חרף הקפאת השכר: רופאים, אחיות ועו"סים יקבלו תוספות

התוספות הובטחו לקבוצות העובדים במסגרת הסכמי שכר קיבוציים, שעליהם חתמו הארגונים המייצגים אותן

חיים ביאור
חיים ביאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
חיים ביאור
חיים ביאור

חרף הסכמת ההסתדרות לדחות לינואר 2015 את תשלום תוספת השכר בשיעור של 1% לעובדי המגזר הציבורי, שהיתה אמורה להיות משולמת ביולי השנה, קבוצות עובדים מקצועיות במגזר זה יקבלו בקרוב תוספות שכר שונות. התוספות הובטחו לקבוצות העובדים במסגרת הסכמי שכר קיבוציים, שעליהם חתמו הארגונים המייצגים אותן.

8,000 העובדים הסוציאליים במגזר הציבורי יקבלו ביולי תוספת שכר בסך 150 שקל בחודש. זו הפעימה האחרונה מתוך תוספת שכר כוללת בסך 1,000 שקל שהובטחה להם בהסכם השכר הקיבוצי שעליו חתם איגוד העובדים הסוציאליים עם האוצר לפני שנתיים.

חלק מהרופאים יקבלו באוגוסט הקרוב תוספת שכר של 8.8%, שוות ערך לכ–500 שקל בחודש. הרופאים שיקבלו את התוספת הם רופאים המועסקים בפריפריה או במקצועות במצוקה, או כאלה המועסקים כמנהלי שירות מקצועי ‏(כמו טיפול בתסמינים שונים‏). ההסתדרות הרפואית בראשות ליאוניד אידלמן הכריזה לפני שבועיים על סכסוך עבודה, מחשש שהתוספת לא תשולם אלא תידחה למועד מאוחר יותר, אך במו"מ המתנהל בינה לבין האוצר מסתמן שהיא תשולם במועדה.

האחיות יקבלו ביולי הקרוב תוספת של 570 שקל בחודש, שהיא חלק מההסכם הקיבוצי שעליו חתמה יו"ר הסתדרות האחיות, אילנה כהן, עם האוצר בדצמבר 2012, בעקבות מאבק שניהלה הסתדרות זו נגד המחסור המחריף המחסור באחיות ובמיטות אשפוז בבתי החולים. על פי ההסכם, האחיות יקבלו תוספת שכר של 14% בפרישה לשלוש שנים.

לעומת זאת, 8,000 העובדים המועסקים באמצעות חוזים אישיים בשירות המדינה נערכים למאבק נגד האוצר, על רקע אי היענות המשרד לדרישתם לעדכן את שכרם מדי שנה בהתאם לעליית המדד בשנה הקודמת. לדברי פעילי העובדים הללו, אבירם ז'ולטי ורם קנדיל, "אי העלאת שכרנו בהתאם למדד המצטבר של 2012, שהיה 1.6%, כמוהו כהלנת שכר, ואנו נפנה בתלונה למשטרה ונגיש במקביל תביעה נגד המדינה לבית הדין לעבודה". לטענת השניים, פניותיהם בנושא לשר האוצר, יאיר לפיד, ולממונה על השכר והסכמי עבודה באוצר, עו"ד קובי אמסלם, לא נענו.

מדוברות האוצר נמסר בתגובה כי שכרם של בעלי החוזים האישיים בשירות המדינה מתעדכן במועדי תשלום תוספת היוקר ולא על פי המדד השנתי, "ולכן אין סיבה כעת להעלאת שכרם". ואולם ז'ולטי וקנדיל מתעקשים כי בכל חוזי העבודה שנחתמו אחרי 2005 נקבע כי שכר העובדים המועסקים לפי החוזים יתעדכן בהתאם לעליית המדד.

רופאים מתמחים מוחים

בתוך כך נודע כי עובדי משרד החוץ מחדשים את העיצומים, על רקע דרישתם לשפר את תנאי השכר של העובדים המוצבים בנציגויות ישראל חו"ל, וטענותיהם על מינהל לא תקין ואיוש משרות בעובדים זמניים ולא קבועים. העובדים מאיימים שלא לטפל בנסיעת לפיד לכינוס OECD בפאריס בסוף החודש. מטעמו של לפיד נעשתה פנייה לוועדת החריגים של ועד עובדי משרד החוץ, בבקשה שהטיפול בנסיעתו יוחרג מהעיצומים, אך הוועדה דחתה את הבקשה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

יש ענפים שבהם עליית השכר מחווירה בהשוואה לביקוש

לזה אתם קוראים העלאת שכר? המעסיקים שימשיכו לרעוב לעובדים

יהונתן כהן

פי 150 צ'קים חוזרים: הנורות האדומות שלא נדלקו בגיבוי, ואיך איבד יהונתן כהן את רוב ההשקעה

נעה ברויאר. "שתיתי יין עם חברות, וחברה אחת הציעה לי להתמחות בלחם. כעבור חודשיים מצאתי עבודה במאפייה"

"אני חיה קצת כמו אזרח ותיק. ויתרתי על חופשות וכסף, אבל אני שמחה יותר"

פרייבט אקוויטי

התעשייה שמוצצת את לשד הכלכלה האמריקאית גדלה ללא מעצורים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

עובדי בניין מסייעים בהכוונת התנועה במנהטן, ניו יורק, בתחילת החודש

האם הראלי בשווקים מסמן את התחתית — או שהגרוע מכל עוד לפנינו?

מבט משטח המריבה אל הים. כל דונם שווה מיליונים, ומחירי הבתים בסביבה מגיעים לעשרות מיליוני שקלים

"פתאום הבנו שיש בעיות עם הקיבוץ": השקיעו 30 מיליון שקל בשכונה חדשה ליד שפיים, אבל אז הכל השתבש