בית הדין לעבודה: מתווכי נדל"ן ברי/מקס יוכרו כעובדים שכירים

לאחר עתירה של שני סוכנים ממשרדי החברה בקרית אונו, נקבע כי על הסוכנות לשלם להם שכר מינימום וזכויות סוציאליות עבור תקופת העסקתם, בנוסף לעמלות שקיבלו ■ הפסיקה היא בניגוד להסכם ההעסקה של השניים שקבע את מעמדם כקבלנים עצמאים

חיים ביאור
חיים ביאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
חיים ביאור
חיים ביאור

בית הדין האזורי לעבודה בתל אביב הכיר באחרונה בשני סוכני תיווך שהועסקו בסוכנות רימקס כעובדים שכירים הזכאים לכל הזכויות המגיעות לעובדים. זאת, למרות שבהסכם ההעסקה שלהם נקבע שהם במעמד של קבלנים עצמאים ויקבלו עמלות עבור המכירות שיבצעו.

שני סוכני התיווך עבדו במשרד תיווך של רימקס בקריית אונו, ובסיום תקופת עבודתם הם הגישו תביעה נגד הסוכנות, באמצעות עו"ד גיא אופיר ועופר מוסקוביץ, כדי שזו תכיר בקיומם של יחסי עובד-מעביד ביניהם. שופטת בית הדין לאה גליקסברג קבעה כי לאור ההכרה בשניים כמי שמצויים ביחסי עובד-מעביד עם רימקס, יהיה על הסוכנות לשלם להם שכר מינימום וזכויות סוציאליות עבור תקופת העסקתם בת השנתיים, בנוסף לעמלות שקיבלו. המשמעות היא שסוכן תיווך אחד, ר"פ, יקבל 23,100 שקלים והשני, א"י, יקבל 28,100 שקלים.

שמונה פסקי דין בבית הדין האזורי לעבודה ושני פסקי דין בבית הדין הארצי ניתנו בעניינו של העובדצילום: סי די בנק

השופטת קבעה שההסכם עליו היו חתומים השניים פעל למעשה לטובת הסוכנות בלבד. "ההסכם איפשר למעסיקה להפעיל משרד באמצעות הסוכנים, לנהל את פעילותם ולהפיק ממנה רווחים כמעט ללא עלות, שכן היא לא שילמה לסוכנים שכר בעד עבודתם, אלא רק עמלה מהעסקאות שהצליחו להביא לחתימתן. זאת למרות שבמסגרת עבודתם השניים הקדישו חלק מזמנם לקידום פעילותו הכוללת של המשרד".

השופטת ציינה שלעומת זאת, כשפעילותם של הסוכנים נכשלת, הללו נושאים בהפסד הכרוך בכך, שכן הם נשאו בהוצאות הפרסום ולא קיבלו שכר בעד עבודתם. "נסיבות מעין אלה, בהן למועסק אין במהות עסק עצמאי משלו והמעסיק מפעיל באמצעותו את עסקו שלו, ויש חלוקה בלתי מאוזנת בעליל של הסיכון להפסד והסיכוי לרווח בין המעסיק למועסק, הן בדיוק הנסיבות בהן משפט העבודה חייב להתערב ולהגן על העובד המועסק, בעל עמדת המיקוח החלשה, ולהבטיח שהעובד ייהנה לפחות מהזכויות הבסיסיות המוקנות לו על פי דיני העבודה".

עוד קבעה השופטת כי העובדה שלפי ההסכם להעסקתם של השניים התמורה ששולמה להם נגזרה מהיקף עסקאות הנדל"ן שהשיגו ומהשווי הכספי שלהן, אין בה כדי לשלול את מעמדם כעובדים שכירים בסוכנות.

השופטת גליקסברג הזכירה כי שכרם של עובדים רבים מחושב באחוזים ממכירות שביצעו, על בסיס תפוקה או על פי ההכנסות שהם יצרו מפעילותם. "חישוב התמורה בדרך זו", קבעה, אינו שולל את מעמדם של מועסקים אלה כעובדים".

מרי/מקס נמסר בתגובה: "פסק הדין הוא אירוע נקודתי העומד בסתירה לשיטת העבודה של רי/מקס המקובלת במדינות המתקדמות ביותר, בהן חוקי העבודה מחמירים יותר מאשר בישראל. אירוע משפטי זה אין בו כדי לעיד על שיטת ההעסקה הנהוגה בענף התיווך ועל ענפים רבים אחרים המעסיקים סוכנים, אנשי שיווק ומכירות".

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

Doctor illustration.

סוף לחותמת גומי של רופאים: אישורי מחלה יעברו לקופות החולים

סוכני הכאוס שיתוף

זה לא התחיל בבחירות: סוכני הכאוס שסללו את הדרך להפיכה המשטרית