חלקן של נשים ערביות בשוק העבודה בארץ קטן מבמדינות מוסלמיות

כך מעלה מחקר שהוצג היום בדיון על תעסוקה במגזר הערבי בכנס שדרות ■ איימן סיף, מנהל הרשות לפיתוח כלכלי במגזר הערבי: "קמפיין 'וואליד אבו כרים' הביא 600 פניות של חברות יהודיות להעסקת בני מיעוטים"

נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נמרוד בוסו
נמרוד בוסו

המושב שנערך הבוקר בנושא שילוב האוכלוסייה הערבית בשוק העבודה הבוקר בכנס שדרות לחברה שם במוקד את בעיות התעסוקה של נשים במגזר. כיום עומד שיעור המועסקות במגזר על 20.5% מכלל הנשים בגיל העבודה במגזר (לעומת כ-72% מועסקים בקרב הגברים), כשבקרב נשים מסורתיות הוא עומד על 1% בלבד.

ממחקר שהוצג בכנס על ידי פרופ' ערן ישיב וניצה קסיר עולה כי על אף שמדובר בשיעור מעט גבוה יותר מזה שנמדד בשנת 1970 לעומת נשים יהודיות, הפער צמח בתקופה זו מפער של 25 נקודות אחוז ב-1970 לטובת נשים יהודיות, ל-35 נקודות אחוז כיום (55.5% במגזר היהודי לעומת 20.5% בזה הערבי כיום). נתון מדהים במיוחד היה, כי שיעור ההשתתפות של נשים ערביות בשוק העבודה בישראל מאד נמוך, גם ביחס למדינות מוסלמיות דוגמת עירק ועומן, בהם שיעור העסקת הנשים ככלל גבוה יותר.

ד"ר אחמד חליחל מהלשכה המרכזית לסטטיסטיקה אמר כי בשלושת העשורים האחרונים חלה עלייה בשיעור האבטלה בקרב נשים משכילות במגזר הערבי, וכי בשנת 2008 שיעור העסקתן נמוך יותר מבשנת 1983. מתוכן, חלה בשנים אלה עלייה בקרב נשים אקדמאיות שאינן מועסקות במקצוע המצריך השכלה אקדמית, וזה עומד כיום על 15%.

ד"ר חאלד עבו אסבה, מנהל מכון מסאר, טען בכנס כי אמנם על פי נתונים רשמיים ההשקעה בתלמיד יהודי היא כפולה מבתלמיד ערבי, אולם אם מכלילים פרמטרים נוספים, כגון השקעת הורים, תאורה מזגנים, איכות מורים ועוד - ההשקעה בתלמיד יהודי היא פי חמש. נשיא כנס שדרות עוזי דיין ישב באותה עת בקהל התערב בשלב זה בדיון ואמר שהמספר נראה לו מופרך, ולו בגלל ההשקעה המאסיבית בתשתיות, ובין השניים התנהל דיון קצר בנושא.

איימן סיף, מנהל הרשות לפיתוח כלכלי במגזר הערבי, הדרוזי והצ'רקסי, הציג מספר צעדים שנעשו בחום בשנים האחרונות. לדבריו, לפי החלטות הממשלה הקיימות, ישנם 400 מיליון שקלים לפיתוח אזורי תעשייה ואזורי מסחר ושירותים ביישובי המגזר, בהם אזורי תעשייה חדשים בכפר קאסם ובאום אל פאחם. "זה נושא כאוב במגזר הערבי, ואני שמח להגיד שבשנתיים האחרונות מתחילים להשקיע בזה", אמר.

איימן סייףצילום: תומר נויברג

עוד לדבריו, גם את נושא התחבורה הציבורית ביישובים הערביים הממשלה הזניחה במשך עשרות שנים, אולם במהלך השנתיים האחרונות יש התעוררות בנושא. "בכפר קאסם היום יש 8,000 משתמשים ביום בתחבורה ציבורית מתוך 20 אלף תושבים", אמר.

סיף התייחס לפרסומת ששודרה בחודשים האחרונים בטלוויזיה וברדיו בה נראה האדריכל "וואליד אבו כרים" במהלך ראיון עבודה, ואמר כי "בעקבות הפרסומת קיבלנו כ-600 פניות להעסקת עובדים מהמגזר הערבי. יש היום בשלות גדולה יותר בקרב המעסיקים היהודים לקבל עובדים ערבים, וגם בקרב הציבור הערבי יש רצון גדול יותר להשתתף".

עוד לדבריו, "ענף ההיי-טק טוען למחסור של 9,000 מהנדסים. אז למה אתם לא משתמשים בכח האדם הערבי? אנחנו כממשלה מוכנים לתת את הסיוע, אם על ידי מענקים, ואם באמצעות ההשתתפות במימון ההכשרה".

מנהל מחקר וכלכלה במשרד התמ"ת, בני פפרמן, אמר כי גורם מרכזי באי התעסוקה במגזר הוא שיעור גבוה של אנשים עם מוגבלויות: "33% מתוך הלא עובדים במגזר הם אנשים עם מוגבלות, ו-50% בקרב העובדים שאינם בכח העבודה הם אנשים עם מוגבלות. סוגיית הביקוש הוא הדבר שבאופן המהותי ביותר צריך לתמוך בו. עשינו פעולות בתחום ההיצע, אבל צריך לעבוד יותר על צד הביקוש".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלונה ודניאלה חברת SISTERS

שתי האחיות שהפכו חשבון אינסטגרם לאקזיט של מיליוני שקלים

אופן ספייס. היתרונות שלו ברורים, אבל העבודה ההיברידית מציפה את החסרונות

"כשאחפש עבודה עוד שנה־שנתיים, הדבר הראשון שאבדוק הוא שאני לא יושבת באופן ספייס"