הצירים הארוכים של חופשת הלידה הגברית: "הילד 'שייך' לאמא"

מ-1998 גברים בישראל יכולים לצאת בחופשת הלידה, אך רק כ-800 מהם ניצלו זאת ב-2012 ■ הסיבות: גבר חייב לקבל אישור מהמעסיק, אמהות לא מוותרות והתניית התשלום בחופשה רציפה של 21 יום ■ באירופה: שיעור הגברים היוצאים לחופשה גבוה פי 100

חיים ביאור
חיים ביאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
חיים ביאור
חיים ביאור

לפני עשר שנים, כשהיה בן 32, לקח גיא רוה, כלכלן עצמאי, חופשה של תשעה חודשים כדי לטפל באיתי, שנולד אז לו ולרעייתו מירי. "נראה לי מובן מאליו שעלי ליצור קשר חם עם התינוק, במיוחד כשמדובר בלידה ראשונה", אומר רוה. "אב שאינו נמצא בקרבה פיסית ומיידית עם הילוד, משהו באבהות שלו פגום, מכיוון שהוא מתנהל במנותק מגידול הילד. למען התא המשפחתי, חשוב שהאב יהיה שותף מלא בגידול - ולא על תקן של סבל או שליח, שהולך לקנות את הציוד לילד".

המקרה של רוה אינו מעיד על הכלל. רק ישראלים מעטים, ממש מתי מעט, לוקחים חופשת לידה - או נכון יותר, משתתפים בחופשת הלידה של בנות זוגם. על אחת כמה וכמה, חופשת לידה באורך של הריון.

תמיר עם עילאי ומיקהצילום: תומר אפלבאום

החברה הישראלית אמנם נעשית ליברלית יותר והנשים נהנות מיותר שוויון מבעבר, אבל נתוני המוסד לביטוח לאומי אינם מותירים מקום לספק: מעט מאוד גברים ישראלים נוטלים פסק זמן מהעבודה, כדי לצאת לחופשת לידה שלה הם זכאים לפי חוק מאז 1998. מספר הגברים שיצאו לחופשת לידה אמנם עלה מ–128 אבות ב–2003 ל–812 ב–2012 - אבל עדיין מדובר רק ב–0.7% ממספר הנשים שיצאו באותה שנה לחופשת לידה.

חשוב להדגיש כי חופשת הלידה הגברית מוגבלת ל–21 יום בלבד, ואינה עומדת בפני עצמה - אלא "מחליפה" חלק מחופשת הלידה הנשית. בצורה זו יכולים בני הזוג לחלוק את החוויה. כשהאב בחופשה, האם יכולה לעבוד, ולהפך.

אף שמדובר בחופשה קצרה יחסית, לא מעט אבות שרוצים לנצל את זכותם החוקית נתקלים במעסיקים עוינים. "המעסיקים בפרט, והחברה בכלל, עדיין אינם רואים באב שותף מלא לתהליך הלידה ולגידול התינוק", מפרט רוה, שעומד בראש עמותת "הורות משותפת = טובת הילד".

עוד אומר רוה: "כששכירים רוצים לחלוק את חופשת הלידה עם בנות זוגם, הם נתקלים בהרמת גבה במקרה הטוב או בהתנגדות מצד הממונים. במקביל, ארגוני הנשים מעצימים את המצב שבו הילד 'שייך' לאמא והיא האחראית לגורלו. הם גורמים לאמא להרגיש לא בסדר אם היא מקדמת אחריות הורית משותפת, ומנתקים את האב מהלידה".

הצירים הארוכים של חופשת הלידה הגברית

מכשול נוסף העומד בפני גברים שרוצים לצאת לחופשת לידה נובע מהוראות החוק עצמו. בעוד אשה זכאית לחופשת לידה מרגע הלידה, הרי שגבר יכול לממש את זכותו רק שישה שבועות לאחר הלידה. ההיגיון ברור: לידה היא אירוע פיסי ומנטלי מטלטל, ויש להחזיר את הגוף הנשי לאיזון.

עם זאת, רוה מסביר כי הגבר חש אחריות עצומה בתחילת התהליך, וכשהוא רואה שמסתדרים בלעדיו, קצרה הדרך לוויתור מוחלט. "המעסיק כועס, החברה מסביב לא מפרגנת וגם האמא מסתדרת מצוין - אז למה הוא צריך להתאמץ?", אומר רוה.

"הבוס החליף אותי כשנעדרתי מהעבודה"

אלון תמיר, 35, שכיר ב–361 מעלות, חברת פרסום העוסקת במיתוג, השתתף בחופשת הלידה של אשתו נעמה, כאשר נולד בנם עילאי לפני שמונה חודשים, וגם כשנולדה בתם מיקה לפני כמעט שש שנים. הוא יצא לחופשה במחצית השבוע השביעי של חופשת הלידה והיה בבית עד לסיומה, בשבוע ה–14.

ימיני עם מריאלה (מימין) והתאומות אמי ואליאןצילום: עופר וקנין

"זו חוויה שאין להחמיץ", מספר תמיר. "גברים נמנעים מלעשות כמוני כי הם חיים בסטיגמה. הם חושבים במונחי ימי הביניים, שלפיהם טיפול ברך הנולד אינו עניין לגברים. הקרייריסטים חוששים להיעדר שמא ייפגע מעמדם בעבודה, וכמובן שאינם מעוניינים להיתקל בתגובתו של מעסיק, שתהיה מעליבה או כעוסה. לא מעט גברים סביבי חייכו בהבעה של 'השתתפות בצער' כאשר שמעו שיצאתי לחופשת לידה".

במקרה של תמיר, הבוס דווקא קיבל בברכה את היציאה לחופשת הלידה. "הוא אמר שאני יכול לצאת לחופשה בכיף ושהוא מעריך שאני עושה זאת. הבוס עצמו החליף אותי בזמן היעדרי, וצלצל אלי מדי פעם כדי להתייעץ".

לדברי תמיר, במקומות עבודה קטנים, כמו 361 מעלות, שבהם היחסים בין מנהלים לכפופים להם אינטימיים יותר ‏("כל אחד יודע, פחות או יותר, מה מתרחש במשפחתו של השני"‏), הבוס נוטה יותר להתייחס בחיוב לרעיון היציאה לחופשת לידה של הגבר. "לעומת זאת, סיפרו לי על משרדי פרסום גדולים שבהם המנהלים עיקמו את האף. הם לא אוהבים שהעובדות יוצאות לחופשות לידה - אז למה שיאהבו גברים שעושים זאת?".

בדומה לרוה, מפנה תמיר אצבע מאשימה גם לעבר הנשים: "גם הנשים אשמות בכך שכה מעט גברים משתתפים עמן בחופשת הלידה. הן טוענות שלא ניתן לסמוך עלינו, אף שאין לזה בסיס. אם הדבר היה תלוי בי, הייתי לוקח את כל 14 השבועות על עצמי, ולא רק שמונה שבועות כמו שלקחתי. אין היגיון לחכות שישה שבועות, לפחות לגבי נשים שאינן מניקות.

"נשים כיום רוצות להתחבר למקום העבודה לא פחות מגברים. הן חוששות מפני ערעור מעמדן כתוצאה מהיעדרותן מהעבודה במשך שבועות רבים - ולכן יש לחתור לשוויון מרבי גם בתחום הזה", מסכם תמיר. לדבריו, השתתפותו בחופשת הלידה הובילה לחלוקה שוויונית גם בשאר המטלות המשפחתיות כמו בישול, ניקיונות, כביסה וקניות.

רוה עם איתיצילום: דודו בכר

ובכל זאת, לא חששת שהיעדרות תפגע במעמדך בעבודה?

תמיר: "לעובד הנעדר זמן רב מהעבודה יש סיבה לחשוש, אבל מדובר בסדר עדיפויות. אני יודע שקל לי להגיד זאת, כי במקרה שלי לא היתה סיבה ממשית לחשוש. אנו משרד של שבעה עובדים והכיסא שלי נראה לי יציב. מי שעושה את עבודתו היטב, המנהלים שלו תמיד ירצו שיישאר במערכת. אם העובד יעיל, חרוץ וכדאי כלכלית - למה שהחברה תרצה להפסיד אותו?".

"העבודה של אשתי היתה פחות יציבה"

אריה ימיני, 55, מנהל מחלקת התרבות של עיריית פתח תקוה, השתתף גם הוא במשך שמונה שבועות בחופשת הלידה של אשתו מריאלה, כאשר נולדו להם התאומות, אמי ואליאן, לפני 12 שנה. ימיני היה מהחלוצים - ככל שהוא זוכר, היה היחידי מבין הגברים שבמחלקתו שמימש את הזכות לצאת לחופשת לידה.

"רציתי לצאת לחופשת לידה מכיוון שנישאתי בגיל מבוגר וחיכיתי בכליון עיניים לרגע שבו אהיה אבא", מתוודה ימיני. סיבה נוספת היתה הלידה הכפולה: "זה לא היה הוגן שאשאיר את אשתי לבד במערכה. הרגשתי חייב לאפשר לה להתאוורר קצת".

גבר מי שלוקח חופשת לידה

לדבריו, חבריו הגיבו בפליאה על החלטתו לצאת לחופשת לידה: "עירייה היא מקום עבודה די שמרני. חברי לעבודה, ולא רק הדתיים שבהם, הזהירו אותי שאם אצא לחופשת לידה, אשתי תתרגל לזה שאני עוזר בבית וזה לא יהיה לטובתי. שוביניזם בהתגלמותו".

ימיני מוסיף כי העובדה שהוא עובד קבוע בעירייה גדולה, תרמה להחלטתו. "לא חששתי למשרתי. לעומת זאת אשתי, שהועסקה כמורה למוסיקה בגני ילדים ושכרה נקבע לפי שיעורים, חששה יותר למשרתה. זה היה טבעי שאחלוק עמה את חופשת הלידה. אני זוכר שלאחר ששבתי לעבודה, חיכיתי בקוצר רוח לחזור הביתה".

"שהאבות יתחילו להיות אבות"

ד"ר הדס מנדל, מרצה בכירה בחוג לסוציולוגיה באוניברסיטת תל אביב, מברכת על מימוש הזכות החוקית לצאת לחופשת לידה גברית. "נכון שיש חשיבות רבה למקום העבודה והוא יותר מפרנסה, אבל לא פחות חשוב שהאבות יתחילו להיות אבות", אומרת מנדל. לדבריה, לדור הגברים הקודם היה פחות זמן להקדיש למשפחה, מכיוון שנשים עבדו פחות מהם משמעותית, והקשר שלהם עם ילדיהם היה רופף יותר - אבל כעת מתרחשים תהליכים המחייבים השתתפות של אבות בחופשת הלידה.

"ראשית, יותר נשים משתתפות בכוח העבודה", מסבירה מנדל. "שנית, עולם העבודה תובעני יותר, מה שיוצר תסכול עמוק והיקרעות בין הבית לעבודה. זו הסיבה שיותר ויותר גברים מבינים את הצורך להשתתף בגידול ילדים. רבים עושים זאת רק עם הילד השלישי, ואז הם מצטערים על כך שלא נרתמו למשימה כבר מהילד הראשון. עם זאת, העלייה במספר הגברים המשתתפים בחופשת הלידה, אטית ומאכזבת".

כל מה שרציתם לדעת על חופשת לידה גברית // גלי שטיינברג

מה אורך חופשת הלידה לגברים?

8 שבועות בתשלום, החל בשבוע השישי ללידה.

האם דמי הלידה זהים לאשה ולבן זוגה?

דמי הלידה המשולמים לעובדת בחופשת לידה הם בגובה 100% מהשכר הממוצע שקיבלה בשלושת החודשים שקדמו לצאתה לחופשה זו. אותו דין בדיוק חל על דמי הלידה המשולמים לבן הזוג שיוצא לחופשת לידה.

מה אם הגבר לא מחליף את האשה בחופשת הלידה ושניהם בבית?

אם שני בני הזוג החליטו להיות יחדיו, בו־זמנית, בחופשת לידה - דמי הלידה ישולמו על בסיס שכרה של האשה. הגבר שיצא לחופשת לידה זכאי לתשלום רק מהרגע שבו האשה שבה לעבודתה. זו הסיבה לכך שגברים המנצלים את הזכות להשתתף בחופשת הלידה הם בדרך כלל אלה המרוויחים יותר מבנות זוגם.

האם כל אחד זכאי?

הזכאות לקבלת דמי לידה לגבר מותנית בקיומם של 6 תנאים:

1. חופשת הלידה שלו אושרה על ידי המעסיק.

2. בת זוגו מילאה הצהרה שלפיה תשוב לעבודתה ברגע שבן זוגה ייצא לחופשת הלידה.

3. בת הזוג ניצלה את 6 השבועות הראשונים לצורך חופשת לידה.

4. הוא שילם דמי ביטוח לאומי לפחות 10 חודשים מתוך 14 החודשים שקדמו לחופשת הלידה ‏(או 15 חודשים מתוך 22 החודשים שקדמו לחופשת הלידה‏).

5. בת הזוג זכאית לדמי לידה לתקופה מלאה של 14 שבועות.

6. חופשת הלידה של הגבר נמשכת 21 ימים רצופים לפחות ‏(אבות לא מעטים נופלים בגלל אחד התנאים הללו, למשל מי שבמשך 21 היום נסע לחו"ל אפילו רק ל–3 ימים‏).

מה אם בת זוגי שילמה לביטוח הלאומי רק במשך 6 חודשים לפני הלידה?

היא אינה זכאית לדמי לידה עבור מלוא התקופה, אלא רק למחציתה. במקרה זה הגבר אינו זכאי כלל לדמי לידה.

לאיזה חשבון בנק נכנסים דמי הלידה?

בכל מקרה, דמי הלידה, גם אלה בגין חופשת הלידה של הגבר, נכנסים לחשבון הבנק של האשה. מה שבטוח בטוח.

הכותבת היא עו"ד מומחית בדיני עבודה, ממשרד עו"ד פרופ' יובל לוי

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

"למטפלים זוגיים יש הרבה הוצאות, זה לא מקצוע שמתעשרים ממנו"

"מצדי תפתחו את היחסים": הכסף הגדול מאחורי התפרקות מוסד הנישואים

אייקונקס בניה חדשה

היום שאחרי הבלוק: כך בונים בתים - פשוט יותר, חסכוני יותר ועמיד יותר