעדיים להסתדרות המורים. יקי גוב ארי וענת גוב ארי מופיעים אף הם ברשימה. גוב ארי הוא בעל תפקידים רבים בהסתדרות, בהם יו"ר סניף נהריה. הוא גם בעליה של רשת קייטנות ענפה, שבה מקבלים ילדי המורים סבסוד של 600 שקל מהסתדרות המורים, באמצעות חברת נוה נופש. גוב ארי מפעיל את הקייטנה בקאנטרי גן עברון שבקיבוץ עברון - ומה יותר טבעי מכך שבאותו מקום בדיוק נערך האירוע השנתי של הסניף? כך עוזרת ההסתדרות לעסקיו של הבכיר גוב ארי, שבתורו מערבב את עסקיו האישיים עם אירועי ההסתדרות.

הנפוטיזם ותגמול האנשים שקרובים לצלחת מתחילים בראש הפירמידה. רון וסרמן, בנו של המזכ"ל, יוסי וסרמן, עובד כבר 12 שנה כפקיד בבנק מסד, ש-49% ממנו שייכים להסתדרות המורים. וסרמן, שהגיע להסתדרות המורים ב-1992 כגזבר, הוא גם דירקטור במסד אחזקות, הקרן המחזיקה בחלקה של ההסתדרות בבנק. מבין הדירקטורים של בנק מסד, ארבעה הם דירקטורים מטעם ההסתדרות, מהם שלושה מקורבים לווסרמן. טוב שלבן יש מקום עבודה.

הצַלחת המשפחתית המובהקת ביותר היא של משפחת שפרן־שליט. בכתבה שהתפרסמה כאן לפני שבועיים ‏("התנכלות למתנגדים והטבות למקורבים: בבית הספר של מזכ"ל הסתדרות המורים לא שמעו על אופוזיציה", 4.7.13‏) טענה ההסתדרות כי משרדו של עו"ד משה שליט, אביה של מיכל שפרן, היועצת המשפטית הפנימית של הסתדרות המורים, שמעסיק גם את בעלה, עו"ד חיים שפרן, מטפל רק בנכס אחד - מגרש בתל ברוך שניתן להסתדרות בירושה לפני שנים. אלא שההסתדרות לא דייקה. שליט הקים בעבור ההסתדרות את מ.ש־א.ש נאמנים בע"מ - חברה הרשומה במשרדו שברחוב בלוך 41 בתל אביב, המשמשת יסוד מרכזי בניהול הפיננסי של הארגון. שליט, למשל, שימש כנאמן של מסד אחזקות - חברה עם הון עצמי בסך 200 מיליון שקל, והנכס החשוב ביותר של הסתדרות המורים.

מזכ"ל הסתדרות המורים, יוסי וסרמן

שליט הוא יועצו הקרוב של וסרמן, ויחד הם פועלים לחיזוק כוחה של ההסתדרות במסד אחזקות - על גב המורים, אך בל נקדים את המאוחר. לא הצלחנו לקבל מההסתדרות תשובה על כלל התשלומים שהיא מעבירה למשרדו של שליט, אך ל-TheMarker נודע כי במשך שנים נהנה שליט גם משכר טרחה קבוע מעמותת המורים, השייכת להסתדרות. כשהובעה התנגדות להמשך התשלום ‏(בטענה שלא מקבלים תמורתו כל שירות‏) מצאה עצמה המתנגדת מחוץ לארגון.

מי יושב בדירקטוריון חברת קופות הגמל?

שמירת מקום למקורבים היא אבן יסוד בהתנהלותו של המזכ"ל. אותה קבוצה קטנה של נאמנים ניתן למצוא בכל מקום שקשור להסתדרות המורים - מ"הבית" עצמו, כפי שהוא נקרא בלשון הפעילים, ועד לחברות הקשורות לתמנון רב הזרועות שהוא ההסתדרות. אותם שמות ניתן למצוא תמיד בתפקידים משפיעים, אף שהקשר בין האנשים, השכלתם, יכולותיהם והתפקיד שניתן להם נראים לא פעם מקריים בהחלט.

חברת הגומל היא חברת קופות הגמל של המורים. היקף נכסיה, נכון ל-2009, הסתכם ב-786 מיליון שקל, אך ב-2012 ההיקף היה 717 מיליון שקל בלבד. לפי אתר החברה, יו"ר הדירקטוריון הוא גד דיעי. דיעי בן ה-74 ‏(יש הטוענים שיותר‏) הגיע להסתדרות המורים ב-1969. אף שהוא מתהדר בעבר של מורה, חלפו עשרות שנים מאז ראה כיתה. דיעי מחזיק בתפקידים רבים: זה שנים רבות הוא משמש יו"ר סיעת המורים הדתיים בהסתדרות המורים, הוא משמש יו"ר האגף לאיגוד מקצועי והוא גם ממלא מקומו של וסרמן ושותפו לדרך.

מה מכשיר את דיעי להיות יו"ר דירקטוריון חברה בעלת אופי כלכלי? לא ברור. דיעי אינו בעל השכלה אקדמית כלכלית, משפטית או אחרת, ובכל זאת הוא שם. "השאלה מה עושה דיעי או כל מקורב אחר בתפקידים מסוג זה מיותרת", אומר מקורב להסתדרות. "הוא נאמן וקרוב לצלחת. חלקם של המורים הדתיים בבחירות האחרונות היה 25%, של וסרמן - 30%. הם מתייחסים לחלקם בהסתדרות כאילו הם מחצית מהכל - משרדים, תפקידים, משכורות. הכל מגיע להם, ווסרמן, שרוצה שהמנגנון יישאר שקט ונאמן - נותן".

מנכ"ל חברת הגומל, רו"ח שלומי נידם, הוא גם חשב הסתדרות המורים, והאיש שיש לבקש את אישורו כדי לראות את התקציב. לנידם ‏(שסידר עבודה לבתו טל‏) יש השכלה כלכלית. הוא נחשב לאחד המקורבים ביותר לווסרמן, וגם הוא מחזיק יותר מתפקיד אחד.

בדירקטוריון החברה, וכן בוועדת ההשקעות, יושבים עוד חברים: ברוך ניסקה, שעבר את גיל 90, מנהל את המחלקה לרווחת הגמלאי בסיועם של חמישה סגנים וממלאי מקום, כולם מקבלי שכר; שלמה ישי, סגנו של וסרמן ‏(אחד משבעה‏) ובעל תפקיד בכיר נוסף; עופרה דונסקי, יו"ר סניף כפר סבא ובעברה בעלת תפקידים בכירים נוספים; יוסי משאלי, עוזר ליו"ר ועדת כספים ‏(שהוא וסרמן בכבודו ובעצמו‏) וגם יו"ר דירקטוריון מסד אחזקות. גם כאן לא ברור מה מכשיר את כל אנשי המזכ"ל לתפקידיהם החשובים בחברת הגומל, למעט היותם בכירים בבית הסתדרות המורים.

גם בדירקטוריון קרנות ההשתלמות לעובדי ההוראה, חברה המשותפת למשרד החינוך, האוצר, השלטון המקומי והסתדרות המורים, שמנהלת כ–15 מיליארד שקל, יושבים חברי הסתדרות המורים: יו"ר הסתדרות המורים בקרית גת, יפה בן דוד, שהיא אחת מסגניו של וסרמן וגם נציגת הסתדרות המורים לנושא עדיפות לאומית, יו"ר סניף רמלה־לוד, אליהו חכם, ואחרים.

בדיקת ההשכלה של החברים מעלה כי לרובם יש תואר ראשון ‏(על פי הפירוט באתר החברה‏), אם כי לא מצוין באיזה מקצוע בדיוק. אלא שגם כאן מסתתרת שאלה גדולה: לפי האתר, גם המזכ"ל וסרמן מחזיק בתואר BA. הכל נראה בסדר למעט בעיה אחת: לווסרמן אין תואר ראשון מאף מוסד אקדמי. בזמנו יכלו מורים שלמדו שנתיים בבית הספר הגבוה לעובדי הוראה של ההסתדרות לעשות שנת השלמה ולקבל תואר ראשון מהאוניברסיטה העברית - אלא שהעברית הודיעה חגיגית כי וסרמן אינו בין בוגריה.

תואר שווסרמן מחזיק בו בזכות הוא "מורה בכיר", שניתן לו לאחר שלמד באותו בית ספר גבוה. אלא שעל פי מידע שהגיע ל-TheMarker, הגזבר דאז, הוא המזכ"ל כיום, מעולם לא הגיש את ציוני השיעורים שבהם אמור היה להשתתף, מה שנחשב לתנאי חובה, ולכן לא ברור על סמך מה קיבל אפילו את התואר הזה, המשפיע בעיקר על המשכורת. למרות פניות חוזרות ונשנות להסתדרות המורים, הציונים, או התעודה, של התלמיד וסרמן, לא הוצגו מעולם. משרד החינוך לא הסכים לאשר, או להכחיש, את הימצאותם של הציונים מחמת צנעת פרט.

ארגון עשיר, חברים עניים

דיווידנדים בסך 45 מיליון שקל

הסתדרות המורים, חשוב להזכיר, היא אגודה עות'מנית - סטטוס משפטי בעייתי הקובע כי בניגוד לעמותות הנתונות תחת פיקוח ‏(של רשם העמותות או מבקר המדינה‏), אין היא נתונה לפיקוח כלל. כך יוצא שכל המוסדות שבהם שולטת הסתדרות המורים נתונים לפיקוח פנימי בלבד. זו גם הסיבה לכך שההסתדרות התעלמה מרשימת שאלות ובקשות ארוכה שנשלחה לה במטרה לברר את הטענות כלפיה.

"וסרמן מרגיש שהוא לא חייב לדווח לאף אחד", אומר מקור המכיר היטב את המערכת. "ואכן מבחינה חוקית, הוא לא חייב לדווח לאף אחד. זו עוד סיבה לכך שחייבים לשנות את הסטטוס של הסתדרות המורים ולהפוך אותה לבת פיקוח".

להסתדרות המורים, המאגדת 132 אלף מורים וגמלאים, נכסים רבים. בבעלותה בניין בשווי 32 מיליון שקל ומגרש בשכונת תל ברוך בתל אביב שניתן לה לפני עשרות שנים כירושה ושאיש אינו יודע מה ערכו או מדוע היא מחזיקה בו. כמו כן, היא שולטת בחברת הגומל ושותפה בקרנות השתלמות לעובדי הוראה. תקציבה התפעולי מורכב מ-63 מיליון שקל בשנה מדמי החבר של המורים ומכ–42 מיליון שקל ממשרד החינוך. מקורבים טוענים כי ההסתדרות נהפכה למועדות צרכנות גדול, שאין בינו לבין פדגוגיה דבר וחצי דבר - ואכן, הרכישות הפרטיות של המורים, באמצעות כרטיס האשראי אשמורת, מגיעות לכ-200 מיליון שקל בשנה.

הנכס החשוב ביותר של הסתדרות המורים הוא קרן מסד אחזקות, שהונה העצמי נכון ל-2008 היה כ-200 מיליון שקל, מהם 39 מיליון שקל בתיק ניירות ערך. מנהליה הם שמות מוכרים: משאלי הוא יו"ר הדירקטוריון, ועם חברי הדירקטוריון נמנים וסרמן ודיעי; הנאמן, הנחשב למנהל האמיתי של הקרן, הוא עו"ד שליט. הקרן מנפיקה דו"חות כספיים, אך אינה מדווחת לאף אחד. כל הניסיונות לקבל דו"חות כספיים מהשנה האחרונה - ממשרד רואי החשבון או מהסתדרות המורים - עלו בתוהו.

סיפורה של מסד אחזקות הוא סיפור קשה וסבוך. הקרן הוקמה ב-1930 כאגודה שיתופית על ידי ההסתדרות המורים ועובדי הוראה, שביקשו להקים גוף שיוכל לתת הלוואות בסכומים קטנים. העובדה שמחצית מההון הראשוני ניתן על ידי המורים, הפכה אותם לבעלי מניות הזכאים למחצית מערכה. ואולם האגודה עברה גלגולים רבים והקשר עם בעלי המניות התמסמס.

האגודה השיתופית הקימה את בנק מסד ומאז מעולם החזיקה ב-49% ממנו. ב-1996, בלחץ בנק ישראל, נהפכה האגודה לחברה בע"מ. בעלי החלק השני של הבנק התחלפו - תחילה היה זה בנק הפועלים, שהחזיק ב–51% וב–2008 מכר את חלקו לקבוצת הבינלאומי. כל הגלגולים, כולל שינוי המעמד מאגודה נותנת הלוואות לחברת אחזקות ואובדן הקשר עם בעלי המניות, יצרו מצב שבו קיימת קופה כמעט סודית.

ההון העצמי הראשוני, כמו גם 45 מיליון השקלים שהועברו בין 1999 ל-2006 כדיווידנדים על ידי הבנק, נכנסו לקופה - ושם גם נשארו. הסתדרות המורים, הפועלת להעצמת חבריה ‏(כך על פי סיסמתה‏) ושולטת בקרן, מעולם לא חילקה את הכסף הרב שהצטבר לאיש. ב–2008 היה ההון מורכב מ–39 מיליון שקל בתיק מניות סולידי ועוד כ–150 מיליון שקל שאינם נזילים, ושמהווים את חלקה של הקרן בבנק. 39 מיליון שקל הם כסף רב, עכשיו נשאלת השאלה למי הוא בדיוק שייך.

צילום: תומר אפלבאום

ב-2009 הבין אברהם זך, יורש של מורה, כי לו ולאחיו יש מניות בקרן. הוא הבין גם שאם הוא לא ידע על כך עד אותו רגע, יש יורשים אחרים שלא מודעים לכך. זך הקים ועד פעולה ויצא למלחמת חורמה בקרן הסודית. "ההסתדרות לא טרחה מעולם ליידע את בעלי המניות או יורשיהם", הוא אומר. "היינו זקוקים לרעש תקשורתי גדול כדי להאיץ בנאמנים, בעיקר בעו"ד שליט, שאמור לשמור על הזכויות שלנו, המורים והיורשים, לנקוט פעולה כדי שאנשים יוכלו בכלל לבוא ולבדוק אם הם בעלי מניות בקרן. הנאמנים היו אמורים לשמור גם עלינו, לא רק על מזכ"ל ההסתדרות".

זך הופתע מהתהליך האטי והמסורבל שיצרו הנאמנים בדרך לקבלת התשובה. בסופו, "ורק אחרי שעשינו רעש בתקשורת", כדבריו, הוצגה באתר הסתדרות המורים רשימת בעלי המניות לעיון הקהל, וכל מורה יכול לבקש כיום בדיקת בעלות. "הבעיה הגדולה באמת מגיעה אחרי הגילוי", אומר זך. "אחרי שעשו לך את המוות וטירטרו אותך והעבירו אותך מסע ביורוקרטי שלם, ועברו חודשים ארוכים עד שקיבלת את התשובה - מגיעה הצעת הההסתדרות. וסרמן והנאמן מנצלים את חוסר הידע של המורים ומציעים להם לרכוש מהם את המניות בנזיד עדשים. לאיש לא ברור איך נעשה התחשיב של המניה. על פי סעיף תמוה בתקנון החברה, את שווי המניה זכאי לקבוע הנאמן. על פי חישוב שעשתה עבורנו חברה מקצועית, מגיע ליורשים פי 2–2.5 ממה שמציעה הסתדרות המורים".

ולמה אתם לא מבקשים את הסכומים הנכונים?

"יש לא מעט אנשים שמתפתים לקבל גרושים על המניות שלהם, כי מחוסר בקיאות הם לא רוצים להתעסק בנושא הזה. מציעים להם קצת כסף והם לוקחים".

אז מה הבעיה?

"וסרמן, בשקט בשקט, מבלי שאף אחד שם לב, משתלט על מחצית המניות של המורים. נכון, זה תהליך מוזר. אבל כסף הוא כוח. וסרמן רוצה לשלוט בקרן לחלוטין".

כבעל מניות קיבלת פעם דיווח מהקרן? אתה יודע מהם ביצועיה?

"מעולם לא קיבלנו דיווח. כמו שלא קיבלנו מעולם דיווידנדים. הקרן מתנהלת תוך התעלמות מבעלי המניות".

ביקשת פעם דיווח?

"כן, קיבלתי דו"ח אחד, ישן, ורק אחרי שביקשתי כמה פעמים. אין שם שקיפות גדולה".

למה לא דרשתם להבין מה בדיוק תפקידה של הקרן הזאת?

"אין שם עם מי לדבר. נסי למצוא את הגמלאי שיושב פעמיים בשבוע כמה שעות במשרדי הקרן, והרי צריך אישור לכל פעולה. אי אפשר לקבל מידע על דברים הרבה יותר קטנים, אז מי יענה לנו על השאלות הגדולות?"

קונים במיליונים את מניות המורים

למה עסוקה ההסתדרות ברכישת המניות ומשקיעה בכך מיליונים מכספי הקרן? ב-2007 הושקעו כמיליון שקל ברכישה עצמית, וב-2008 הושקעו 1.5 מיליון שקל. על השאלה הזאת לא קיבלנו תשובה מהסתדרות המורים, וגם אנשים הבקיאים במערכת לא מבינים מדוע הארגון היציג לא מעודד את המורים לקנות מניות - בהנחה שיום אחד יוכלו להרוויח מהדיווידנדים או ממכירת חלקה של ההסתדרות בבנק - אלא דווקא קונה אותן, ובמחיר נמוך מאוד. במלים אחרות, מה ההיגיון בהשתלטות המנגנון על מחצית ממניות המורים, פעולה שמחזקת אותו אך לא פועלת לטובת המורים או יורשיהם?

חשוב להדגיש כי לבנק מסד עצמו אין כל קשר לקרן, והמורים אינם נהנים מרווחיה. אבל מישהו בכל זאת מרוויח. ב-2008 היו הכנסות הקרן 619 אלף שקל מניירות ערך סחירים, פיקדונות בבנק, הכנסות מריבית ועוד. אל מול ההכנסות הסתכמו הוצאותיה ב-417 אלף שקל.

סעיף ההוצאות הגדול ביותר היה 362 אלף שקל בגין "שירותים מקצועיים". שירותים מקצועיים הם שירותים פשוטים: רואה חשבון, עורך דין ועובד אחד או שניים. אז מי מרוויח? השמות מוכרים: עו"ד שליט, משרד רואה חשבון שרוני שפלר, ואדם אחד לפחות שהקרן החזיקה בעבורו רכב בשווי 167 אלף שקל. האם האיש הוא יו"ר הדירקטוריון? לא ברור. איפה המורים? איפה בעלי המניות? שאלה טובה.

האם יש סיכוי שמורי ישראל ירוויחו בעתיד מהקרן? האם ייתכן שווסרמן פועל לחיזוק הסתדרות המורים רק כדי להחזיר לחבריה? ואם כן, מדוע לא עשה זאת עד היום? "ב-16 השנים האחרונות אפשר היה להשתמש במיליונים האלה לטובת החברים, אבל הכסף פשוט שוכב בחשבון", אומר בכעס מקורב להסתדרות. "מה שקורה כיום בהסתדרות המורים נראה בלא מעט ארגונים שגדלו ללא פיקוח, ומתגלגלים בהם מיליונים. הם מנוהלים על ידי אנשים ציניים ומקורביהם - הארגון עשיר מאוד, חבריו לעומת זאת, עניים".

עו"ד משה שליט אמר בתגובה: "משרדנו הוא היועץ משפטי של הסתדרות המורים יותר מ-50 שנה. עמותת המורים משלמת ריטיינר, כמו כל האגפים והמחלקות. הכל בשכר טרחה כולל שאיני רוצה לפרטו; המגרש בתל ברוך נמצא כרגע במו"מ למכירה. החזקנו אותו כדי להקים עליו את בית הסתדרות המורים, אבל אחרי שהבניין ברחוב בן סרוק בתל אביב נקנה, כבר אין בו צורך; מיכל שפרן היא בתי וחיים שפרן, השותף שלי, הוא בעלה. איני רואה כל בעיה. מיכל עבדה במשרד ונתנה שירותים להסתדרות עד שהם ביקשו שתעבוד אצלם באופן קבוע. זו פרקטיקה מקובלת; את מסד הפכתי מאגודה שיתופית לחברה. כיום שייכים 55% מהמניות להסתדרות המורים ו-45% למורים. כל מורה שרוצה למכור את מניותיו מוזמן לעשות זאת על פי ערך שקובע הנאמן השני ‏(רו"ח שפלר‏) ודו"חות בנק מסד וחברי הסתדרות המורים שהיו חברי אגודת מסד. הטענה כי המורים המוכרים את המניות אינם מקבלים כגמולם היא טענת סרק. ספר בעלי המניות היה קיים תמיד. למסד אחזקות יש מאזנים ודו"חות כספיים. כל המעונין בהם יכול לקבל אותם".

למרות בקשות חוזרות ונשנות ורשימת שאלות מפורטת, הסתדרות המורים בחרה שלא לענות על שאלותינו, ולא להגיב. למרות פניות אישיות לכל המוזכרים בכתבה - לא התקבלה תגובתם.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

יש ענפים שבהם עליית השכר מחווירה בהשוואה לביקוש

לזה אתם קוראים העלאת שכר? המעסיקים שימשיכו לרעוב לעובדים

יהונתן כהן

פי 150 צ'קים חוזרים: הנורות האדומות שלא נדלקו בגיבוי, ואיך איבד יהונתן כהן את רוב ההשקעה

נעה ברויאר. "שתיתי יין עם חברות, וחברה אחת הציעה לי להתמחות בלחם. כעבור חודשיים מצאתי עבודה במאפייה"

"אני חיה קצת כמו אזרח ותיק. ויתרתי על חופשות וכסף, אבל אני שמחה יותר"

פרייבט אקוויטי

התעשייה שמוצצת את לשד הכלכלה האמריקאית גדלה ללא מעצורים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

עובדי בניין מסייעים בהכוונת התנועה במנהטן, ניו יורק, בתחילת החודש

האם הראלי בשווקים מסמן את התחתית — או שהגרוע מכל עוד לפנינו?

מבט משטח המריבה אל הים. כל דונם שווה מיליונים, ומחירי הבתים בסביבה מגיעים לעשרות מיליוני שקלים

"פתאום הבנו שיש בעיות עם הקיבוץ": השקיעו 30 מיליון שקל בשכונה חדשה ליד שפיים, אבל אז הכל השתבש