הוועדים הגדולים מנצלים לרעה את זכות השביתה

הגיע הזמן לומר - מספיק. כלכלה מודרנית, כמו דמוקרטיה, צריכה לדעת להגן על עצמה

טלי חרותי סובר
טלי חרותי-סובר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
טלי חרותי סובר
טלי חרותי-סובר

בניגוד למיתוס הרווח, לא לכל עובד בישראל יש זכות שביתה. בצה"ל אסור לשבות; גם למשטרה ולכוחות ההצלה אסור. ההיגיון פשוט. שביתת חיילים או שוטרים היא סכנה קיומית - והדמוקרטיה, שנותנת כבוד לזכות העובד להגן על עצמו, יודעת גם להגן על עצמה. כולנו מקבלים בהבנה את האקסיומה הזו, אך ההבנה שכלכלה מודרנית לא יכולה לשאת ניצול לרעה של השירותים החיוניים, שמזרימים את הדם בעורקיה - טרם חילחלה לתודעה.

שלא כמו מול השוטרים, מול נמלי האוויר והים יזנקו מגיני העובדים ויקדשו את זכות השביתה. הם שוכחים, לנוחותם, שכמו שמדינה לא יכולה להתקיים ללא צבא, ב-2013 היא גם לא תסתדר ללא חשמל. והכלכלה רגישה מאוד לשירותים החיוניים האלה. השביתה הכללית האחרונה נמשכה שלושה ימים ברוטו בלבד. זו שלפניה לא היתה ארוכה יותר. ככה זה כשלוחצים על המקום החיוני ביותר. לכאורה, אף אחד לא מת אם נתב”ג סגור. מעשית, זה יכול להגיע בקלות גם לשם.

הבעיה אינה בזכות השביתה, אלא בשימוש לרעה שנעשה בה. הוועדים הגדולים, בחסות השאלטר ובהיעדר מבוגר אחראי, הופכים את הזכות הזו שוב ושוב לבעיה.

אילו הוועדים הללו היו מתנהגים כמו מנהיגי פועלים, עוד ניתן היה לסלוח להם. אך “מנהיגי הפועלים” האלה יצרו את דור ב’ המופלה, הם לא סופרים עובדים זמניים, ובהסכמה שבשתיקה יצרו גם את תופעת עובדי הקבלן. “מסמרים בלי ראש” תקועים בעמדותיהם בחסות הוועד ומשתקים את המגזר הציבורי, ועובדים שסרחו נותרים בתפקידם. חברי המועדון נהנים מתנאים מגוחכים, שלא קשורים ליכולות גבוהות או לתרומה משמעותית - אלא רק נובעים מאותה זכות שביתה.

אחרי 65 שנה הגיע הזמן לומר - מספיק. כלכלה מודרנית, כמו דמוקרטיה, צריכה לדעת להגן על עצמה ולשים את נכסיה החיוניים בידיים אחראיות. אלה הן לא הידיים של אלון חסן, יו”ר ועד העובדים של נמל אשדוד.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

לימור סוקניק. "המעבר מחיים כשכירה לעצמאית היה מטורף"

"הייתי בכלוב של זהב. איך ששמעו שאני עוזבת – מיליון איש קפצו על התפקיד"

אחרי שהריבית עלתה, הפיקדונות הבנקאיים נעשו אטרקטיביים יותר

הטבלה המלאה | מהבנק הנדיב ועד הקמצן ביותר: פערי הריביות העצומים נחשפים

מ-2008 ועד היום: איך הגענו לאינפלציה הנוכחית

יוני ומיכל רכשו דירה במחיר דמיוני. כך הם איבדו שליטה על המשכנתא

ריחאניה. "מרגישים אירופה"

"יש שני יישובים בישראל שבהם הכל נקי, הולכים ברחובות ומרגישים אירופה"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

גיף הסכם ממון 2

״הייתי בהלם, עורך הדין אמר לי: ׳חתמת על הסכם של כלה מאוקראינה׳"

עבודות על הרכבת הקלה בכיכר רבין, ביולי. "הולכי הרגל, ובמיוחד ילדים או אנשים מבוגרים, נתונים בסיכון יומיומי, סכנת חיים בעיר"

"אני מפחדת על חיי כשאני יוצאת לרחוב": המלחמה של תושבי תל אביב