עובדי פניציה: "אם לא תהיה תזוזה שתבטיח עתידנו - ניאבק"

כ-400 עובדים מודאגים ממפעל הזכוכית הנמצא על סף פירוק ממשיכים בשגרת העבודה ■ יו"ר ועד העובדים: "אני מצפה שהממשלה תסייע לפניציה כפי שעשתה למפעל פרי הגליל" ■ מקור בממשלה: צפויים פיטורים כחלק מתהליך ההתייעלות

מי שמצפה לראות מחר מאות עובדים מרירים מתגודדים בפתח מפעל הזכוכית פניציה אמריקה ישראל, שנקלע לקשיים, עומד להתבדות.

שלא כמו במקרים של מפעלים אחרים הנקלעים לסכנה קיומית, העובדים לא פתחו בשביתה, לא חסמו את הכביש הסמוך ולא הבעירו צמיגים. אולמות הייצור, המחסנים והמשרדים פעלו כרגיל ומשאיות נכנסו ויצאו באותה תכיפות. ב 15:00, כמו שעון, העובדים עלו על ההסעות הביתה, כמו בימים רגילים.

מפעל פניציה, איזור התעשיה ציפורית בגליל התחתוןצילום: גיל אליהו

אבל אלה אינם ימים רגילים עבור כמעט 400 עובדי המפעל הממוקם באיזור התעשייה ציפורית, שנקלע לחובות בסך 323 מיליון שקל וסובל מירידה במכירות על רקע המיתון באירופה ועליית מחירי הדלק.

חיים קטרי, נהג מלגזה בן 49 מטירת הכרמל, עובד במקום 18 שנה מאז שחרורו מהצבא, עוד מהתקופה שמפעל פניציה שכן קרוב יותר לביתו, ליד מפרץ חיפה. קטרי הוא יו"ר ועד העובדים במפעל, אך ברוב הזמן שבו מילא את התפקיד הוא מיעט לעסוק בו, "כי חיינו במפעל הזה בעולם שכולו טוב, בלי להרגיש שיש בעיות, בלי לחוש איום כלשהו", כדבריו.

לנוכח מינוי הנאמן לחברה ואי הוודאות האופפת את פניציה, קטרי הפך לעובד סוציאלי עבור רבים מהעובדים. "אנשים משתכרים פה קצת יותר משכר מינימום", הוא אומר. "כדי להתקיים ברמה נסבלת, חייבים לעבוד שעות נוספות, אז אפשר להגיע לשכר של עד 6,500 שקל. את משכורת יולי קיבלנו בזמן. הבטיחו לנו שגם את המשכורות הבאות נקבל, אז אמרו. לך תדע. יש כאן עובדים שלקחו משכנתאות והם חייבים כספים ואני לא יודע מי יעזור להם".

אתם שומרים על איפוק מופתי. אולי אתה מרגיש שהכל הולך להסתדר?

"אין שום הוכחה שהמשבר במפעל ייפתר, ואני מקווה שלא נמצא את עצמנו במעגל האבטלה בעוד כמה שבועות או חודשים. פשוט, הנאמן שבית המשפט בנצרת מינה לפניציה ביקש מהעובדים שיישבו בשקט כמה ימים, כדי לתת צ'אנס למגעים למכור את המפעל ולא להרתיע קונים פוטנציאליים. אז הודענו להסתדרות שאנחנו לא פותחים במלחמה ואפילו לא בהפגנה סמלית. נמתין עד סוף השבוע. אם לא תחול תזוזה שתבטיח את עתידו של המפעל, נצא למאבק. זו פשוט טקטיקה. את הכלים הכבדים אנחנו שומרים בארסנל. ההסתדרות מסכימה עם הגישה הזו שלנו והיא הבטיחה לתת לנו את כל העזרה הדרושה".

תהיו מוכנים, כעובדים, לתרום להצלת המפעל?

"אם אשתכנע שהנהלת פניציה עושה הכל כדי להציל את המפעל, הוועד יסכים לשקול תרומה מצדנו. לא אסכים בשום אופן לפיטורים, אבל אם חברי ההנהלה יראו דוגמה ויוותרו על חלק משכרם נסכים לדון בפרישה מרצון של עובדים, בתנאים מועדפים. אני מצפה שהממשלה תבוא ותסייע לפניציה, כפי שעשתה בשבוע שעבר למפעל פרי הגליל בחצור הגלילית. ההבדל הוא שאנחנו לא נוכל להסתפק במענק של 9 מיליון שקל, אלא בהרבה יותר. אני מתכוון להיפגש עם ראש העיר נצרת עילית כדי לבקש ממנו שיסדיר הנחה למפעל על תשלומי הארנונה. מה שמדאיג אותי הוא שאני לא רואה כרגע שום משקיע זר שמתעניין באפשרות לרכוש את המפעל".

מאיר קדוש, 62, מקרית אתא, מועסק בפניציה 20 שנה וכיום הוא אחראי על קבלת חומרי הגלם המגיעים למפעל. "ההרגשה נוראה. מאז יום רביעי, כשרן חיימוביץ (המנכ"ל, ח"ב) כינס אותנו כדי להודיע לנו על התקופה הקשה שאליה נקלע המפעל, הייאוש אוכל אותי. "אני קם בבוקר ולא יודע אם בסיום יום העבודה עדיין יהיה לי מקום עבודה. מי ייקח אותי אם יפטרו אותי? נכון שיש מפעלים שזקוקים לעובדים עם ניסיון בתחום המחסנאות וחומרי הגלם, אבל בגילי? ומילא אני ¬ מה יקרה עם עשרות עולים ממדינות ברית המועצות לשעבר שנקלטו כאן בתחילת שנות ה 90? כיום הם בסביבות גיל 60. איזה מעסיק יסכים לקבל אותם? אם פניציה יתמוטט, האנשים האלה יפלו על כתפי המדינה, שתצטרך לשלם להם דמי אבטלה והבטחת הכנסה. המדינה צריכה לתמוך במפעל שלנו על ידי סבסוד הדלק, החשמל וארנונה שהוא משלם".

שרה בר, 58, מקרית מוצקין, עובדת במחלקת אבטחת איכות ובתחום קבלת תלונות של לקוחות, מועסקת אף היא 20 שנה בפניציה. "ההרגשה שלי היא כמו ביום של אבל", היא אומרת, "כי כל העניין נפל עלינו כרעם ביום בהיר. עבדנו פה שנים רבות בתחושה של ביטחון". הרי פניציה אמרה: 'ישראל היא מפעל דגל שלנו'.

"כולנו התפתנו לסמוך בעיניים עצומות על החברה האם האמריקאית. הרי אם האמריקאים אומרים 'יהיה בסדר', ברור שכך יהיה ולא צפויה שום בעיה. בגלל זה הופתענו כל כך. בהתחלה חשבתי שדבריו של המנכ"ל באסיפת העובדים הם סתם חלום רע. עכשיו אני מקווה שמישהוא יקנה אותנו", אומרת בר. "עבורי פניציה היא כמו בית, לא רק מקום עבודה. הלוואי שאנו העובדים יכולנו לרכוש את המפעל ולנהל אותו בעצמנו, אבל פניציה זו לא מתפרה במצפה רמון. אין לנו אמצעים לרכוש אפילו מכונה אחת".

מקור ממשלתי: בפניציה צפויים פיטורי עובדים כחלק מתהליך ההתייעלות

גורם ממשלתי העריך כי הנאמן ייאלץ לפטר עובדים כחלק מתהליך ההתייעלות של החברה. "אני לא רואה מצב של התייעלות ללא פיטורי עובדים", אמר המקור. "בסופו של דבר כולם יתבקשו לסייע, וצריך יהיה לראות את הסיוע גם מכיוון ההתייעלות בחברה", הוסיף. עם זאת, לדבריו, במשרד התמ"ת יבחנו בימים הקרובים מסלולי תמיכה מתחום התעסוקה וההכשרה המקצועית כדי למנוע פגיעה בעובדים. מקורבים לנאמן ציינו כי מבדיקה ראשונה שנערכה אין בחברה אבטלה סמויה או "שומנים" שניתן לקצץ. לדבריהם, ייתכנו קיצוצים זמניים בכוח אדם לתקופת היערכות מחדש של החברה.

בית המשפט המחוזי בנצרת אישר בשבוע שעבר הקפאת הליכים לחברת פיניציה אמריקה ישראל המעסיקה 400 עובדים באזור התעשייה ציפורית בגליל התחתון. החברה ביקשה הקפאת הליכים לאחר שנקלעה לחובות של כ-310 מיליון שקל ולגירעון בתזרים המזומנים בסך 5-7 מיליון שקל בחודש. הנאמן החל בבדיקת נתוני החברה וצפוי לגבש תוך כמה ימים את כיווני הפעולה שייבחנו.

שר התמ"ת, שלום שמחוןצילום: ירון קמינסקי

"פניציה ביקשו סיוע בסך 100 מיליון שקל עד שהחברה תחובר לגז", אמר היום שר התמ"ת, שלום שמחון ל-TheMarker. לדבריו, ראשי החברה, בכללם נציג אירופה של בעלת השליטה, גרדיאן האמריקאית, הגיעו אליו לפגישה לפני כמה שבועות אחרי שנפגשו עם בכירים במשרד ראש הממשלה ובמשרד האוצר. "הם שטחו בפניי את הבעיות והתחייבתי להציע מנגנון סיוע עד שיחוברו לגז", אמר שמחון.

"עשינו עבודת מטה וגיבשנו תכנית סיוע למפעלים הבנויה על הלוואות בערבות מדינה, שתאפשר להם לפעול עד שיחוברו לגז. הגשנו אותה למשרדי ראש הממשלה והאוצר, אולם היא נדחתה משיקולים של מקורות תקציביים, שאני יכול להבין מדובר בהרבה מאוד כסף", הוסיף שמחון.

ביום חמישי שוחח שמחון עם הנאמן שמונה לפניציה והוסכם כי השניים יבחנו לקראת סוף השבוע את החלופות העומדות בפני החברה.

המשנה למנכ"ל משרד התמ"ת, ינון אלרואי, מונה לרכז את הטיפול במשרד התמ"ת בנושא פניציה. לדברי אלרואי, שמחון הינחה את הצוות המקצועי לבחון את כל החלופות האפשריות להמשך הפעלת המפעל והעסקת עובדיו יחד עם משרד האוצר ומשרד ראש הממשלה.

הנאמן, רואה חשבון חן ברדיצ'ב ועורך הדין אודי גינדס החלו בבחינת החלופות להפעלת המפעל ובמגעים עם הבנקים לבחינת הסדר פריסת חובות. בשלב זה לא מדובר על מחילת חובות. בד בבד החלו מגעים ראשונים עם קרנות השקעה. בשלב זה, קרן פימי, הקרן הגדולה במשק בניהולו של ישי דוידי, שיש לה הון מספיק להשקיע בפניציה, לא גילתה עניין בחברה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"

ג'ף בזוס, מייסד ויו"ר אמזון והאיש השני בעושרו בעולם. שוויו צלל ב-82.7 מיליארד דולר

הבוננזה נגמרה: האומה העשירה בעולם מגלה פתאום שהיא ענייה יותר