"מקצועות שדורשים שינון נעלמים; כישורים של פעם לא רלוונטיים"

האחראי על חינוך ב-OECD המכונה גם 'שר החינוך של העולם': "מי שמצליח בחיים הוא לא זה שזוכר מה לימדו אותו בבית הספר, אלא זה שמצליח למנף את זה הלאה. העולם משתנה"

ליאור דטל
ליאור דטל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ליאור דטל
ליאור דטל

"לא רק תוצאות המבחנים הבינלאומיים חשובות, אלא גם הסיכוי שמערכות החינוך נותנות לכל תלמיד ותלמיד כדי שיצליח בבית הספר - ללא קשר לרקע הכלכלי ממנו הוא מגיע", אמר פרופ' אנדרס שלייכר, האחראי על חינוך ב-OECD ומי שמכונה "שר החינוך של העולם". שלייכר היה הנואם המרכזי בכנס החינוך של "הארץ" וירושלים, והציג את השינוי שחל במערכות החינוך הטובות בעולם בשנים האחרונות וההשפעה שבשינוי על החברה והתעסוקה.

לפי תוצאות מבחני פיזה שהציג, ישראל ממוקמת בין המדינות שבה גם הישגי התלמידים נמוכים במיוחד לצד פערים גדולים מאוד ביניהם.

צילום: תומר אפלבאום

בהמשך, הציג תוצאות מחקרים שהצביעו על קשר בין תעסוקה, בריאות, התנדבות בקהילה ואמון הציבור בחברה בה הם חיים לכישורים הנלמדים בבתי הספר. "הכישורים שאתם צוברים חיוניים מאוד לחייכם. לכן אנו צריכים לשים לב למצב של מערכות החינוך שלנו", אמר.

שלייכר התייחס להתנגדות להערכה ולמדידה בבתי הספר, ואמר כי מדינות שהצליחו לשפר את מערכות החינוך שלהן "לא היו מצליחות להשתפר אלמלא היו יודעות מי בתי הספר הטובים ומי הרעים, ולא היו מצליחים לקדם אותם. המדינות האלה החליטו שהשאלה היא לא האם אנחנו מאמינים במדידה, אלא איך משתמשים במידע. בלי לדעת אי אפשר להשתפר".

את רוב הנאום הקדיש שלייכר למהפך שחל בעולם התעסוקה ברחבי העולם בשנים האחרונות וההשלכות על מערכות החינוך. "המקצועות שדורשים היום כישורי שינון - נעלמים. השאלה אם אתה יודע לשנן משהו בבית הספר ולצפות שזה יציל אותך מתישהו בחייך כבר פחות חשובה. מי שמצליח בחיים הוא לא זה שזוכר מה לימדו אותו בבית הספר, אלא זה שמצליח למנף את זה הלאה. העולם משתנה. הכישורים שהיו חשובים בעבר כבר לא כל כך חשובים היום".

שלייכר מנה את הכישורים הדרושים בעולם המודרני ובהם: היכולת לעבוד בצוות, יצירתיות, פתרון בעיות, קבלת החלטות חשיבה ביקורתית ולמידה עצמית במהלך החיים, גם אחרי הלימודים. בנאומו, התייחס לאתגרים העומדים בפני מערכות החינוך בתחום ההערכה והמדידה, לאור הכישורים החדשים הנדרשים מבוגרי מערכות החינוך.

"כשהתחלנו במבחני פיזה בשנת 2000, קריאה דיגיטלית לא היתה קיימת לכן בדקנו איך תלמידים מתמודדים עם קטעי קריאה. אבל היום השאלה היא איך אפשר להתמודד בין חלקי מידע שונים. אם בעבר לא ידעת תשובה לשלאה היית צריך לחפש את הערך באינציקלופדיה ולענות. היום התלמידים מחפשים בגוגל, מקבלים אלפי תשובות והם צריכים להתמודד עם סוגי מידע שונים. בעבר היה קל, אבל בעתיד אתה צריך להיות המקור שמרכיב מחדש את המידע שאתה אוסף וזה אתגר ענק. אם אנחנו לא רוצים להחזיק את מערכת החינוך בעבר, עולם ההערכה והמדידה צריך להתמודד עם השאלות האלה".

הוא התייחס למורים בבתי הספר ואמר כי "מה שעבד בעבר בבתי הספר לא עובד יותר. היום האתגר הוא איך לחבר בין מורים כדי שישתפו פעולה. צריך לשים על זה דגש גם כשמעריכים אותם. פעם מורה לימד אנשים שונים באופן דומה. היום המבחן עבור המורים הוא האם הם מבינים שכל תלמיד יכול ללמוד באופן שונה ולאמץ את השוני ביניהם. האם הם מקבלים את העבודה שתלמידים מגיעים מרקע כלכלי שונה, ולהשתמש בהבדלים ביניהם במקום להסתכל על זה כמכשול. הכלים שלנו להערכה צריכים להשתכלל".

לדבריו, "אם המורים לא יצליחו לעניין את התלמידים שלהם בלמידה עצמה, אולי הם לא יינשרו מהמערכת ויקבלו תואר, אך הם לא ימשיכו ללמוד במהלך חייהם. צריך לאמץ גישה של לימודים במהלך החיים ולא רק חינוך שמתמקד בהסמכות ובתעודות. ההסמכות שהאנשים מקבלים במהלך חייהם אומרות מעט מאוד על הכישורים האמיתיים שלהם. העתיד של המבחנים הוא לא לתת לכולם את אותו מבחן, אלא להיות רגישים להבדלים בין בני אדם. לתת מטלות שונות ולמדוד את ההישגים באופן שונה".

"החדשנות יכולה לבוא מחיבור של רעיונות מתחומי לימוד שונים. אם תעזרו לתלמידים להבין שמתמטיקה היא לא רק עולם של נוסחאות ומספרים, אלא שפה להבנת תחומים אחרים עולם - אתם תשיגו דברים אחרים, כמו שיתוף פעולה בין מורים ממקצועות שונים".

"יש גישה שלמידה היא תוצר של כישרון, ולכן מי שלא מוכשר לא יכול ללמוד. אבל 9 מתוך 10 תלמידים אומרים שהצלחה במתמטיקה תלויה במאמצים שלהם. התגובה הזאת אומרת הרבה על מערכת החינוך. אם תלמיד היה חושב שהכל זה עניין של מזל - הוא לא היה לומד. אבל אם הוא ילמד במערכת שתדרוש מכל תלמיד ללמוד ותאתגר אותם המצב יכול להיות שונה". לדבריו, בחלק מממדינות ה-OECD תלמידים מקבלים ציונים שונים במטלות בהתאם להתקדמותם ולרקע שלהם כדי לאתגר ולעודד אותם להשתפר.

שלייכר הוסיף: "צריך לשבור את החומות בין למידה לבין בתי הספר. אנשים שלומדים תוך כדי עבודה ממשיכים ללמוד וזה מסייע המון לעבודתם. האנשים היחידים שבצרות הם אלו שלא נמצאים במערכת החינוך ולא בעבודה. הם לומדים פחות ופחות במהלך חייהם".

"אין קיצורי דרך", אמר שלייכר בהתייחסות למערכות חינוך שהחדירו טכנולוגיה ומחשבים לכיתות, בדומה למהלך שמתבצע בבתי הספר בישראל. "אנשים מאמינים בהחדרת טכנולוגיה ומחשבים למערכות החינוך, אך למעשה אפשר להשתמש בטכנולוגיה רק כדי למנף מורים טובים. אף מדינה לא הצליחה להחליף מורים בטכנולוגיה".

שלייכר הציג דוגמאות מכמה מדינות מובילות בחינוך כמו סינגפור ופינלנד. "פינלנד הפכה את ההוראה למקצוע השני הנחשק ביותר במדינה. כולם רוצים להיות שם מורים ורק 1 מתוך 10 מועמדים מתקבל להוראה. למה? בגלל ששם הוראה זו עבודה שבה המורה הוא מחנך, תורם ועובד בשיתוף פעולה עם מורים אחרים. הם לא מלמדים חומר שהתלמידים משננים והוכתב להם למעלה ממשרד החינוך. המורים בפינלנד, וגם בסינגפור מוכשרים כמומחים וכך הם גם מתייחסים לעצמם".

שלייכר הציג נתונים לפיהם בממוצע, במדינות OECD, החלו בשנים האחרונות לשים דגש גדול יותר על פיתוח כישורים יצירתיים על פני כישורי שינון, אך ביפן השינוי היה מהותי והדגש שניתן על פיתוח יצירתיות גדול הרבה יותר: "ביפן היתה ממשלה ששמה לב שיש בעיה והצליחה לשנות במספר שנים את מה שקורה בתוך הכיתות. אם הם לא היו מודעים לבעיה בזכות המדידה, השינוי הזה לא היה קורה לעולם".

"המדינה שלכם משקיעה פי 15 על מחקר בתחום הרפואה מאשר על מחקר בחינוך", אמר שלייכר שהתייחסו לחדשנות בחינוך. "חינוך הוא עדיין תחום שנשלט על ידי רעיונות ומסורת ולכן חשוב מאוד להשקיע בתרבות של מחקר. למרות זאת, יש חומת אש בחינוך בין החוקרים באוניברסיטאות לאנשים בשטח שצריכים לדעת ולהבין בזה".

"המבחנים הבינלאומיים הפכו לדיקטטורה - רואים בהם את חזות הכל"

"המבחנים הבינלאומיים הפכו לדיקטטורה. רואים בהם את חזות הכל. הם מסרסים את המדיניות החינוכית של שרי החינוך", כך אמר נחום בלס, חוקר חינוך בכיר ממרכז טאוב לחקר המדיניות החברתית בדיון על מדידה והערכה במערכת החינוך שנערך בכנס ירושלים והארץ לחינוך. "כל המאמץ החינוכי של משרד החינוך כוון בשנים האחרונות להצלחה במבחנים הבינלאומיים ללא שום דיון ציבורי שבוחן את המשמעות של המהלך. בשעה שנתנו משאבים ניכרים לכיתות שהלכו לכיוון הזה נמנעו מלתת משאבים דומים לכיתות שבחרו להתמקד בכיוונים ומקצועות אחרים". לדבריו, הערכת התלמידים בישראל מתבצעת "רק במה שקל למדוד ולא במה שאנחנו חושבים שחשוב שנמדוד".

פרופ' מיכל בלר, מנכ"לית הרשות הארצית למדידה והערכה במשרד החינוך, התייחסה בדיון להחלטת בית המשפט העליון לפרסם את תוצאות מבחני המיצ"ב הנערכים בבתי הספר בציבור בניגוד לעמדת משרד החינוך. לדבריה "חלקנו יכולים לבחור בדרכים פחות ישרות מקידום הישגי התלמידים. זה יכול להתחיל בדברים באנלים כמו הסתת משאבים מכיתה אחרת ולהסתיים בהרחקת תלמידים ודברים לא ראויים אחרים. אלו דברים שקראו גם לפני פרסום התוצאות בציבור, אבל החשש שלנו היה שהפרסום יגדיל בצורה עצומה את הסיכון לכך, שתלמידים טובים יעזבו בתי ספר שסומנו. רק בעוד שנים נוכל לדעת האם הפרסום הועיל או הזיק".

בתגובה לשאלה שהפנתה מנחת הדיון, פרשניתTheMarker מירב ארלוזורוב, אמרה בלר כי גם "המבחנים הבינלאומיים הפכו לעתירי סיכון עבור מנהלי המערכות".

בלס הוסיף כי "הפרסום שלילי משום שאנשים לא מצליחים להבין את המורכבות של האנשים החינוכי. כאשר מנסים לפשט את כל ההליך למספר אחד עושים לא עוול.

פרופ' ענת זוהר, מהאוניברסיטה העברית, אמרה כי "מדינת ישראל הולכת לצערי בקצב קצת יותר מדי מהיר אחרי מדינות אחרות שיש להן יותר ניסיון במדידה והערכה. אנחנו יודעים ממדינות אחורת שלדברים האלה יש מחיר מאוד גבוה ברמה שבה מסדרים את המערכת כדי לצאת בסדר במדדים".

לדבריה, "אחד התפקידים החשובים ביותר של מערכת החינוך היא ללמד. השאלה היא מה המבחנים עושים להוראה. בהרבה מדינות בעולם מדברים כבר על מטרות חינוכיות כמו למידה עצמאית, אוריינות בתחומי דעת שונים וחשיבה ביקורתית ויצירתיות. אבל רוב המבחנים, פרט למבחני הפיזה, לא ממש מודדים את המטרות האלה. היום המבחנים מנבטים את מה שמלמדים. חייבים למצוא דרך לשפר את המבחנים. ישראל חייבת להשקיע בפיתוח כלים חדשים להערכה כדי שהיא תצעיד אותנו קדימה ולא לאחור".

פז כהן, יו"ר ארגון ההורים בירושלים אמר "ההורים רוצים לדעת מה קורה בבתי הספר וכך פסק גם בית המשפט. בירושלים ההורים שותפים למערכת החינוך. אם יש בעיה, ההורים שותפים במציאת הפתרון. אני מאמין באסטרטגיה של שיתוף ולא של נסיגה".

בלר אמרה בתגובה כי היא אינה חוששת משיח עם ההורים אלא מ"טבלאות ליגה שנוצרו אחרי פרסום הנתונים. בתי ספר הם לא מגרש כדורגל".

שגיא אלבז, מנהל חטיבת ביניים סליגסברג בירושלים, סיפר על היוזמה שלו לפרסם מדדים של תלמידי בתי הספר לציבור ההורים בירושלים. "אני רוצה את השיתוף עם ההורים ורוצה להראות להם שיש מדדים מסויימים שבהם אני צריך ורוצה להשתפר ומדדים אחרים שבהם אני טוב ביחס לקהילה, לעיר ולממוצע הארצי". לדבריו הוא פועל להרחבת המדידים שמוצגים לציבור וגיוונים. "אני רוצה להראות להורים מה הייחוד של בית הספר מעבר לציונים. אם אחד המדדים בעייתי אז ההורים יודעים שבמדד של מעורבות בקהילה למשל התמונה טובה, ובשאר המדדים הוא משתפר אז זה גורם להם לבחור בבית הספר גם מתוך ערכים אחרים - שהם לא רק ציונים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

Doctor illustration.

סוף לחותמת גומי של רופאים: אישורי מחלה יעברו לקופות החולים

סוכני הכאוס שיתוף

זה לא התחיל בבחירות: סוכני הכאוס שסללו את הדרך להפיכה המשטרית