ארגוני הנשים מסתייגים מהיוזמה לביטול גיל הפרישה

מיכל דגן: "בגיל 61 - שנה לפני גיל הפרישה לנשים - כמחצית מהנשים כבר לא משתתפות בכוח העבודה"

חיים ביאור
חיים ביאור
חיים ביאור
חיים ביאור

שותפות ארגוני הנשים, המאגדת שישה ארגונים המתמחים בכלכלה ותעסוקה של נשים, וכן תנועת נעמ"ת, הגיבו היום בהסתייגות על היוזמה של האקדמיה ושל בכירים במשרד התמ"ת לבטל את גיל הפרישה הרשמי שהוא כיום 67 לגברים ו-62 לנשים.

"הביטוח הלאומי וקרנות הפנסיה ודאי ישמחו לעיון לבטל את גיל הפרישה, אבל עבור העובדים, גברים ונשים כאחד, מדובר במהלך שיתברר כמלכודת למי שכן ירצה לפרוש המועד הרשמי", אמרה היום יו"ר נעמת, גליה וולוך. לדבריה, קיים חשש שביטול גיל הפרישה יגרור בעקבותיו דחייה בכמה שנים של המועד לתשלום קיצבאות הזיקנה מהביטוח הלאומי ושל תשלומי הפנסיה מהקרנות.

”הרעיון לבטל את גיל הפרישה נשמע מאוד יפה, מתקדם, ליברלי", אמרה וולך. "הוא מתאים לחלק מהעובדים העוסקים במקצעות של צווארון לבן, כגון פקידים, אנשי פיננסים ומנהלים, אבל לא לעובדי הצווארון הכחול. ביקרתי אתמול במעון של נעמת והאחראית שם, שעדיין לא הגיעה לגיל הפרישה, אמרה לי: 'אני לא יכולה יותר. מוכרחה לצאת לגמלאות'. תחושה דומה של תשישות קיימת גם בקרב אחיות, מורות, עובדות סיעוד, חלק מהעובדות הסוציאליות, שלא לדבר על עובדות בתעשייה".

מיכל דגן, מנהלת מרכז מהות, שהוא חלק משותפות ארגוני הנשים, אמרה שתוחלת החיים העולה, מגבירה את הלחצים לביטול גיל הפרישה. היא הזהירה מפני "מהלך פזיז" לביטול גיל הפרישה. לדבריה, בגיל 61 - שנה לפני גיל הפרישה לנשים - כמחצית מהנשים כבר לא משתתפות בכוח העבודה.

מיכל דגןצילום: חגי פריד

"לא ייתכן לדבר על ביטול גיל הפרישה כאשר קיימת ירידה בהיקף ההכשרה המקצועית", היא אמרה. לטענתה, ללא הכשרה מקצועית וקורסים להסבה, העובדים המבוגרים לא יוכלו להישאר מחוברים לעולם העבודה וכל המהלך יהיה ריק מתוכן. "בשנים האחרונות קיימים כשלים חמורים בהפעלת מערך ההכשרה המקצועית למבוגרים בישראל’ טענה דגן. "מאז 92' קוצצו תקציבי ההכשרה ב-60% וההשקעה בה עומדת על פחות מ-30% מהממוצע המקובל במדינות ה- OECD", אמרה דגן.

לדבריה, הנפגעות העיקריות מכך הן נשים, במיוחד נשים מיעוטות הכנסה, ובהן נשים מבוגרות (45 פלוס), נשים ערביות, נשים מהפריפריה האתנית והגיאוגרפית ונשים ללא ניסיון תעסוקתי רציף. ”נשים אלה משוועות לקורסי הכשרה מקצועית שיפתחו להן דלת להשתלבות בתעסוקה ולפרנסה בכבוד עד גיל פרישה”, אמרה דגן.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"

ג'ף בזוס, מייסד ויו"ר אמזון והאיש השני בעושרו בעולם. שוויו צלל ב-82.7 מיליארד דולר

הבוננזה נגמרה: האומה העשירה בעולם מגלה פתאום שהיא ענייה יותר