פרק מבחני החינוך הבינלאומיים של ישראל הסתיים

כך מדרדר החינוך החרדי את ישראל לעולם השלישי

מירב ארלוזורוב
מירב ארלוזורוב
מירב ארלוזורוב
מירב ארלוזורוב

>> פרסום תוצאות המבחן הבינלאומי במתמטיקה טימ"ס - שבו זינקה ישראל 17 מקומות, היישר למקום 7 בעולם - עורר דיון חינוכי מהסוערים שנראו כאן זה שנים. כמעט כל מומחי החינוך בישראל זינקו מעורם, חלקם כדי להגן על התוצאות ולטעון כי במערכת החינוך הישראלית חל אכן מהפך של ממש, חלקם כדי לטעון כי מדובר בשיפור בלתי אפשרי, וחלקם כדי לתקוף את עצם המדידה. משמע, להעלות את הטיעון כי מיקור מערכת החינוך במדידת ציונים בלבד היא מזיקה, יותר מאשר מועילה.

ללא ספק, הדיון הסוער מקפיץ את רמת הידע ורמת העניין בחינוך הישראלי קדימה, ומהווה בפני עצמו תרומה אדירה להשתתפות של ישראל במבחן טימ"ס. בכך הוא מצטרף לשלל התרומות שישראל הפיקה מהשתתפותה במבחנים הבינלאומיים.

ההידרדרות של ישראל למקום 40 בעולם בתוצאות מבחן פיז"ה, המבחן הבינלאומי החשוב ביותר, היא זאת שעוררה את דעת הקהל בישראל למצבה הרעוע של מערכת החינוך. בסופו של דבר היא הניעה את הממשלה לחתום על שתי רפורמות ענק - אופק חדש ועוז לתמורה, ולהגדיל את תקציב החינוך ביותר מ-10 מיליארד שקל בשנה.

סמינר דרכי שרה. ישראל עושה שקר עם עצמהצילום: מיכל פתאל

האם ההשקעה בחינוך מתחילה להצדיק את עצמה? עדיין קשה לומר. תוצאות מבחן טימ"ס מ-2011 נראו כמו פרי ראשון שישראל קוטפת על המאמץ לשפר את ביצועי מערכת החינוך, אבל כאמור הדעות על כך חלוקות עד מאוד. רק שככל הנראה חילוקי הדעות לא יגיעו לפתרונם בקרוב, או בכלל, מכיוון שישראל עומדת לאבד את המנוע שהניע אותה לטפל בבעיות מערכת החינוך - ואתו את הסיכוי שהמדינה תבסס את מעמדה כאחת האומות המתקדמות בעולם. אנחנו עומדים להזרק מהמבחנים הבינלאומיים.

הרשות הארצית למדידה והערכה (ראמ"ה) של משרד החינוך מעריכה כי קרוב לוודאי שמבחן טימ"ס הנוכחי יהיה האחרון שבו ישראל משתתפת. משמע, מקום 7 הגבוה - שיש מי שמוחאים לו כפיים ויש מי שסבורים שנבע מהונאה שיטתית שצפויה להיחשף בתוצאות המבחן הבא - יישאר לעד הדירוג של ישראל, פשוט משום שלישראל לא יהיה מבחן נוסף ולא יהיה דירוג נוסף. בנוגע למבחני פיז"ה, ישראל השתתפה בתחילת 2012 במבחן (תוצאותיו עדיין לא פורסמו), ויש סיכוי כי היא תשתתף במבחן נוסף ב-2015, אבל זה יהיה כנראה מבחן פיז"ה האחרון שלנו. לאחריו ישראל תוצא גם מפיז"ה, וכך יסתיים לעד הפרק המבחנים הבינלאומיים של ישראל.

מדוע? משום שהגופים הבינלאומיים שעורכים את המחקרים אינם פראיירים, והם אינם מוכנים לשתף במבחנים מדינות החשודות בהטיית התוצאות בברירת אוכלוסייה. לכן, מדינות שחלקים נרחבים מדי מאוכלוסייתן אינו משתתף בבחינות, נפלטות החוצה.

הגבול העליון של טימ"ס הוא 23% מהאוכלוסייה שאינו משתתף במבחן. בטימ"ס האחרון, זה שנערך ב-2011 ותוצאותיו פורסמו עכשיו, עמדה ישראל על גבול ה-23%. 14.9% תלמידים חרדים לא משתתפים במבחן, 1.5% תלמידי החינוך המיוחד ועוד 6% תלמידים רגילים המאובחנים עם קשיי למידה.

בהשוואה לעולם, שיעור התלמידים שלא השתתף במבחן היה חריג פעמיים. ראשית, בכל העולם תלמידים המאובחנים עם קשיי למידה אינם משתתפים במבחן, אבל שיעורם בישראל, 6%, הוא פי שלושה מהמקובל בעולם, 2%. הנתון הזה מחייב בדיקה פנימית של מערכת החינוך לגבי אינפלציית האישורים של תלמידים עם קשיים, ללא קשר למבחנים הבינלאומיים.

שנית, וזהו נתון ייחודי לישראל, הוא כמובן התלמידים החרדים שאינם לומדים מתמטיקה, ולכן גם אינם נבחנים - לא בחינות ישראליות (מיצ"ב) ולא בחינות בינלאומית (טימ"ס ופיז"ה). בעוד שבמספר התלמידים המאובחנים עם קשיי למידה מערכת החינוך יכולה לשלוט ולטפל, במספר התלמידים החרדים היא אינה יכולה לשלוט. הגידול המהיר במספרם מבטיח כמעט בוודאות שבטימ"ס הבא, שייערך עוד ארבע שנים, ישראל תשכון לבטח מעל לרף ה-23%.

בכך, מערכות החינוך הנבדלות של החרדים מדרדרות את ישראל עמוק אל תוך העולם השלישי. בקרוב אנחנו נוצא מתוך קבוצת המפותחות ונמצא עצמנו במקום שמתאים לנו - בתוך קבוצת המדינות ש-15%-20% מתלמידיהן אינם לומדים מתמטיקה, אנגלית ומדעים. כמובן שאלה הן מדינות עניות ונחשלות.

במידה רבה, העובדה שאנחנו נפלטים מהעולם הראשון אל העולם השלישי מוצדקת וראויה. למעשה, אנחנו צריכים להכיר תודה לעולם על סטירת הלחי המהדהדת שהוא עומד להנחית על פנינו. העובדה שהרוב המוחלט של בתי הספר החרדיים אינו מלמד לימודי ליב"ה כלל, או כמעט כלל, הרי אינה סוד. הראיה היא שבתי הספר החרדיים אינם משתתפים בבחינות ישראליות או בינלאומיות (החריגים היחידים: שתי בחינות מיצ"ב מתוך ארבע שנערכות במעין החינוך התורני ומבחן פיז"ה אחד בקרב הבנות החרדיות בלבד), ומי שאינו נבחן - חזקה עליו שאינו מלמד ואינו לומד.

למרות זאת, בתי הספר החרדיים מקבלים מהמדינה מימון של 55%-75% מזה של בית ספר ממלכתי, ושתי מערכות החינוך החרדיות הגדולות - החינוך העצמאי (אגודת ישראל) ומעין החינוך התורני (ש"ס) - מקבלות מימון של 100%, כמו בתי ספר ממלכתיים רגילים, תוך שהן מתחייבות ללמד ליבה.

ישראל, לפיכך, עושה שקר עם עצמה בכך שהיא מאפשרת לחרדים לקיים מערכות חינוך נבדלות, שאינן מחנכות להשתלבות בשוק העבודה, על חשבונה. במו ידנו אנחנו בונים את התשתית שמדרדרת את ישראל עמוק אל תוך העולם השלישי. אז אמנם אנחנו מספיק מטומטמים כדי לאפשר זאת, אבל העולם כבר פחות מטומטם - ומציב עתה את המראה לנגד עינינו: ברוכים הבאים לעולם השלישי, שם מקומכם.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

גילה פימה. "בשיא הקושי שלי ראיתי שאני יכולה להעלות חיוך למישהו אחר שקשה לו"

"לעבודה שלי יש סטיגמות, היא לא נחשקת. אבל לא אכפת לי מה חושבים"

אילו מניות עשויות לשרוד טלטלות קשות?

"שגר ושכח": האם יש מניה ששווה להשקיע בה ל-20 שנה?

ארוחה של מקדונלד'ס. המגמה הכללית של השמנה לא יכולה להיות מיוחסת רק להתנהגות של הפרט, אלא גם לסביבה שבה כולנו חיים

בשקט בשקט, העלימה מקדונלד'ס אופציה מהתפריט – והיא יודעת בדיוק למה

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

האי סנטוריני ביוון.
גלויות הכתובות כאגדות
עם מודרניות

"פעם, בקיץ עוד אפשר היה למצוא טיסה ליוון ב–150 דולר. היום, זה כבר 450"

כרם התימנים. "נהייתה שכונה של אנשים מפונפנים"

"יש מיליונרים מכל העולם שהוקסמו מהשכונה, רוצים כאן נכס - ולא מעניין אותם המחיר"