תעסוקה |

טוב למובטלים? תוכנית ויסקונסין חוזרת - 3 שנים לאחר שבוטלה

התוכנית, שנועדה להחזיר מובטלים לשוק העבודה, הופעלה בידי זכיינים חיצוניים וספגה ביקורת על כשלים ועיוותים שנמצאו בה; במשרד הכלכלה מבהירים כי לקחי העבר נלמדו

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

האוצר מעוניין לקדם תוכנית להשמת מקבלי הבטחת הכנסה בעבודה, אף שזו בוטלה לפני שלוש שנים - כך עולה מטיוטת חוק ההסדרים שהועברה לבדיקת היועץ המשפטי לממשלה.

תוכנית ויסקונסין, שהופעלה בידי זכיינים חיצוניים ב–2005–2010, עברה גלגולים שונים וספגה ביקורת עקב כשלים ועיוותים שנמצאו בה. הביקורת העיקרית היתה כי מקבלי קצבאות שטופלו על ידה לא הושמו במקומות עבודה מתאימים להם, ולכן לא התמידו במקום העבודה. הסיבה לכך היתה שמפעילי התוכניות תומרצו בהתאם להשמות - שהובילו לביטול הקצבאות - אך לא בהתאם לאיכותן.

בשל הביקורת הציבורית והתנגדות חברי כנסת רבים, בהם חיים כץ ושלי יחימוביץ', לא חודשה הוראת השעה לקידום התוכנית, מה שהביא למעשה לביטולה ב–2010. הביטול לא ריפה את ידי משרד האוצר, שיחד עם משרד הכלכלה נחוש להשיב לעבודה מספר רב של אנשים, בהם גם המכונים "מובטלים כרוניים", כ–100,000 איש, שמתפרנסים בעיקר מהבטחת הכנסה.

הפגנה נגד תוכנית ויסקונסין ב-2006

במשרד הכלכלה טוענים כי על אף הביקורת הציבורית, הישגי הפיילוט עלו על הציפיות, ולכן הוצאת תוכנית נוספת לדרך, בהמשך להמלצת OECD, היא חיונית.

מחוק ההסדרים עולה כי הכוונה היא לקדם את התוכנית, שתתקיים הפעם ברחבי ישראל, ולא רק בארבעה מקומות מרכזיים כפי שקבע הפיילוט, תוך הפקת לקחים מטעויות העבר. כך למשל, נכתב כי ההחלטה על שלילת הקצבה תיעשה על ידי עובד ציבור לאחר שקיבל המלצה על כך מהזכיין ‏("מתכנן יעדים"‏) ולא להיפך, וכן מוצע כי עובד ציבור ישב במרכז התעסוקה עצמו לשם "העמקת פיקוח המדינה".

עוד נראה כי תגמול המפעיל יחושב באופן שונה, וכדי לתמרץ השמה איכותית, התגמול יגדל ככל שמשך ההשמה יהיה ארוך יותר. עוד צוין כי בניגוד לעבר, "אין תגמול על שלילה אקטיבית של קצבה". עוד עולה מהטיוטה כי יוקשחו הקריטריונים לבחירת הזכיין: "כל חברה המפעילה מרכז תעסוקה תהיה חייבת לקבל רישיון כלשכה פרטית בהתאם לחוק", נאמר. "הפעלת המרכז יהיה תפקידה המרכזי והיחיד".

נראה כי מטרת התוכנית, בין השאר, היא לייסד תשתית שתסייע לחרדים להשתלב בשוק העבודה. בטיוטה נכתב כי ייבחן הצורך להוסיף שינויים לתוכנית בהתאם להמלצות הוועדה לשוויון בנטל ‏(ועדת פרי‏), "שצפויה לשחרר לשוק העבודה עשרות אלפי גברים חרדים בשנים הקרובות".

גורמים בכירים במשרד הכלכלה מבהירים כי הלקחים נלמדו. "זו לא ההצעה הסופית. על פי הצפי, תחלוף עוד כשנה לפחות עד שמרכזי התעסוקה יחלו לפעול, ונדרשת עבודה רבה עם כלל הגורמים המקצועיים כדי להביא את החוק הסופי לאישור. ברור לנו כי תוכנית לעידוד אוכלוסייה שאינה עובדת היא חיונית למשק הישראלי, אך היא צריכה לעשות בצורה נכונה".

עו"ד טלי ניר, מנהלת המחלקה לזכויות חברתיות וכלכליות באגודה לזכויות האזרח, אמרה כי נראה שהשינויים שנעשו בתוכנית החדשה הם בעיקרם קוסמטיים.

"זו אותה גברת עם אדרת מאוד דומה", אומרת ניר. "ישנן שאלות רבות פתוחות - כמה אנשי ציבור יהיו מעורבים? איך ייעשה הפיקוח? יש חשש כי הזכויות לקיום בכבוד ולאופק תעסוקתי של דורשי העבודה יאוימו בידי עצם ההפרטה".

לטובת התוכנית טוענת ניר כי זכיינים יתומרצו להשמה איכותית. עם זאת, היא מטילה ספק בחשיבות האישור שיידרש מעובד ציבור להחלטת זכיין. "זה נראה כמו חותמת גומי של איש ציבור. הבעיה היא שבמקום שהממשלה תבריא את שירות התעסוקה, שוב נראה חברות פרטיות מרוויחות על גבם של דורשי עבודה. לא ברור מדוע תוכנית שבוטלה על ידי הכנסת כי לא היתה מוצלחת, חוזרת בדלת האחורית".

כתבות מומלצות

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ג'ף בזוס, מייסד ויו"ר אמזון והאיש השני בעושרו בעולם. שוויו צלל ב-82.7 מיליארד דולר

הבוננזה נגמרה: האומה העשירה בעולם מגלה פתאום שהיא ענייה יותר

קוסטה ריקה

"בונים פה וילות מטורפות בג׳ונגלים וחברות היי-טק שוכרות חופים לשבוע"