ביהמ"ש יכריע אם פרסום השכר בשב"כ ובמוסד פוגע בביטחון

משכורות עובדי צה"ל והמשטרה פורסמו השבוע אך האוצר דחה את בקשת התנועה לחופש המידע לחשוף המשכורות השב"כ והמוסד: "חוק חופש המידע אינו חל על שני הארגונים"

רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר

התנועה לחופש המידע תעתור לבית המשפט בדרישה לחשוף את שכרם הממוצע של עובדי המוסד והשב"כ ואת שכרם של ראשי שני הגופים. זאת לאחר שבקשת מידע ששיגרה התנועה למשרד האוצר נענתה בשלילה, בנימוק של שמירה על ביטחון המדינה.

השבוע פורסם דו"ח השכר במגזר הציבורי ובין השאר פורסם שכרם של המפכ"ל והרמטכ"ל וכן נתונים מפורטים על השכר בגופים אלה. לעומת זאת, לא פירסם המשרד את נתוני השכר במוסד ובשב"כ.

ראש המוסד, תמיר פרדו צילום: תצלום: מוטי מילרוד

במסגרת הקליניקה לחופש המידע שמפעילה התנועה לחופש המידע בבי"ס למשפטים של המסלול האקדמי המכללה למינהל בראשון לציון, נערכה לפני כחודש פנייה למשרד האוצר בבקשה לקבל את מספר העובדים בשני הארגונים, את שכרם הממוצע לפי חתך של ותק ושל תפקיד וכן את שכרם של ראשי הארגונים. הפנייה לא נעשתה ישירות למוסד ולשב"כ שכן חוק חופש המידע לא חל עליהם ולפיכך הועברה למשרד האוצר שמרכז את נתוני השכר של כל העובדים במגזר הציבורי.

משרד האוצר סירב להעביר את הפרטים בטענה שחוק חופש המידע אינו חל על שני הארגונים, וכי צו חופש המידע קובע ש"רשות ציבורית לא תמסור מטעמים של שמירה על ביטחון המדינה מידע בנוגע לגופים שעליהם לא חלות הוראות החוק...שנאסף, נוצר או התקבל על ידי פעולות פיקוח, בקרה, ביקורת ותיאום בין משרדי". לטענת האוצר, מכיוון שהמידע המבוקש התקבל באוצר באמצעות פעולות בקרה ותיאום, "אין בידינו למסור את המידע המבוקש".

בתנועה לחופש המידע מודעים לכך שהחוק היבש לא חל על הגופים הללו, אך סבורים כי יש לבחון משפטית ולאתגר את גבולות ההחרגה של נושאים מסוימים בנימוקים של ביטחון המדינה. "קשה לומר שתשובת המשרד הפתיעה אותנו", אומרת מנכ"לית התנועה לחופש המידע, עו"ד אלונה וינוגרד, "אך עם זאת, לאור ההתפתחויות של השנים האחרונות במדינה בכל הקשור לחופש המידע ועם הדרישה הציבורית ההולכת וגוברת לשקיפות גם בקרב גופים בטחוניים, קיווינו, שהמשרד ישקול בכובד ראש את האינטרס הציבורי והחשיבות שבשיתוף הציבור במידע המבוקש".

לדבריה, "רבות דובר בתקשורת בימים האחרונים על שכר העובדים במגזר הציבורי - מדוע שמשכורות ראשי השב"כ והמוסד יזכו לחסינות מפני העין הציבורית המבקרת? עצם חשיפת המשכורות לא מפחיתה ולא מורידה מחשיבות עבודתם או מעמידה בספק את התנהלותם. דוקא ההסתרה גורמת לחששות אלה. אנו תקווה שהמשרד ישקול שוב את סירובו ובכך ימנע פנייה של התנועה בעניין לערכאות".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט