באקדמיה זועמים: מרצים בטכניון מקבלים תואר פרופסור משנה

במוסדות להשכלה גבוהה טוענים כי המהלך של הטכניון מוביל לזילות של סולם הדרגות האקדמי ■ יו"ר ועדת האתיקה של הרופאים: "בתחום הבריאות יש לכך נגזרת כלכלית של הטבות ברפואה הפרטית" ■ הטכניון: המטרה היא להשוות את התואר לאסיסטנט פרופסור בארה"ב

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

<<המועצה להשכלה גבוהה ‏(מל"ג‏) הקימה ועדה לבחינת התואר פרופסור משנה שהחל להנהיג באופן עצמאי הטכניון בחיפה באוגוסט שעבר, וכן את נושא הקידום בדרגות באקדמיה. התואר החדש, שמחליף את התואר המקובל מרצה בכיר, מעורר סערה באקדמיה בשל טענות על זילות התואר היוקרתי פרופסור, המושג בעמל אקדמי רב.

בקיץ האחרון החליט הטכניון להעניק לבעלי דרגת מרצה בכיר ‏(לרוב בעלי תואר דוקטור‏) דרגה חדשה המכונה פרופסור משנה. זאת, בטענה כי חברי סגל מהטכניון חשו שמעמדם נחות ביחס למעמדם של עמיתיהם האמריקאים בעלי דרגה מקבילה, שעמם הם נמצאים בקשרים אקדמיים, המחזיקים בתואר Assistant Professor.

ד"ר או פרופ' - זו השאלה

"בכנסים מדעיים עלה חבר סגל צעיר שלנו על הבמה והוצג כדוקטור בעוד כל האחרים הוצגו כפרופסורים", הסביר אז המשנה לנשיא הטכניון לעניינים אקדמיים, פרופ' משה סידי, יוזם המהלך. "יתרה מכך, היה עלינו להסביר כל העת לעמיתינו בארה"ב וברחבי העולם מה פירוש הדרגה מרצה בכיר. הם לא הכירו דרגה כזו". הצעתו של סידי זכתה לתמיכה בוועדה המרכזת של הטכניון ויצאה לדרך.

"לא כל אחד ראוי להיות פרופסור"

התואר החדש לא ישפיע על תנאי השכר ועל העבודה של המרצים, אך המהלך של הטכניון גורר ביקורת נוקבת בקהילה האקדמית הבכירה. זאת בטענה שלפחות למראית עין הוא מסייע למרצים לדלג על חלק נכבד מהדרך לתואר הנכסף פרופסור, המותנית בביצוע מחקר ובהערכה של ועדה מיוחדת. בנוסף, מקורות באקדמיה טוענים שהחלטת הטכניון פוגעת במרצים בכירים בעלי תואר שלישי בשאר האוניברסיטאות שאינם מוגדרים פרופסור.

"לא כל אחד ראוי להיות פרופסור וחבל שזה המצב שנוצר דווקא בטכניון", אמר בכיר במערכת ההשכלה הגבוהה. "בשנים האחרונות הזילות בתואר בולטת וזה פוגע יותר בסטודנטים מאשר במעמדנו. התהליך בכל האוניברסיטאות לא נוקשה כפי שהיה בעבר. זה מתחיל מכך שמרצים נהפכים מיד למרצים בכירים בסיום התואר השלישי, ואז זה מגיע גם לדרגות הבכירות ביותר".

מעבר למוניטין, בחלק מהמקרים זו גם סוגיה כלכלית ומקצועית. מי שהתקומם במיוחד על ההחלטה הוא יו"ר הלשכה לאתיקה בהסתדרות הרפואית, פרופ' אבינעם רכס, שפנה בעניין לדקאני הפקולטות לרפואה ולמל"ג בדרישה כי יבדקו את הנושא. לטענת רכס, הצמדת התואר החדש לכל הרופאים שהם גם מרצים בכירים בטכניון, מעניקה להם יתרון כלכלי ותדמיתי על פני רופאים אחרים בעלי מעמד אקדמי זהה באוניברסיטאות אחרות.

"המניע של הטכניון כשיצר את הדרגה הזאת היה להשוות את התואר האקדמי במפגשים בחו"ל. ברפואה זה יוצר בעיה ייחודית: רופא בעל התואר פרופסור נחשב - לא בהכרח בצדק - לבכיר ולמיומן יותר מרופא רגיל. לכן לתואר הזה יש נגזרת כלכלית מיידית של הטבות בתחום הרפואה הפרטית", אומר רכס. "זה יוצר אי צדק; כמצמוץ עין הם נהפכו לפרופסורים כי אף אחד לא יכתוב על החלוק, הדלת או המסמכים 'פרופסור משנה במסלול הקליני'. בנוסף, הפרופסורים האמיתיים שהשקיעו שנים על גבי שנים במחקר והוראה פתאום מוצאים לידם פרופסורים חדשים שלא עברו את המסלול הזה. הסולם האקדמי הוא קשה וצריך לכבד אותו. זו זילות של תואר הפרופסורה".

פרופ' ערן לייטרסדורף, עד לאחרונה יו"ר פורום דקאני הפקולטות לרפואה, מחזק את דבריו: "נושא המינויים האקדמיים הם הפררוגטיבה של האוניברסיטאות, והטכניון רשאי לקבוע את מה שקבע. עם זאת, קיימת בפירוש בעיה בנראות של המינויים שנקבעו בעיני הציבור. לכן צריכות לצאת הנחיות ברורות מההסתדרות הרפואית לרופאים כיצד יתורגמו התארים החדשים וכיצד יציגו את עצמם רופאים בפני החולים".

הדרגה פרופסור ניתנת באקדמיה למרצים ולחוקרים בעלי דוקטורט בזכות הישגיהם המחקריים. על הפרופסור להיות חוקר במוסד אקדמי וללמד בו. הדרגה הגבוהה ביותר שניתנת לפרופסורים היא פרופסור מן המניין. לפניה מתמנים לפרופסור חבר - שהיתה דרגת הביניים לקידום לאחר התואר מרצה בכיר, כנהוג ברוב המוסדות האקדמיים באירופה, והמקבילה לדרגת פרופסור משנה בארה"ב.

אבינועם רכסצילום: אוריה תדמור

הקידום בין התארים מותנה במוניטין אקדמיים, כלומר, בהיקף הפרסומים המדעיים של החוקרים בכתבי עת מובילים ובאיכותם - משתנה הנגזר ממספר הציטוטים שלהם במחקרים ובמאמרים נוספים. עם זאת, בשנים האחרונות מתחולל ויכוח על הקידום באקדמיה. יש טוענים כי הקידום בדרגות נהפך לקל יותר ואולי אפילו לקל מדי, ואחרים טוענים כי קליקה סגורה מחליטה מי יקודם ומי לא.

מהטכניון נמסר בתגובה: "הטכניון הגיע להחלטה זו לאחר דיונים בוועדות הסנט השונות ולבסוף במליאת הסנט. ההיבטים השונים של ההחלטה נבחנו היטב ונשקלו בכובד ראש. השינוי משווה את השמות בין הדרגה האקדמית בעברית ‏(פרופסור משנה‏) לאנגלית ‏(אסיסטנט פרופסור‏). ההחלטה התקבלה ברוב קולות חברי הסנט, והטכניון מקווה שהמוסדות האחרים ילכו בעקבותיו. השינוי אינו גורם לפגיעה ברמת ההוראה, כפי שנטען, ובוודאי לא לזילות התואר. ההשלכות על תחום הרפואה נשקלו היטב. שינוי שם הדרגה האקדמית נקלט היטב בטכניון".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

באר שבע. תוספות הבנייה לא ענו על הציפיות להפוך אותה לעיר של מיליון תושבים

"אמירה הזויה של אנשים מנותקים": ההכרזה על הקמת עיר בדרום מעוררת סערה

אולם תצוגה למכירת מכוניות. בענף הרכב מודים כי היבואנים העלו את מחירן של חלק מהמכוניות החשמליות גם בלי קשר למס

הציבור מתנפל על המכוניות החשמליות, אך לא בטוח שהמס עליהן יועלה