פרופ' מומי דהן: "אסור שהשירות הציבורי ייהפך לשק החבטות הלאומי - יש לצמצם עובדי קבלן"

ראש בית הספר למדיניות ציבורית באוניברסיטה העברית, יוצא להגנת המגזר הציבורי: " יש בו חלקים מצוינים ויש מקום לשיפורים" ■ הדרך להשבחת השירות עוברת לטענתו גם בשימור מוסד הקביעות: "מגזר ציבורי לא צריך להיות גמיש כמו המגזר העסקי"

צבי זרחיה
צבי זרחיה
צבי זרחיה
צבי זרחיה

>> "אני לא מצטרף למקהלה שצורחת כל הזמן שהשירות הציבורי בישראל גרוע. חשוב מאוד לא לחבוט בשירות הציבורי שלא לצורך, יש בו גם חלקים מצוינים. זה לא אומר שאין מקום לשיפורים" - כך אומר פרופ' מומי דהן, ראש בית הספר למדיניות ציבורית באוניברסיטה העברית ועמית בכיר במכון הישראלי לדמוקרטיה.

הקריירה של דהן משלבת מחקר אקדמי ומעורבות עמוקה במדיניות ציבורית. מאז סוף שנות ה-80 שימש בתפקידים שונים בבנק ישראל ובמשרד האוצר והיה יועץ לקרן המטבע הבינלאומית ולבנק לפיתוח דרום אמריקה. בניגוד לרבים מפורשי האוצר ובנק ישראל, דהן לא השתלב בחברות הגדולות במשק אלא פנה לאקדמיה.

איפה נמצאת ישראל במדדים הבינלאומיים מבחינת איכות השירות הציבורי?

"אחת הבעיות של ישראל היא האופן שבו מודדים את איכות השירות הציבורי. כשרוצים לבדוק אם פירמה הצליחה, מנתחים את הרווחים וההפסדים, את מחיר המניה, בודקים אם היא מחזירה חובות וכן הלאה. לעומת זאת, קשה מאוד למצוא את המדד שישקף נאמנה את איכות השירות הציבורי. אמנם יש שורה ארוכה של מדדים, אבל כל אחד מהם שופך אור על אספקט מסוים ומשאיר בצל הרבה אספקטים אחרים".

מומי דהן

"תגבור השירות כרוך בהעלאת מסים"

באחרונה ערך הבנק העולמי השוואה של איכות השירות הציבורי בעולם. בסעיף ששאל באיזו מידה נשמע קולו של העם ובאיזו מידה הפוליטיקאים נותנים דין וחשבון על מעשיהם, זכתה ישראל לציון נמוך - 0.63, לעומת ציון ממוצע של 1.247 במדינות OECD. גם בסוגיית שלטון החוק המצב בישראל, על פי ההשוואה, לא מזהיר - 0.88 לעומת 1.475 במדינות OECD, ובתחום השחיתות מצבנו רע במיוחד - 0.64 לעומת 1.458 במדינות OECD.

"חלק מהמדדים מראים שהשירות הציבורי בישראל לא שונה מזה של שאר העולם מבחינת האיכות. הוא לא מהגרועים, אבל גם לא מהטובים. אנחנו צריכים לשאוף להיות בצמרת והדרך לשם עוד ארוכה, אבל חשוב לא להפוך את השירות הציבורי לשק החבטות הלאומי".

רבים טוענים שהשירות הציבורי בישראל מסורבל, לא יעיל, לא שירותי.

"בתחומים מסוימים, השירות הציבורי דווקא הפך את ישראל למעצמה. יחסית לגודלה, ישראל היא מעצמה בתחום החלל. יש לנו אחד משירותי הביון הטובים ביותר, חיל אוויר מהטובים בעולם, אנחנו יכולים להיות גאים במערכת הבריאות, ובית המשפט העליון ופרקליטות המדינה הם באיכות גבוהה ביותר. גם מערכת ההשכלה הגבוהה שלנו היא מצוינת. נכון, בתחומים מסוימים בשירות הציבורי אנחנו רחוק מהממוצע העולמי, אבל האופן שבו הוא נתפש אצלנו הוא לא מאוזן".

האם יש קשר בין רמת ההתפתחות הכלכלית לאיכות השירות הציבורי?

"בוודאי. מדינות מפותחות יותר מבחינה כלכלית הן בעלות שירות ציבורי באיכות גבוהה יותר. בטורקיה, למשל, שאינה מפותחת מאוד כלכלית, איכות השירות הציבורי נמוכה. בדנמרק, לעומת זאת, שהיא מדינה מפותחת כלכלית, השירות הציבורי איכותי מאוד".

כשמתייחסים להתפתחות כלכלית של מדינות, צריך להביא בחשבון את מגבלות התקציב. לישראל יש מגבלות שמקשות עליה לתגבר את השירות הציבורי.

"חשוב שהדיון באיכות השירות הציבורי לא יסיט את תשומת הלב ממה שנחוץ באמת למדינה, שהוא הגדלת תקציבי החינוך, הבריאות והרווחה. תגבור השירות הציבורי חייב להיות מלווה בהעלאת מסים, שתממן את חיזוק התשתית החברתית. ההשפעה המזיקה של המסים תהיה קטנה יותר מאשר התועלת שתצמח לנו מחיזוק התשתית החברתית".

מה להערכתך טעון שיפור בשירות הציבורי?

"תחום הבנייה. בדיקה של הבנק העולמי בנוגע לרישום נדל"ן מראה שאנחנו במקום גרוע ביחס לממוצע בעולם. לעומת זאת, לפי אותו סקר, ישראל נמצאת במקום גבוה מבחינת תשלום מסים, וקל יותר לפתוח עסק בישראל מאשר במדינות OECD.

"עוד תחום שדרוש בו תיקון דחוף הוא התקצוב. המשרדים הייעודיים לא מעורבים מספיק בקבלת ההחלטות, וכתוצאה מכך מתקבלות החלטות לא טובות שפוגעות באספקת השירותים הציבוריים לאזרח. משרד האוצר מחזיק בכוח מוגזם. העובדה שמרבית היוזמות נתונות בידיו גורמות לכך שאנשים לא נמשכים למשרדים הייעודיים, וזאת בעיה. חשוב שיהיו אנשים איכותיים לא רק באוצר, אלא בכל המשרדים.

"כמו כן, חשוב לחזק את הממשק בין השלטון המרכזי למקומי. החלטות ממשלה רבות מתעלמות מהשלטון המקומי ולא מנצלות את החוכמה שנצברת בו. קח לדוגמה את חוסר האפקטיביות של תוכניות ההבראה ברבות מהרשויות המקומיות. מענק האיזון שניתן לרשויות במצוקה היה נמוך מדי. החלטות מהסוג הזה פוגעות ברשויות החלשות, כלומר באזרחים החלשים בישראל".

"שירות ציבורי הוא שליחות"

לדברי דהן, יש לחשוב מחדש על מיקור חוץ של שירותים ציבוריים. "בשנים האחרונות השתלטה התפישה שלפיה מיקור חוץ הוא פתרון לכל בעיה. אפילו ניסוח האסטרטגיה והחזון של המדינה יצא למיקור חוץ. שיעור עצום מעובדי הקבלן בישראל מועסקים בעקיפין בידי השירות הציבורי. השיעור הזה גדול מדי, וצריך לצמצמו. אין עוד מגזר ציבורי בעולם שמפעיל מיקור חוץ כמונו".

לפני שמדברים על מיקור חוץ, צריך לשאול מדוע עובדים רבים בשירות הציבורי הם "מסמר בלי ראש" וכמעט אי אפשר לגעת בהם.

"השירות הציבורי עבר תהליכים משמעותיים ששינו את מידת הגמישות בהעסקת עובדים. אבל מגזר ציבורי לא צריך להיות גמיש כמו המגזר העסקי. אחד היתרונות של השירות הציבורי הוא שהעובדים נשארים בו פרקי זמן ארוכים, ולא מתחלפים כל שנתיים-שלוש.

"דוגמה לכך היא הפיקוח על הבנקים. העובדה שב-2008 מערכת הבנקאות לא נקלעה למשבר נזקפת במידה רבה לזכות אגף הפיקוח על הבנקים, להון האנושי שלו, העובדים. העובדה שעובדי האגף לא מתחלפים כמו גרביים היא בהחלט בעלת ערך. צריך למצוא את שביל הביניים - לא סביר לתת קביעות בלי שום תחנת יציאה, ומצד שני לא הייתי רוצה שאת השירות הציבורי יספקו עובדי קבלן שמתחלפים כל הזמן. מערכת הבנקאות לא היתה יציבה כיום אילו הפיקוח על הבנקים אויש בידי עובדי קבלן".

ומה לגבי העובדה שהשכר בשירות הציבורי אינו תלוי בביצועי העובד?

"לא הייתי נותן שכר לפי ביצועים, אבל כן הייתי נותן שכר גבוה יותר למשרות בעלות ערך מוסף גבוה לציבור, למשל בתחומי הבריאות, ההשכלה הגבוהה והרווחה, כדי למשוך כוח אדם איכותי. לא הייתי מכניס שכר תלוי-ביצועים, כי שירות ציבורי הוא לא מפעל לבמבה".

מה בנוגע לגאוות היחידה?

"החזון שלנו בבית הספר למדיניות ציבורית וממשל הוא להשביח את השירות הציבורי. אנחנו חושבים שלעבוד במגזר הציבורי הוא שליחות. לכן אנחנו לא מחכים עד שיינקטו צעדים לשיפור השירות, אלא שואפים כבר עכשיו להכשיר אנשים, לצייד אותם בארגז כלים רלוונטי לעולם גלובלי ומורכב. הבוגרים שלנו יהיו סוכני שינוי שיהפכו את השירות הציבורי ליעיל ומצוין".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"