"הכבדת המיסוי עקב 'עמוד ענן' תפגע בעיקר בנשים"

ארגוני נשים: "הנשים העצמאיות יהיו הנפגעות העיקריות מעלייה נוספת במע"מ"

צבי זרחיה
צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
צבי זרחיה
צבי זרחיה

בשותפות ארגוני נשים, המתמחות בכלכלה ותעסוקה של נשים, הביעו דאגה לנוכח האפשרות שהמע"מ יעלה ב-1% ומאפשרות הכבדה בנטל המסים, כתוצאה מעלויות המלחמה.

לדברי הארגונים, יש חשש של ממש כי הנטל המרכזי ייפול על האוכלוסיות המוחלשות יותר ואלו שנפגעו יותר בעקבות המלחמה. לדברי הארגונים, על העצמאים והעצמאיות מוטל נטל כבד ממילא בעת מלחמה, כי הם אינם זוכים להחזרים או לפיצויים תמורת אי עבודתם בעת כזו. בהתחשב בכך שחלק ניכר מהעסקים הקטנים בישראל הם של נשים, שרבות מהן נאלצו לפתח עסק קטן בשל פיטורין או אי השתלבות בשוק התעסוקה בשכר, הרי שנדמה כי נשים יהיו אלה שבעיקר ייפגעו פגיעה נוספת מעליית המע"מ. ידוע הוא כי בשנים האחרונות, המודל של פיתוח עסקים קטנים מהווה אסטרטגיה מרכזית להגדלת שיעור ההשתתפות בעבודה, בעיקר של נשים.

גלית דשא, מנכ"לית שדולת הנשים אומרת כי: "בנוסף לעובדה שנשים הן המחזיקות במרבית העסקים הקטנים בישראל, חלק ניכר מהנשים שעוסקות במקצועות טיפול ובריאות הנפש עוסקות כעצמאיות, כולל בשירות המדינה, ודווקא בימים אלה כשיש צורך גדול בסעד נפשי, הן עצמן לא יכולות לעבוד וגם לא יקבלו פיצוי על אובדן ימי עבודה".

בשותפות ארגוני נשים חברים הארגונים: שדולת הנשים, אחותי, העמותה להעצמה כלכלית לנשים, איתך מעכי, רוח נשית, מרכז מהות. עוד הוסיפו בארגונים כי מדאיג במיוחד מצבן של עובדות ועובדי הקבלן.

בארגונים מציינים כי "הכשלים של שיטת מיקור החוץ עלולים לקבל את ביטויים ביתר שאת דווקא בתוצאותיה הכלכליות של המלחמה. הכשלים נובעים, בעיקרם, מהעסקה ארוכת טווח של עובדות ועובדים בתנאים נחותים ביחס לחבריהן/ם, מעבר לתקן המוכתב, ובלא פיקוח נדרש של נציבות שירות המדינה. הגופים הרגולטוריים הרלוונטיים מתריעים על כשליו של מצב זה וביניהן: עלויות גבוהות, פיקוח מוגבל, פגיעה בזכויות עובדים/ות וחתירה תחת ארגוני עובדים/ות, אובדן המקצועיות והזיכרון הארגוני של השירות הציבורי, וכן הסיכון שעובדות ועובדי קבלן השירותים עשויים לתבוע (ולזכות) בהכרה כעובדות ועובדים ישירים של החברה הממשלתית או כעובדות ועובדי מדינה".

עוד מוסיפים הארגונים כי ישנה אי בהירות ביחס למחויבות המעסיקים לפצות מלוא הפיצוי את העובדות והעובדים, במיוחד אלה המוחלשות יותר בשוק התעסוקה, כמו כאמור עובדי קבלן - שברובם הינם נשים, משום שהמקצועות המופרטים הם לרוב מקצועות "ורודים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

הפרדת יולדות

"מי שמביא את הכסף - אנחנו באים לקראתו": מה מתדלק את ההפרדה במחלקות היולדות?

שדות חקלאיים הוד השרון

"חשבתי שעשיתי את עסקת חיי. היום אני מבין שניצלו את התמימות ואת חוסר הידע שלי"