ארגוני הנשים מסתייגים מהיוזמה לביטול גיל הפרישה

מיכל דגן: "בגיל 61 - שנה לפני גיל הפרישה לנשים - כמחצית מהנשים כבר לא משתתפות בכוח העבודה"

חיים ביאור
חיים ביאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
חיים ביאור
חיים ביאור

שותפות ארגוני הנשים, המאגדת שישה ארגונים המתמחים בכלכלה ותעסוקה של נשים, וכן תנועת נעמ"ת, הגיבו היום בהסתייגות על היוזמה של האקדמיה ושל בכירים במשרד התמ"ת לבטל את גיל הפרישה הרשמי שהוא כיום 67 לגברים ו-62 לנשים.

"הביטוח הלאומי וקרנות הפנסיה ודאי ישמחו לעיון לבטל את גיל הפרישה, אבל עבור העובדים, גברים ונשים כאחד, מדובר במהלך שיתברר כמלכודת למי שכן ירצה לפרוש המועד הרשמי", אמרה היום יו"ר נעמת, גליה וולוך. לדבריה, קיים חשש שביטול גיל הפרישה יגרור בעקבותיו דחייה בכמה שנים של המועד לתשלום קיצבאות הזיקנה מהביטוח הלאומי ושל תשלומי הפנסיה מהקרנות.

”הרעיון לבטל את גיל הפרישה נשמע מאוד יפה, מתקדם, ליברלי", אמרה וולך. "הוא מתאים לחלק מהעובדים העוסקים במקצעות של צווארון לבן, כגון פקידים, אנשי פיננסים ומנהלים, אבל לא לעובדי הצווארון הכחול. ביקרתי אתמול במעון של נעמת והאחראית שם, שעדיין לא הגיעה לגיל הפרישה, אמרה לי: 'אני לא יכולה יותר. מוכרחה לצאת לגמלאות'. תחושה דומה של תשישות קיימת גם בקרב אחיות, מורות, עובדות סיעוד, חלק מהעובדות הסוציאליות, שלא לדבר על עובדות בתעשייה".

מיכל דגן, מנהלת מרכז מהות, שהוא חלק משותפות ארגוני הנשים, אמרה שתוחלת החיים העולה, מגבירה את הלחצים לביטול גיל הפרישה. היא הזהירה מפני "מהלך פזיז" לביטול גיל הפרישה. לדבריה, בגיל 61 - שנה לפני גיל הפרישה לנשים - כמחצית מהנשים כבר לא משתתפות בכוח העבודה.

מיכל דגןצילום: חגי פריד

"לא ייתכן לדבר על ביטול גיל הפרישה כאשר קיימת ירידה בהיקף ההכשרה המקצועית", היא אמרה. לטענתה, ללא הכשרה מקצועית וקורסים להסבה, העובדים המבוגרים לא יוכלו להישאר מחוברים לעולם העבודה וכל המהלך יהיה ריק מתוכן. "בשנים האחרונות קיימים כשלים חמורים בהפעלת מערך ההכשרה המקצועית למבוגרים בישראל’ טענה דגן. "מאז 92' קוצצו תקציבי ההכשרה ב-60% וההשקעה בה עומדת על פחות מ-30% מהממוצע המקובל במדינות ה- OECD", אמרה דגן.

לדבריה, הנפגעות העיקריות מכך הן נשים, במיוחד נשים מיעוטות הכנסה, ובהן נשים מבוגרות (45 פלוס), נשים ערביות, נשים מהפריפריה האתנית והגיאוגרפית ונשים ללא ניסיון תעסוקתי רציף. ”נשים אלה משוועות לקורסי הכשרה מקצועית שיפתחו להן דלת להשתלבות בתעסוקה ולפרנסה בכבוד עד גיל פרישה”, אמרה דגן.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלונה ודניאלה חברת SISTERS

שתי האחיות שהפכו חשבון אינסטגרם לאקזיט של מיליוני שקלים

אופן ספייס. היתרונות שלו ברורים, אבל העבודה ההיברידית מציפה את החסרונות

"כשאחפש עבודה עוד שנה־שנתיים, הדבר הראשון שאבדוק הוא שאני לא יושבת באופן ספייס"