דמי האבטלה מתעכבים בעקבות עיצומים בביטוח הלאומי

התשלום של דמי אבטלה לאלפי מתייצבים בלשכות התעסוקה מעוכב בשבועות האחרונים, בגלל עיצומים שנוקטים עובדי המוסד לביטוח לאומי

חיים ביאור
חיים ביאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
חיים ביאור
חיים ביאור

הביטוח הלאומי בעיצומים – ודמי האבטלה מתעכבים. התשלום של דמי אבטלה לאלפי מתייצבים בלשכות התעסוקה מעוכב בשבועות האחרונים, בגלל עיצומים פראיים שנוקטים עובדי המוסד לביטוח לאומי, האחראים על בתשלומים הללו.

א', שנכלל בגל המפוטרים האחרון שהיה בכלל ביטוח, התייצב בלשכת העבודה בעירו, יהוד, כדי להירשם כמובטל ולזכות בדמי האבטלה. "דמי האבטלה חיוניים לי מכיוון שרעייתי אינה עובדת ואין לנו מקור הכנסה אחר", הוא אומר. "כשהתייצבתי בלשכה כדי לממש את זכויותי, הפקידה אמרה לי שעקב עיצומים לא ידוע מתי אקבל את התשלום המגיע לי. היא הוסיפה שמדובר בעיצומים לא רשמיים, עליהם לא נמסר דבר לציבור".

עובדים בשירות התעסוקה אומרים שקצרה ידם מלסייע למובטלים המתייצבים בלשכות כדי שיקבלו את התשלומים המגיעים להם, כל עוד מקור השיבושים הוא אך ורק בפקידי הביטוח הלאומי. "אנו מודעים לעוגמת הנפש של המתייצבים, אבל איננו יכולים להשפיע על עבודת הביטוח הלאומי , שהוא גוף נפרד", הם אמרו.

סניף המוסד לביטוח לאומי, ארכיוןצילום: לימוד אדרי

עובדי הביטוח הלאומי נוקטים עיצומים כבר כמה שבועות ומדי פעם מעכבים את התשלומים לקבוצה אחרת של מובטלים, שגם כך מצבם לא קל. זו הפעם הראשונה שמדובר בעיצומים שלא תואמו עם ההסתדרות ועקב כך לא הוכרז על סכסוך עבודה עם תקופת "צינון" כנדרש בחוק. "זו כמו מלחמת גרילה שמנהלים נגד המובטלים", אומר א'. "אילו לפחות ידעתי שקיים סכסוך עבודה, הייתי מנסה להשיג כסף בדרך אחרת, למשל הלוואה בבנק ובוודאי שלא מטריח את עצמי ללשכת העבודה".

אריה הראל, חבר ועד עובדי הביטוח הלאומי, סירב לאשר או להכחיש שהעובדים נוקטים עיצומים. ואולם מקורב לוועד הודה שהעובדים מאיטים את העבודה "פעם יותר ופעם פחות" וזאת בגלל שהנהלת המוסד מסרבת לתגמל את העובדים על תוספת מטלות הנופלות על שכמם.

"יש כל הזמן חקיקה חברתית, המחייבת את הביטוח הלאומי להגביר את קצב העבודה", הוא טוען. "עומס העבודה הפך לבלתי נסבל, בעוד שהנהלת המוסד אינה מוסיפה תקני כוח אדם ואינה מפצה אותנו כספית על ההכבדה הנגרמת עקב כך. גם מספר דורשי דמי האבטלה גדל והולך והדבר מוסיף עמס לעבודה. החלטנו להעביר את התביעות לדמי האבטלה המתקבלות בסניפים, אל המשרד הראשי בירושלים, שיבינו שם מה פירוש עומס בלתי נסבל. נהמגעים שניהלנו עם ההנהלה כדי להביא לפתרון המצב, הסתיימו בלא כלום".

מהביטוח הלאומי נמסר: "העיצומים הננקטים אינם מוצדקים, ואם לא ייפסקו - הנהלת המוסד תפנה לבית הדין לעבודה כדי שיורה לעובדים להפסיק את העיצומים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אתר ChatGPT. היכולות מרשימות ביותר

הצ'אט־בוט המדהים יחליף את גוגל וישנה את עולם הטק? לא כל כך מהר

הפגנות בוורשה, בירת פולין, נגד חוק ההפלות

התקדים הפולני: האם כך ייראה העתיד של ישראל?