הורות היא גם מקצוע של גברים

כל עוד יימשך השימוש בטרמינולוגיה "אמהות וקריירה" - כלום לא ישתנה

עדי ברקן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עדי ברקן

לאחרונה פורסם על ידי דוברות לשכת עורכי הדין כי צוות העצמת נשים בלשכת עורכי הדין ואתר jobs4mom החלו בשיתוף פעולה המיועד לאפשר לאלו העוסקים בעריכת דין למצוא משרות שישלבו בין קריירה ובית. כשותפה במשרד עריכת דין, שנושא האיזון בין הקריירה ובין צרכי הבית והילדים קרוב אל לבה, שימחה אותי מאוד ההודעה החגיגית הזו. יחד עם זאת, הטרידו אותי מספר עובדות שנראות לי רלוונטיות.

ראשית, מעיון בפרסומים אודות ידיעה זו עולה כי היא זכתה לסקפטיות רבה בקרב אלה שטרחו להגיב עליה - כולן, אגב, נשים; שנית, ל"צוות העצמת נשים" אין זכר באתר לשכת עורכי הדין, ולמעט העובדה שלפי הודעת הדוברות של הלשכה ראש הלשכה מכהן כיושב ראש הצוות, לא ברור מיהן חברי או חברות הצוות ובמה הצוות עוסק;

שלישית, בוועדה לקידום עורכות הדין של מחוז תל אביב והמרכז חברות רק נשים ואין זכר לנציגות גברית; רביעית, מבחינה זריזה ושטחית של הרכבי ועדות אחרות של מחוז תל אביב והמרכז של לשכת עורכי הדין עולה כי רובם המוחץ של החברים הם – גברים. חמישית, למרות הניסוח הפוליטיקלי קורקט של הידיעה, בספק אם אתר jobs4mom יטפל בפניה של עורך דין ממין זכר.

עגלות תינוק

נוכח עובדות אלו, אין מנוס מן המסקנה כי כל עוד המתח הכרוך בשילוב בין קריירה להורות הוא נחלתה של האשה בלבד אף מצד הגורמים אשר לכאורה תומכים בקריירה לאמהות, שום דבר לא ישתנה. כל עוד יימשך השימוש בטרמינולוגיה "אמהות וקריירה" במקום "הורות וקריירה", נמשיך לקטר אבל כלום לא ישתנה באמת.

שילוב מאוזן של שני השותפים בהורות עם דרישות הקריירה של כל אחד מהם, הוא הכרח. בלי גיוסו של בן הזוג, כשותף למטלות ההורות באשר הן, שמפנה לבת זוגו הקרייריסטית שעות אחר הצהרים לקידום הקריירה במקום שתצטרך לעבוד בשעות מוזרות ולא סבירות כמו 04:00 לפנות בוקר, נמשיך לראות ועדות כמו "הוועדה לקידום מעמד עורכת הדין" במקום ועדות כמו "הוועדה לקידום מעמד עריכת הדין" או "הוועדה לקידום מעמד הורים העוסקים בעריכת דין".

עם קצת נכונות, גמישות ותמיכה מכל המערך הסובב את אלו העוסקים בעריכת דין (או בכל מקצוע תובעני אחר) יצליחו כל אחת ואחד לשלב באפקטיביות בין קריירה לבית. לא צריך להיות הורה גרוש כדי לפנות את זמן אחרי הצהריים לילדים. אצלנו במשרד נוצר עם השנים המונח "Taking" והוא מופיע באופן קבוע ביומנם של רוב עורכי הדין שהם הורים לילדים, גברים ונשים כאחד. המשמעות שלו היא שהחל מהשעה 16:00 (או כל שעה אחרת) לאותו עורך דין לא קובעים פגישות. ואם צץ דבר מה דחוף שאינו סובל דיחוי, יש מערך מגבה. בשביל זה יש "משרד". בשביל זה יש "בן או בת זוג".

על שינוי כזה דיברנו בוועדה לקידום מעמד עורכת הדין שבעבר הייתי חברה בה. כבר אז היה ברור לנו כי בלי מעבר למונח "הורות", לעד תהיה פעילותה של הוועדה מוגבלת. אבל לצערי, הנסיון שלנו לגבש תקן "ידידותי למשפחה" של משרדי עריכת דין, התאדה.

לסיכום, זהו קול קורא לעורכי דין מכל מין! שיעמדו/תעמודנה על זכותם לדרוש להשקיע את המאמץ והאנרגיה, ואת תקציב יחסי הציבור של הלשכה ב"קידום מעמד עורך הדין ההורה" ולגבש "צוות העצמת ההורה בלשכת עורכי הדין" ולא לוותר על זכותם/ן וחובתם/ן כלפי ילדיהם.

נו, מי מרים את הכפפה?

הכותבת היא שותפה במשרד סורוקר – אגמון, עריכת דין ועריכת פטנטים

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

עדי שרעבני

"בוודאי שהייתה בועה": עדי שהרבני חזר להיי-טק אחרי הפסקה של שנתיים - זה מה שהוא גילה

רעות וקנין. "יש מוצרים שגם אם אני מוכנה לשלם ורוצה להביא אותם, אין מצב"

מדוע הפיצות בפסח לא יכולות להיות עגולות? האישה שיודעת למה כל כך יקר פה