זינוק של 10,000 במספר המפוטרים ברבעון הראשון של 2013

במקביל, חלה עלייה במספר המשרות הפנויות ■ מעסיקים מגלים אופטימיות מסוימת ביחס לגיוסים עתידיים, ולכן נרשם שיפור בציפיות מעסיקים לגיוס עובדים בתקופה הקרובה לעומת הרבעון קודם

הילה ויסברג
הילה ויסברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
הילה ויסברג
הילה ויסברג

בשורות חיוביות ושליליות כאחד עולות מניתוח סקר מעסיקים שערך משרד הכלכלה לרבעון הראשון של 2013: מחד, חלה עלייה בפיטורי עובדים (25.6 אלף פיטורים לעומת 15 אלף) ומעסיקים עדיין מחזיקים בציפיות שליליות ביחס לפעילותם העסקית העתידית.

מאידך, מאזן התעסוקה (איושי משרות פחות עזיבת עובדים) עלה ברבעון הראשון של 2013, לעומת הרבעון שקדם לו - מאזן חיובי של 11.4 אלף משרות לחודש לעומת 7.3 אלף. זאת מכיוון שחלה עלייה משמעותית במספר המשרות שאוישו (6.8%) לעומת רבעון קודם, בעוד העלייה שחלה במספר עזיבות העובדים היתה נמוכה יותר (1.8%).

עובדי מפעל "פרי גליל" שבחצור הגלילית מקבלים מכתבי פיטוריםצילום: ירון קמינסקי

המגמה נשמרת גם אם משווים את הנתונים לרבעון המקביל אשתקד, שכן חלה עלייה של 18% בתחום איושי משרות כמו גם עלייה של 8.1% בתחום עזיבות עובדים. סך הכל, ברבעון הראשון של 2013 עלה מספר המשרות הפנויות הכולל במגזר העסקי ב-1.6% לעומת רבעון קודם.

מפירוט הממצאים עולה כי מספר המשרות הפנויות הכולל, מנוכה עונתיות, עמד ברבעון הראשון (בממוצע יומי) על כ-63 אלף - עלייה קלה לעומת רבעון קודם. העלייה אפיינה במיוחד את ענפי תעשייה, מסחר, שירותי אירוח ואוכל, חינוך, שירותים קהילתיים ותחבורה ותקשורת. משך הזמן הממוצע שבו משרה היתה פנויה היה 3.1 שבועות, ירידה לעומת 3.7 שבועות ברבעון הקודם, מה שמעיד על כך שלמעסיקים קל יותר לגייס עובדים מבעבר.

עוד עולה מהנתונים כי חלה עלייה במספר עזיבות העובדים (אם ביוזמת העובד או ביוזמת המעסיק), מ-71.8 אלף עזיבות ברבעון הרביעי של 2012 לכ-73.1 אלף עזיבות ברבעון הראשון של 2013. הסיבה למגמה זו היא עלייה בהיקף הפיטורים וירידה בהיקף העזיבות שביוזמת העובדים. מעסיקים מגלים אופטימיות מסוימת ביחס לגיוסים עתידיים, ולכן נרשם שיפור בציפיות מעסיקים לגיוס עובדים בתקופה הקרובה לעומת הרבעון קודם.

בני פפרמן, מנהל מינהל מחקר וכלכלה במשרד הכלכלה, מסביר כי "ברבעון האחרון מתקבלת תמונה של שיפור מסוים בשוק העבודה, אבל לא כל האינדיקטורים אחריהם אנו עוקבים מעידים על תמונה ורודה, ובולטים במיוחד העלייה החדה בפיטורים ברבעון הנוכחי וציפיות הפעילות השליליות".

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אייקונקס בניה חדשה

היום שאחרי הבלוק: כך בונים בתים - פשוט יותר, חסכוני יותר ועמיד יותר

CLIMATE-UN/COAL

בשוק דובי, ההזדמנויות הכי גדולות מתחבאות דווקא במניות שכולם שונאים