ארגון אחדות לעובדי החוזים האישיים בשירות המדינה: "אל תחתמו על הצהרה בהוראת הנציבות"

הנחיה חדשה של נציבות שירות המדינה מחייבת עובדים בחוזים אישיים להצהיר כי הם מעוניינים בתצורת ההעסקה שלהם, ולא בזו של חוזה קיבוצי ■ בארגון אחדות המאגד את העובדים טוענים: "המטרה בהחתמה היא מניעת אפשרות עתידית לתבוע זכויות שונות המגיעות לנו"

הילה ויסברג
הילה ויסברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
הילה ויסברג
הילה ויסברג

ארגון אחדות, המאגד את עובדי החוזים האישיים בשירות המדינה, קרא היום לעובדים שלא לחתום על הצהרה בדבר רצונם להיות מועסקים בתצורה של חוזה אישי. חתימה על הצהרה בדבר תצורת העסקה רצויה - חוזה אישי או קיבוצי (שכר נמוך יותר מחוזה אישי, בצד הטבות שונות) - היא דרישה חדשה של נציבות שירות המדינה מעובדים בחוזה אישי - קיימים כמו גם חדשים.

ההוראה החדשה הגיעה יחד עם פרסום חמישה חוזים חדשים של עובדים בחוזה אישי - כלכלנים, צוערים, מומחים, עובדי התכנון של משרד הפנים ועובדי הגנת הסביבה - בתנאי שכר הנמוכים ב-12% לעומת הקודמים תוך מתן תגמול על שעות נוספות.

באחדות מסבירים כי ההחתמה על ההצהרה היא במטרה שלא לאפשר לעובדי החוזים האישיים לתבוע בעתיד זכויות שלא ניתנות להם או לחתור לתנאי ההעסקה משופרים. כיום שכר של עובדי החוזים האישיים נמוך בכ-20% מזה המוצע במגזר הפרטי - והחוזים החדשים גורמים לפער זה להתרחב עוד יותר. ישנם כ-7,000 עובדים בחוזה אישי בשירות המדינה, מתוך כ-64 אלף עובדים סך הכל.

צילום: אלון רון

לפי יו"ר אחדות אבירם ז'ולטי, ההנחיה של אחדות שלא לחתום על ההצהרה היא תוצאה של ייעוץ משפטי שנתן לאחדות עו"ד אשר סלע. לפי סלע, המדינה אינה יכולה במועד חידוש החוזה בסוף חודש דצמבר לכפות על עובדי החוזים חתימה על ההצהרה.

ז'ולטי מסביר: "המטרה של הנציב בהחתמתנו על ההצהרה הינה מניעת אפשרות עתידית לתבוע זכויות שונות המגיעות לנו. באם אתם נדרשים לנמק את סירובכם לחתום יש לומר שהדבר נעשה בהנחיית 'אחדות-ארגון עובדי החוזים' ולבקש לצרף את המכתב של עו"ד סלע (מכתב שהועבר לנציב שירות המדינה, משה דיין, ה"ו). הסירוב אינו אישי כי אם חלק מפעילות ארגונית של עובדי החוזים ולפיכך אינו מסכן אתכם".

הנציבות מאפשרת גם לעובדים קיימים בחוזים אישיים לחתום על ההסכמים החדשים - בשכר מופחת, תוך קבלת שעות נוספות - אולם מי שבוחר בכך לא יכול לחזור לאחור. באחדות לא ממליצים על המעבר לחוזים החדשים.

לפיהם, מלבד ההפחתה של 12% בשכר הבסיס - "מדובר בהפחתת הפרשות המעסיק לקרן ההשתלמות, הפחתת פיצויי הפיטורין במקרה של פיטורין (בשיעור של 2.33 אחוז על סך העבודה הנוספת), ופגיעה בבעלי ביטוחי מנהלים". באחדות טוענים שהחוזים החדשים בתנאים פחותים פוגעים עוד יותר באטרקטיביות של המגזר הציבורי ומעידים על מעמדם החלש של העובדים בחוזה אישי.

מנציבות שירות המדינה לא נמסרה תגובה לדברים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

עובדי בניין מסייעים בהכוונת התנועה במנהטן, ניו יורק, בתחילת החודש

האם הראלי בשווקים מסמן את התחתית — או שהגרוע מכל עוד לפנינו?

מבט משטח המריבה אל הים. כל דונם שווה מיליונים, ומחירי הבתים בסביבה מגיעים לעשרות מיליוני שקלים

"פתאום הבנו שיש בעיות עם הקיבוץ": השקיעו 30 מיליון שקל בשכונה חדשה ליד שפיים, אבל אז הכל השתבש

אם אחת הסיבות לתוספות השכר המתכוננות למגזר הציבורי היא העלייה החדה בשכר בהיי־טק, הגיע הרגע להכניס להסכמי השכר במגזר הציבורי עוד אלמנטים היי־טקיים

העובדים שהמשכורות שלהם זינקו - ומה אפשר ללמוד מהסכמי השכר בהיי-טק

סופיה, בירת בולגריה. לגור באחת הערים העתיקות באירופה עבור 3,200 שקל בחודש

עשר ערים בעולם שאפשר לחיות בהן בפחות מ-4,000 שקל בחודש – כולל שכר דירה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אישה בטלפון

מטעינים את הטלפון כשהסוללה כמעט גמורה? תשכחו מהלוואה

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות