במערכת החינוך מרוצים מהכוונה להותיר ארבע בגרויות בלבד

בוועדה שמינה שר החינוך היוצא גדעון סער תומכים במהלך, וכך גם השר הנכנס שי פירון; המתנגד היחידי בוועדה: יו"ר ארגון המורים, רן ארז

ליאור דטל
ליאור דטל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ליאור דטל
ליאור דטל

במערכת החינוך מגיבים בחיוב לכוונת משרד החינוך לבטל את רוב בחינות הבגרות ולהותיר ארבע בלבד - במתמטיקה, באנגלית, בלשון ובמקצוע נוסף בתחום המדע או בתחום אחר על פי בחירת התלמיד. לפי התוכנית, במקצועות שלא ייכללו בבחינות הבגרות החיצוניות יינתנו ציונים פנימיים בידי המורים בבתי הספר, אך לעת עתה לא נקבע באיזו שיטה ייבחנו בהם התלמידים.

המלצה זו מתגבשת בידי ועדה מיוחדת בראשות מנכ"לית המשרד, דלית שטאובר, שמינה שר החינוך היוצא, גדעון סער. אף שהוועדה לא התכנסה מאז נובמבר, רוב חבריה תומכים בביטול רוב בחינות הבגרות, ובמהלך תומך גם השר הנכנס שי פירון.

גדעון סער )מימין( ושי פירון. גם התלמידים תומכיםצילום: שירן גרנות

אנשי חינוך התומכים בהמלצה מסבירים כי היא תגרום לתלמידים לעסוק יותר בלימוד ופחות בשינון החומר. בנוסף, בשנים האחרונות מתגברת ההסכמה כי לאור שיעור הזכאות הנמוך לבגרות ‏(כ-50%‏), יש צורך ברפורמה במבחנים.

"בחינות הבגרות כיום מיותרות", אומרת פרופ' תמר אריאב, נשיאת המכללה אקדמית בית ברל, שתומכת בביטול כל בחינות הבגרות. לדבריה, בשלושת העשורים האחרונים מערכת החינוך אינה מנשירה תלמידים ואינה ממיינת אותם בין התיכונים, לכן "כל אחד יכול לסיים תיכון אף שלא בהכרח עמד בדרישות הזכאות לתעודת בגרות. העובדה שלאורך שנים רבות כמחצית מבוגרי בתי הספר העל יסודיים אינם זכאים לתעודת הבגרות מצביעה על כשל מערכתי מתמשך".

אריאב מוסיפה כי "תעשיית המיקודים וספרי ההכנה לבגרויות מעידה כי הבחינות עוסקות בעיקר בידע מבוסס זיכרון, ולא פלא כי תלמידים טוענים שמיד לאחר הבחינה התכנים 'נמחקים' להם מהזיכרון". עוד היא אומרת כי הבגרויות הפכו את הלמידה "לתהליך מעיק, משעמם, טכני ורדוף הספק. בעולם שבו הכישורים הנדרשים כוללים הגעה לידע, עיבודו, שימוש מושכל בו, סינתזה ויכולת הערכה, נראה כי הבחינות במתכונתן הנוכחית מהוות מכשול, ולא גורם מקדם. כדי שבתי הספר יחזרו להיות סביבות למידה וסוציאליזציה חיוביות, יש להחזיר למורים את יכולתם ללמד ולחנך ללא שוט הבחינות החיצוניות. על משרד החינוך להחזיר את האמון במורים ובבתי הספר, לעודד גיוון ושונות במערכת ולהבין שהסטארט־אפ ניישן היא בבסיסה חתרנית, חקרנית ומעזה".

בקרב התלמידים דווח על סיפוק מכוונותיו של משרד החינוך. "הכרחי לצמצם את מספר הבגרויות ולשנות את הדרכים החינוכיות המקובלות", אומרת יערה שפירא, יו"ר מועצת התלמידים והנוער מחוז תל אביב. "דרושה שיטה שתעודד את התלמיד לפחות שינון של חומר ויותר למידה כמו פרויקטים ועבודות מחקר".

הוועדה בוחנת גם לבטל את מספר המועדים שבהם התלמידים רשאים לגשת למבחנים כדי לשפר ציונים, ובמקום זאת להסתפק במועד אחד. עם זאת, נציגי מועצת התלמידים בוועדה מתנגדים לכך.

חנה דורסמן, מנכ"לית עמותת חינוך לפסגות, המפעילה מרכזי למידה לבני נוער בפריפריה, מברכת על השינוי, אך הביעה דאגה כי המהלך יפגע בתלמידים ביישובים הלא מבוססים. דורסמן חוששת מכך שלאור מצבם של מוסדות חינוך בפריפריה החברתית והגיאוגרפית, הסובלים ממחסור במשאבים ושבהם ההורים לא יכולים לממן פעילויות חינוכיות לאחר שעות הלימודים, יכול להיווצר מצב שבו "בתי הספר ישימו את הדגש על ארבעת המקצועות שייבחרו לבחינה, ואילו הנושאים והמקצועות האחרים עלולים להיזנח".

לדברי דורסמן, "כשמקצועות כמו אזרחות, היסטוריה וספרות יורדים מרשימת מקצועות הבגרות החיצונית, קיים חשש כי בתי הספר יבחרו לעסוק בהם במינון וברמה נמוכים יותר. לכן, יש צורך בהתאמת מנגנון הפיקוח לשינוי ולבקרה על כך שבתי הספר מצליחים לשמור על איכות, השקעה ורמה גבוהות גם במקצועות שאינם נבחנים לבגרות".

ככל הנראה, המתנגד היחידי בוועדה לביטול בחינות בגרות הוא יו"ר ארגון המורים, רן ארז. גם נציגי הארגון בוועדה הביעו חשש כי שאר המקצועות ייזנחו ואף יבוטלו. בנוסף, בארגון חוששים מפגיעה בתנאי המורים, שכיום מקבלים גמול בשכר עבור הכנת תלמידים לבגרויות. עם זאת, בארגון תומכים בצמצום מספר השאלונים בתחומים השונים ובמועדים.

ארז אמר בשבוע שעבר 
ל-TheMarker כי "מאחר שמנהלי בתי ספר נמדדים רק על סמך שיעור הזכאות לבגרות, ייתכן שיעדיפו להשקיע במקצועות שייבחרו על פני גיאוגרפיה והיסטוריה, למשל. הלחצים על מורים שיהיו אחראים על הציון הפנימי של התלמידים - מצד מנהלים, תלמידים והורים - יהיו אדירים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

עדי שרעבני

"בוודאי שהייתה בועה": עדי שהרבני חזר להיי-טק אחרי הפסקה של שנתיים - זה מה שהוא גילה

רעות וקנין. "יש מוצרים שגם אם אני מוכנה לשלם ורוצה להביא אותם, אין מצב"

מדוע הפיצות בפסח לא יכולות להיות עגולות? האישה שיודעת למה כל כך יקר פה