הסטטיסטיקאי הראשי הודח במייל - נתניהו התקשר להתנצל

(עדכון) יחליף אותו פרופ' דני פפרמן ■ פרופ' שלמה יצחקי, הסטטיסטיקן הראשי ב-11 השנים האחרונות, סיים אתמול את תפקידו במפתיע, בהודעת אי-מייל ממשרד ראש הממשלה, שאליו הלמ"ס כפופה ■ ועדת לוקר סיימה כהונתם של עוד שני בכירים

מוטי בסוק
מוטי בסוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מוטי בסוק
מוטי בסוק

פרופסור דני פפרמן, נשיא איגוד הסטטיסטיקה בישראל, פרופסור במחלקה לסטטיסטיקה באוניברסיטה העברית בירושלים ובאוניברסיטת סאות’המפטון בדרום אנגליה, ימונה לסטטיסטקן הראשי של הממשלה ביום ראשון הקרוב. בתוקף תפקידו יעמוד בראש הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה (למ"ס). מינויו של פפרמן יובא לאישור הממשלה ביום ראשון ע"י ראש הממשלה בנימין נתניהו. הוא יחליף בתפקיד את שלמה יצחקי שסיים היום את תפקידו, במפתיע.

ראש הממשלה טילפן הערב לסטטיסטיקאי הראשי, פרופסור שלמה יצחקי, בעקבות הפרסומים על הדרך שבה פוטר, והתנצל בפניו. נתניהו אמר ליצחקי: "לא מקובלת עליי הדרך הזאת ואני מתנצל שכך זה נעשה. זה לא ראוי. אדם צריך לשמוע על סיום תפקידו בדרך אחרת. אברר כיצד זה קרה. אני מבקש להודות לך על השנים שבהן שרתת את המדינה".

פפרמן (70) נבחר לתפקיד ע"י ועדת איתור בראשות פרופסור יוג'ין קנדל, ראש המועצה הלאומית לכלכלה. קיבל ב-2010 את פרס וקסברג בשל תרומה ייחודית לתורת הסקרים. הפרס ניתן ע"י המועצה האמריקאית לסטטיסטיקה.

לפרופ' יצחקי, הסטטיסטיקן הראשי ב-11 השנים האחרונות, נודע רק היום בצהריים כי יסיים את תפקידו בחצות, סוף שנת 2012. זאת לאחר שסמנכ"ל משאבי אנוש של הלמ"ס הפנה את תשומת ליבו להודעה שנשלחה אליו (לסמנכ"ל) ממשרד ראש הממשלה. בהודעה נאמר כי כהונת יצחקי לא תוארך וכי הודעה על מינוי ממלא מקום ליצחקי עד למינוי סטטיסטיקן ממשלתי חדש תפורסם במועד מאוחר יותר.

שלמה יצחקיצילום: מיכל פתאל

הסטטיסטיקן הממשלתי הראשי עומד, בתוקף תפקידו, בראש הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, שכפופה למשרד ראש הממשלה. לפני מינויו לתפקיד הסטטיסטיקן הראשי בנובמבר 2001, שימש יצחקי (68) כפרופסור נחשב ומוערך בחוג לכלכלה באוניברסיטה העברית בירושלים. בהגיעו לגיל 67, גיל היציאה הרשמי לפנסיה, לפני שנה וחצי, התבקש יצחקי ע"י משרד רה"מ להמשיך בתפקידו. מאז הוא חתם מידי שלושה חודשים על חוזה להארכת כהונתו לרבע שנה או עד מציאת מחליף, המוקדם מבין השניים. לדברי יצחקי, זהו הסדר גרוע גם מבחינתו וגם מבחינת הלמ"ס, בשל חוסר הוודאות הכרוכה במינוי זמני לשלושה חודשים.

יצחקי אמר היום ל-TheMarker כי לא זו הדרך הנאותה להודיע לנושא תקפיד בשירות הציבורי על סיום תפקידו, "לאחר 11 שנים מוצלחות בתפקיד. הייתי מצפה להודעה, לייחס ולצורת התנהגות אחרת". יצחקי הוסיף כי ייתכן וזו תגובת משרד רה"מ לדברים שאמר.

יצחקי, כסטטיסטיקן הראשי, לא חסך לאורך שנות כהונתו את שבט לשונו מהבירוקרטיה הממשלתית. מפעם לפעם הוא נהג לתקוף את הפקידות הבכירה, בעיקר זו של האוצר. טענתו ארוכת השנים היתה כי קשה מאוד לקבל נתונים מהאוצר ומרשות המסים, לצורך עבודת הלמ"ס, וגם נתונים לא מחמיאים על משרדי הממשלה השונים מאותם משרדים, כפי שהחוק מחייב אותם.

בחודש ספטמבר האחרון, עם השקת השנתון הסטטיסטי החדש של הלמ"ס, התלונן יצחקי כי "האוצר משחק עם הנתונים. לפני אישור תקציב האוצר מפרסם תחזיות נמוכות על גביית המסים, ולאחר שהתקציב מאושר, התקבולים גדלים". וכן כי "אנחנו עובדים בשיטות שהיו נהוגות בברית המועצות של שנות ה-50".

ביום רביעי האחרון, בכנס כשל כלכלנים בכירים במכון ון ליר בירושלים, קרא יצחקי להפרטת קופות הגמל "שוד הפנסיה הגדול". "הצרה היא שהבעייתיות תתגלה רק בעוד 20 או 30 שנה", אמר יצחקי. "מי שמנהל את הקרן מקבל 50% מהתשואה מבלי שהוא נושא בסיכון, ואילו החוסך נושא במלוא הסיכון ומקבל 50% מהתשואה".

במשרד רה"מ אמרו בתגובה כי יצחקי סיים למעשה את תפקידו לפני שנה וחצי, וכהונתו הוארכה מאז שש פעמים - כל פעם בשלושה חודשים. הוא היה חתום על כל הארכת קדנציה. לדברי משרד רה"מ, יצחקי ידע מזה כחודש וחצי כי הוא יסיים את תפקידו בסוף 2012.

במשרד רה"מ ציינו כי שלשום התכנסה ועדת החריגים המיוחדת של הממשלה האמורה לאשר בקשות להארכת קדנציה של מי שסיימו אותה כחוק. הוועדה, בראשה עומד מנכ"ל משרד רה"מ הראל לוקר לא אישרה הארכת כהונה, לבד ליצחקי, לעוד שני בכירים - יגאל יוסף, מנהל אזורי פיתוח בתמ"ת, ויורם הכהן, ראש הרשות למשפט, טכנולוגיה ומדע.

גורם ממשלתי בכיר אמר כי זו החלטה עקרונית - להזרים כוח חדש לשירות המדינה במטרה לשפר אותו. לדבריו, "הגיע הזמן לעשות סדר. ממשלה שמדברת על טיוב כוח האדם ורענונו אינה יכולה לקבל בקשות מוזרות להארכת קצבות כהונה שנקבעה מראש". חבר בוועדה הדגיש כי אנשים שכהונתם הסתיימה וירצו להאריך אותה יהיו חייבים מעתה לגשת למכרז ולזכות בו. לא תהיה הארכת כהונה מנהלית אוטומטית, למעט מקרים בהם יש הצדקה מוכחת להארכה.

בתגובה לפיטורי יצחקי אמרה יו"ר העבודה, ח"כ שלי יחימוביץ, כי "לקראת הבחירות רה"מ נתניהו משתיק כל מי שמעז להציג תמונה אמיתית של המציאות ומסרב להתאים את המספרים לסיפורי הבדים שלו, באופן המזכיר משטרים אפלים". לדבריה, "קיים חשש כבד שרה"מ מתנקם בפקיד בכיר שהעז לומר את האמת על מדיניותו".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אתר ChatGPT. היכולות מרשימות ביותר

הצ'אט־בוט המדהים יחליף את גוגל וישנה את עולם הטק? לא כל כך מהר

הפגנות בוורשה, בירת פולין, נגד חוק ההפלות

התקדים הפולני: האם כך ייראה העתיד של ישראל?