שוברים שחיקה |

בנט: יש להעלות את גיל הפרישה; עיני: "העובדים נמצאים תחת מתקפה"

שר הכלכלה נאם בכנס "שוברים שחיקה" של TheMarker בשיתוף עם קרן מעגלים ואמר כי "חברות ומפעלים מאבדים רלוונטיות - צריך להשקיע בעובדים" ■ יו"ר ההסתדרות נאם אחריו ואמר כי "הממשלה מתלהמת וארגוני העובדים נוהגים באחריות"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

לצפייה בסמארטפונים ובטאבלטים - לחצו כאן

"יש להעלות את גיל הפרישה לגמלאות מעבר לקיים היום, בשל התארכות תוחלת החיים בישראל", אמר היום שר הכלכלה נפתלי בנט. הוא דיבר בכנס משותף של הממשלה, המעסיקים הפרטיים, ההסתדרות, עמותת מעגלים ו-TheMarker. הכנס עסק בתופעת השחיקה בעבודה ובדרכים לפתרונה.

לדברי בנט, כאשר מפעל נקלע למשבר וצפוי לסגירה, "הדרך אינה ששר בממשלה יגיע למפעל וימסור צ'ק בסך 50 מיליון שקל, אלא השקעה בעובדים כדי שיעברו הסבה מקצועית ויועסקו בתחום אחר".

כתבות נוספות באתר TheMarker:

ניתוח TheMarker // ניהול כושל, חוסר מקצועיות וחריגות ענק: כל הקשיים בדרכה של הרכבת הקלה בגוש דן

שוברים שחיקה // העבודה שוחקת אתכם? הנה כמה דרכים להתמודד

נפתלי בנט בכנס שוברים שחיקה

בנט הודה שתוכנית ויסקונסין, שהופעלה לפני כמה שנים במטרה להחזיר מובטלים למעגל העבודה, הייתה רצופה בטעויות. הסיבה לכך, בין היתר, היתה שהחברות הפרטיות שהפעילו את התוכנית הונחו להפחית את מספר מקבלי הבטחת הכנסה, ולפי קריטריון זה הם תוגמלו. זאת, במקום להתמקד בהחזרת מחוסרי תעסוקה כרוניים למעגל העבודה.

הוא הודיע כי תכנית ויסקונסין תופעל מעתה תוך התבססות על עובדי עובדי שירות התעסוקה, בשיתוף פעולה עם ההסתדרות. "יש 110 אלף איש שקמים בבוקר ואינם עובדים. זה גורם לעוני לעבור בירושה", אמר בנט.

"אנשים רוצים משמעות. המוקד בכלכלה הוא על האדם העובד. הוא זה שבמרכז. אנחנו לא צריכים לעסוק בהצלת מפעלים כושלים - אלא להציל את העובדים. אם נשקיע את הכסף לא במפעל אלא באנשים, נקבל הרבה יותר", אמר שר הכלכלה.

"העולם משתנה. אנשים שהיום בני שנתיים שלוש יחיו עד גיל מאה. לכן, אני חושב שהמהלך של מעגלים הוא לא פחות מקדוש. לא סתם הממשלה השקיעה 600 מיליון שקל. יש לכם, במעגלים, משימה שנייה: ללמוד. כי אף אחד מאיתנו לא באמת יודע איך הדברים האלה עובדים. תפיסות חדשות. מתודות חדשות. הרי גיל הפרישה יהיה חייב לעלות, כל אקטואר יאמר לכם את זה.

בנט סיפר בהמשך כי "כשהגעתי עם החברה של לניו יורק, היה בבניין מעליתן וכיוון את המעלית עם ידית. יצאתי לכביש וחיכיתי למונית. הדבר הנכון, חשבתי לעצמי, זה להעביר את נהג המונית הכשרה להיות סדרן מוניות בבניין. הרי האדם באמת מחפש משמעות ולתפקידו כמעליתן לא היה משמעות ולא צורך, וכן היה צורך בסדרן.

האדם העובד הוא באמת במרכז. לא סתם אני מספר את הסיפור הזה. יש מסורת של שרי תמ"ת לבוא לתת מיליוני שקלים למפעל קורס ולקבל כותרות בעיתונים. אני לא מאמין בזה. אני רוצה להשקיע את הכסף באנשים ולא במפעלים. טבעו של עולם הוא שיש חברות ומפעלים שמאבדים רלוונטיות ולכן צריך להשקיע בעובדים.

"אם נשקיע בחדרנית מלון אחרי עשרים שנה ונסייע לה להפוך למאפרת, היא גם תחוש גאווה ושמחה ותהיה הורה יותר טוב ואדם יותר מאושר. אבל זאת רק ההתחלה. המשימה שמוטלת על קרן מעגלים היא ללמוד איך צריך לפעול בעולם משתנה".

בנט הסביר כי "אתמול העברתי בכנסת חוק לא פופולרי - מה שבעבר נקרא ויסקונסין ונכשל. לקחת מובטלים כרוניים שהמדינה ויתרה עלי ם ובכז להכניסם למעגל העבודה. אז בוויסקונסין המודל היה עקום ואין לי מונופול על החוכמה. אבל דבר אחד אני יודע, איני מתכוון לוותר על מעל למאה אלף איש שאין להם לאן ללכת בבוקר. וזה גם מעגל עוני שעובר בירושה. היתה עלי הרבה ביקורת על הצעת החוק הזאת אבל אמרתי לכל מי שביקר אותי - אתם ויתרתם עליהם ואני לא מוכן לוותר. צריך לזכור שהעובד הוא במרכז. צריך לשתף פעולה לקראת העולם שמשתנה".

עופר עיני: "לא מכיר אף שר תמ"ת שזרק 50 מיליון שקל על מפעל"

לאחר שר הכלכלה, נאם יו"ר ההסתדרות, עופר עיני, ואמר כי "אני רוצה לענות לשר הכלכלה והתמ"ת. גם אני הייתי בניו יורק במלון ואמנם לא היה שם נער מעלית, אבל גם אם היה לא הייתי הופך אותו לנהג מונית. שערו מה היה קורה אם היו הופכים את כל נערי המעליות לנהגי מונית.

עופר עיני בכנס שוברים שחיקהצילום: דניאל בר און

"אני גם לא מכיר אף שר תמ"ת שזרק 50 מיליון שקל על מפעל. אז זה חכמה לבוא ולזרוק מספרים ואחר כך ללכת. חובתה של הממשלה לעשות הכשרה לעובדים החסרים במשק. לייצר מקומות עבודה ויש לך שיתף פעולה מובטח. זה לא קרה קודם בממשלה ונקווה שעכשיו יקרה.

"העובדים נמצאים תחת מתקפה. מי שחושב שחשוב איך יראה בעיתון טועה. הדרך היחידה היא שיתוף פעולה והידברות. ולמרות שהממשלה בחוסר היענות ומנסה להתלהם - התהפכו היוצרות. הממשלה מתלהמת וארגוני העובדים נוהגים באחריות. זאת לא חולשה זאת עוצמה - לנהוג באחריות. יש לנו רק משק אחד. אני מושיט את היד כדי שנביא את המשק למקום טוב יותר ב-2015.

"גם כשיש גירעון אפשר לנהוג יותר בחמלה. דבר ראשון הוא לדאוג שיהיו פחות עובדים חלשים ויותר מעמד ביניים. לצערי חובטים בעובדים בכל סעיף בתקציב האכזרי הזה. העובדים בישראל לוקחים את גורלם בידיהם ודואגים לעצמם. בימים אלה רק בהסתדרות מתאגדים עוד 70 מקומות. היום נודיע למנכ"ל סלקום שהסתדרות יציגה שם. זה ועד במקום העבודה הגדול ביותר שמצטרף בשנים האחרונות - וזה סמלי".

קובי אמסלם: גם הרגולטורים ופקידי האוצר שחוקים

קובי אמסלם בכנס

הממונה על השכר והסכמי עבודה במשרד האוצר, קובי אמסלם, אמר כי "קציבת קדנציה, שהיא חלק מהרפורמה במגזר הציבורי, נובעת בדיוק מהצורך לשמור על המרץ והיכולות של העובד ועל חיוניות המערכת. גם אנחנו, הפקידים באוצר, נשחקים מאוד בעבודה. במובנים רבים, אנחנו עבדים מודרניים.

"גיל הפרישה של עובדי שירות המדינה הוא בממוצע 62. תוכניות הפרישה סיפקו הרבה תרופות לעובד שלא הצליח לתפקד בצורה נאותה בעבודה. היכולת לסיים העסקה היא הכלי המרכזי לטיפול בעובדים שלא מתפקדים, אבל לא הולכים לבדוק מדוע הם לא מתפקדים כיאות".

עוד אמר אמסלם כי "עיקרון 'המזהם משלם' יצר אחריות ישירה בין מפעל שמזהם סביבה. גם כאן צריך לחול אותו עיקרון. יש כאן אחריות של מעסיק. לא ייתכן שהעובד יקח על עצמו אחריות לנזקים של העבודה השוחקת.

"יש לשנות את התרבות. חוק שעות מנוחה כבר לא רלוונטי כיום לדעתי. בעיני החוק מופר כל העת, כולל בממשלה עצמה. חלק מההגנה נגד שחיקה צריכה להיות תרבותית - הגנה על תחום הפנאי של העובד.

"צריך גם להתייחס לאמצעים הטכנולוגיים ולשפר את סביבת העבודה. מי שלא עונה לסמס בתוך עשר דקות נחשב כעובד לא זמין. כך, כל העסק נמצא בסחרחורת. לכן, ההגנה על הפנאי היא מרכיב מרכזי בהגנה מפני שחיקה".

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

RUSSIA EV CHARGERS

שוד הנחושת: מה קרה ל-7,000 טונות של המתכת - ולמה זה צריך להדאיג אותנו

ג'ניפר דודנה

התגלית שלה שינתה את העולם. איך צריך להשתמש בה?

אילוסטרציה קולג' סטודנטים

מה היא הדרך להשיג חיים טובים? הנוסחה שמזעזעת את הצעירים

בית למכירה

המתווכת מצאה קונה שמוכן לשלם יותר - והרגיזה את בעלת הדירה: "קילקלתי לה את התוכניות"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

לימור סוקניק. "המעבר מחיים כשכירה לעצמאית היה מטורף"

"הייתי בכלוב של זהב. איך ששמעו שאני עוזבת – מיליון איש קפצו על התפקיד"

אחרי שהריבית עלתה, הפיקדונות הבנקאיים נעשו אטרקטיביים יותר

הטבלה המלאה | מהבנק הנדיב ועד הקמצן ביותר: פערי הריביות העצומים נחשפים