מה עם הזכות לעבוד אחרי גיל הפרישה?

בישראל אפשר לראות ניצנים ראשונים לשינוי בתפישה

מיכה אבני
מיכה אבני
מיכה אבני
מיכה אבני

לאחרונה פסק בית הדין הארצי לעבודה כי "החיוב לפרוש רק בשל הגעת העובד לגיל מסוים מהווה על פניו הסדר הפוגע בזכות החוקתית לשוויון, וייתכן שגם בזכות החוקתית לחופש עיסוק".

בכך סימן בית הדין את תחילתו של השינוי ההכרחי והמיוחל בתפישת החברה את בני הגיל השלישי. בעקבות ההחלטה עשויים להשתנות חייהם של עובדים רבים המתקרבים או הגיעו לגיל פרישה, ואף לתרום ליציבותה של הכלכלה הישראלית.

רצוי שמעסיקים יבינו שהעסקת מבוגרים אינה נטל על הארגון. לשילובם הנכון יש פוטנציאל חיובי לא מבוטל. בני 60 מביאים אתם ניסיון מקצועי ואישי שאין לבני 30 ו–40. יש להם רשת עמוקה של קשרים, ומוטיבציה להוכיח את עצמם. בתחומים כמו הוראה, רפואה ופיננסים, הניסיון והחוכמה שלהם יכולים להתאזן עם אי־היכולת שלהם לעבוד שעות רבות.

זו היתה גם הטענה המרכזית בתביעה של ליבי וינברגר, עובדת אוניברסיטת בר אילן שהגיעה לגיל פרישה - אך ביקשה להמשיך בעבודתה. לדבריה, האוניברסיטה ביקשה "לרענן את השורות", ואילצה אותה לפרוש. וינברגר עתרה לבית הדין לעבודה בסיוע ארגונים בתחום, בטענה שהאילוץ מהווה פגיעה בזכויות היסוד כבוד האדם וחופש העיסוק.

ההשפעה המיוחלת של הפסיקה על חייהם של אלה שהגיעו לגיל הפרישה מרחיקת לכת. הגיע הזמן שנכיר בחשיבות שבשילוב מגזרים מגוונים בשוק, ובהם בני הגיל השלישי. בעתיד הלא רחוק, מספרם יגדל וילך. כבר כיום, מדינות וחברות ביטוח ופנסיה שוברות את הראש לגבי מימון תוכניות הפרישה.

מחקרים אקדמיים מצאו כי פרישה מעבודה מהווה גורם עיקרי לירידה במצבו הנפשי והבריאותי של האדם. זו מתרחשת גם אם הכנסתו מובטחת על ידי פנסיה וקצבת זיקנה. בנוסף, תוחלת החיים רק עולה, ומצבם הבריאותי של המבוגרים ממשיך להשתפר, אך יכולת ההשתכרות שלהם עדיין נשחקת.

מדינות רבות כבר הבינו שלא כדאי להדיר את המבוגרים משוק העבודה. בארה"ב פסק בית המשפט העליון שגיל פרישה כפוי מהווה אפליה על פי גיל ‏(1986‏). בפינלנד, העסקה מסתיימת בגיל 68, אך ניתן להאריך את העבודה גם לאחר גיל זה בהסכמים מיוחדים. שוודיה מאפשרת פרישה בין הגילים 61–70 מאז 1997. יש מדינות שאף נקטו צעדים ליצירת הזדמנויות תעסוקה למבוגרים. ארה"ב וצרפת מציעות הכשרה מקצועית, כדי להגביר את יכולת התחרות של מבוגרים בשוק העבודה. בדנמרק, מעסיק שמפטר עובד מבוגר חייב להשתתף במימון הכשרתו לקראת עבודה עתידית. ביפן, אוסטריה וצרפת מעניקים תמריצים למעסיקים שמגייסים עובדים מבוגרים.

בישראל אפשר לראות ניצנים ראשונים לשינוי בתפישה. לפני כשנה ערך משרד התמ"ת יחד עם ארגון "והדרת" יריד עבודה מיוחד למען אלה שעברו את גיל הפרישה. 4,000 מבקשי עבודה מבוגרים הגיעו ליריד, שהפגיש אותם עם מעסיקים פוטנציאליים.

מה עוד אפשר לעשות? לעודד אפליה מתקנת, להציע תמריצים כלכליים למעסיקים, לשנות את חוקי המס ואת מערכת ההקצבות. כיום, חוקי המיסוי יוצרים תמריצים שליליים, שכן מגמלאי שמשתכר מעט מעל המקסימום המפורט בחוק, מנוכה מס בשיעור 60% מהגמלה - בנוסף למס ההכנסה. ממשלת ישראל מחויבת לשקול את הנושא בכובד ראש.

הכותב הוא מנכ"ל פנינסולה פיננסים

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"