חינוך רע מבית טוב

מערכת החינוך הישראלית אינה מסוגלת להכין את תלמידיה למציאות במאה ה-21

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

בחודשי הקיץ הקרובים יתלבטו הורים רבים בשאלות כמו איזה שולחן כתיבה לקנות לילדיהם, לאיזה חוג הכנה לבית הספר כדאי להירשם ואיזה תיק הכי בריא לגב 
הילד, אבל האמת היא שהדבר החשוב ביותר להורים - איכות החינוך שילדיהם יקבלו - לא עומד לבחירה ונמצא במשבר עמוק.

מערכת החינוך הישראלית אינה מסוגלת להכין את תלמידיה למציאות במאה ה–21. היא אינה מסוגלת לספק לחלק גדול מהתלמידים כישורים בסיסיים להשתלבות בכלכלה ובחברה - כך לפי מבחני פיז"ה הבינלאומיים. הפערים בין התלמידים בישראל הם מהגבוהים בעולם המערבי; מעמד המורה נמוך במיוחד; הכיתות הן מהצפופות בעולם המפותח; והתשלומים שההורים נדרשים לשלם הם גבוהים.

בחודש שעבר פירסם OECD את דו"ח החינוך השנתי שלו. מהדו"ח המקיף, שמתייחס בעיקר למבנה מערכות החינוך במדינות הארגון, עולה שישראל שוב נופלת כמעט בכל המדדים ונגררת מאחורי רוב המדינות המפותחות, למרות הרפורמות הגדולות שבוצעו בה מאז - 2008 אופק חדש ועוז לתמורה.

חלפו חמש שנים מאז פרוץ המשבר הפיננסי הגלובלי. מאז התחדדו הרבה יותר שאלות של שוויון וצדק חברתי, של ניידות חברתית־כלכלית, של תחרותיות בעולם, של גלובליזציה ושל בחירה נכונה של כישורים להצלחה במאה ה–21. החינוך, אומרים כל הכלכלנים, הסוציולוגים, הפוליטיקאים והמדענים - הוא המפתח לעתיד הזה.

כיתה בבית ספר בתל אביבצילום: ניר כפרי

סוגיית החינוך מטרידה מדינות רבות. בארה"ב, אחת האומות העשירות והחזקות בעולם, הישגים חינוכיים בינוניים מעידים על חולשתה של מערכת החינוך הציבורית, ומובילים להידלדלות האמריקאים בשורות הפקולטות להנדסה ומדעים. האמריקאים מודאגים, כי הם צריכים להתחרות בסינים הרעבים והחרוצים על מקומות עבודה, הכנסות והשקעות. בשוודיה ניצבו השנה המנהיגים והציבור מבוהלים לנוכח מהומות אלימות בפרברי הבירה, ולנוכח הגילוי שמהגרים רבים לא זוכים לחינוך תיכוני. ובעולם השלישי, במקומות כמו פקיסטן וניגריה, מסכנות ילדות את חייהן בעבור הזכות ללמוד, אל מול כוחות אפלים וריאקציונריים ששוללים את זכותן הבסיסית הזו.

ישראל מספקת לרוב תלמידיה חינוך בינוני, לחלק גדול חינוך רע - ולמעטים חינוך איכותי. אולם אי אפשר להטיח במערכת החינוך הישראלית רק עלבונות. היא פועלת בחברה רב־תרבותית, שיש בה פערים וגיוון מהגדולים בעולם, ושיעור התלמידים כאן הוא מהגבוהים בעולם המערבי. עם נתוני פתיחה כאלה, אפשר לייחס לישראל הישג היסטורי בקליטה ושילוב בין אוכלוסיות שונות. מערכת החינוך היסודית והתיכונית מניבה בוגרים שממלאים את האוניברסיטאות, וישראל נהנית משיעור בוגרי אוניברסיטות מהגבוהים בעולם.

אך גם אי אפשר להסתפק בהישגים הללו - לא בימים אלה, שבהם מעלים על נס מצד אחד את האינדיבידואליות, התחרותיות והיצירתיות, ומצד שני ממשיכים לדבר על סכנה ביטחונית קיומית, על פערים חברתיים וכלכליים שגדלים והולכים ועל קיטוב ונשיאה לא שווה בנטל.

קשה למצוא אדם שלא מייחס חשיבות עצומה לחינוך 
ולדרך שבה מערכת החינוך צריכה לצעוד. השאלה היא, אם כן, מהי הדרך הנכונה. TheMarker יצא לחקור את רזיהן של מערכות חינוך בכמה מדינות בעולם - פינלנד היא רק הראשונה. בשבועות הקרובים נפרסם כאן סדרת כתבות, שיעזרו לנו ללמוד את הלקחים וההצלחות העשויים לשמש כנר לרגלי מערכת החינוך הישראלית.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

באר שבע. תוספות הבנייה לא ענו על הציפיות להפוך אותה לעיר של מיליון תושבים

"אמירה הזויה של אנשים מנותקים": ההכרזה על הקמת עיר בדרום מעוררת סערה

אולם תצוגה למכירת מכוניות. בענף הרכב מודים כי היבואנים העלו את מחירן של חלק מהמכוניות החשמליות גם בלי קשר למס

הציבור מתנפל על המכוניות החשמליות, אך לא בטוח שהמס עליהן יועלה