יו"ר נעמת: "האוכלוסייה צעירה - לא דחוף להעלות גיל הפרישה"

"ברוב המדינות העלאת גיל הפרישה נעשתה בצורה הדרגתית מאוד" ■ ח"כ חיים כץ: "דחיית הזכאות לפנסיה ללא יצירת תשתית תעסוקתית ראויה דנה נשים רבות לעוני"

יו"ר נעמת, גליה וולוך, קראה לשר האוצר יובל שטייניץ לנצל את חמש השנים הקרובות לעריכת השינויים הנדרשים בשוק העבודה, כדי להבטיח שנשים אכן יהיו מועסקות בגיל מבוגר - ורק אז לבחון את העלאת גיל הפרישה לנשים.

קריאתה של וולוך באה בעקבות הכרזתו של שטייניץ שלשום, כי לא יהיה מנוס מהעלאת גיל הפרישה לנשים ולגברים. שטייניץ אמר כי "בכל מדינות OECD פרט לצרפת מעלים את גיל הפרישה, וגם אנחנו נצטרך לעשות זאת. לא יהיה מנוס מכך, אם נרצה או לא".

גליה וולוך

לדברי וולוך, "לא ברור מדוע שר האוצר מנסה שוב להעלות את גיל הפרישה, כשרק באחרונה אמרה הכנסת את דברה ודחתה בחקיקה את העלאת גיל הפרישה לנשים בחמש שנים, כדי לאפשר לאוצר להכין את המשק לקליטת נשים בגיל 50 ומעלה".

לטענתה, "הנתונים שלפיהם גיל הפרישה הועלה כבר בכל מדינות OECD - מטעים. ברוב המדינות העלאת גיל הפרישה נעשית בצורה מאוד הדרגתית, ורק בעוד כמה שנים יהיה גיל הפרישה בהן זהה לזה שמבקש האוצר להחיל בישראל". וולוך הוסיפה כי השוואת ישראל למדינות OECD אינה במקומה, שכן ישראל היא מדינה שבה האוכלוסייה עדיין צעירה ושיעור הילודה בה גבוה. לפיכך, לדבריה, השינוי בגיל הפרישה דוחק פחות מבמדינות שבהן האוכלוסייה מתבגרת בקצב מהיר יותר.

גיל הפרישה במדינות OECD ב-2010

ח"כ חיים כץ (הליכוד), יו"ר ועדת העבודה והרווחה בכנסת, אמר כי "דחיית גיל הפרישה עלולה להביא עמה הרחבה ניכרת של מעגל העוני בקרב נשים". כץ הבהיר שחוק גיל פרישה - הקובע שגיל הפרישה לנשים יישאר 62 עד ינואר 2017 - הוא חיוני וחשוב מאין כמותו.

בסוף דצמבר 2011 אישרה מליאת הכנסת בקריאה שנייה ושלישית את חוק גיל פרישה, הקובע כי גיל הפרישה לנשים הוא 62. לפי ההחלטה, ההעלאה המדורגת של גיל הפרישה לנשים מ-62 ל-64 - שהיתה אמורה להתחיל כבר ב-2012 - תיבחן שוב ב-2017. עוד נקבע כי חוק הביטוח הלאומי יתוקן בהתאמה, כך שאשה שתגיע לגיל 62 בחמש השנים הקרובות תוכל לתבוע גמלת זקנה מהביטוח לאומי. האישור נעשה לפי דרישתם של כץ ושורת חברי כנסת.

שטייניץ מתח על החוק ביקורת נוקבת לאחר אישורו: "הכנסת הלכה כאן לאחור, נגד ההיגיון הכלכלי והתעסוקתי. זה ניצחון הפופוליזם על השכל הישר. זה לא סוג ההצבעות שיאפשרו לנו לשמור על הישגי הצמיחה הכלכלית ואחוז האבטלה הנמוך. אני לא שותף למסיבה הפופוליסטית שהתרחשה כאן לפני כמה רגעים".

"פגיעה לא מידתית"

לדברי כץ, "נשים, על פי כל הנתונים, הן עדיין סקטור מופלה לרעה בשוק העבודה בכלל ובגילאים המבוגרים בפרט. לפי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, חרף עלייה של ממש ברמת ההשכלה של נשים ובשיעור השתתפותן בשוק העבודה, מעמד האשה והשוויון בשוק העבודה עדיין רחוקים מלהשביע רצון. יתר על כן, נשים רבות נפלטות משוק העבודה טרם הגיען לגיל 60. לפיכך, דחיית גיל הזכאות לפנסיה, ללא יצירת תשתית רצינית של תעסוקה שווה וראויה לנשים, דנה ציבור גדול של נשים לחיי עוני ומחסור עד הגיען לגיל הזכאות הראשון".

כץ הוסיף כי "אחוז גבוה מאוד של נשים מועסקות בתחומים עתירי שחיקה כמו מטפלות וסייעות בגנים. במקצועות אלה, טובת העובדת והמערכת מחייבים מתן אפשרות לפרישה מוקדמת. "חוק גיל פרישה הביא לדחייה בגיל הפרישה, אך לא קבע חובה להמשיך ולהעסיק את העובדת והעובד. כתוצאה מכך נוצר מצב שבו עובדים, ובעיקר עובדות, מצאו עצמם מפוטרים מעבודתם, ובשל אפליית גיל סמויה או גלויה, אין להם כל סיכוי אמיתי להיקלט במקום עבודה חלופי.

"יתרה מכך, נשים עובדות אינן יכולות לפרוש פרישה מוקדמת, בשל הקנס הכבד המוטל על פי החוק על כל עובדת הפורשת בטרם עת: העובדת מאבדת 5% פנסיה לשנה בגין כל שנת הקדמה בפרישה. נשים, בדרך כלל, גם צוברות פחות זכויות פנסיה מגברים, זאת בשל היותן אימהות והמטפל העיקרי בבית. כך הן נפגעות פגיעה כפולה ומכופלת".

כץ הזהיר כי "דחיית גיל הפרישה הראשון לנשים ל-64 היא פגיעה בלתי מידתית בהן. נתון נוסף שיש להביא בחשבון הוא ששיעור הנשים בנות 60-64 שאינן משתתפות בכוח העבודה הוא 58%. לפיכך, העלאת גיל הפרישה תיאלץ נשים שצברו זכויות בקרן פנסיה לספוג פגיעה נוספת בקצבה (בשיעור של 6%-12% על כל שנה של משיכה מוקדמת) אם אשה תבחר לפרוש בפרישה מוקדמת".

עוד אומר כץ כי "העלאת גיל הפרישה תרחיק מאותן נשים את האפשרות לתבוע קצבת זקנה מהביטוח הלאומי, ולגבי נשים מבוגרות שלא צברו זכויות בקרן פנסיה - המשמעות היא רעב. לפי נתוני הביטוח לאומי, מספר הנשים בנות 62 ו-63 שזכאיות לקצבת זקנה הוא כ-45 אלף, וכ-600 נשים זכאיות לגמלת סיעוד. על כן, יש להניח שבחמש השנים הקרובות השארת גיל הפרישה על 62 תאפשר להציל קרוב ל-45 אלף נשים מחרפת רעב, ויאפשר לנשים שיהיו סיעודיות בגיל האמור לקבל גמלת סיעוד".

יו"ר הוועדה לביקורת המדינה, ח"כ אורי אריאל (האיחוד הלאומי), אמר כי "גיל הפרישה לפנסיה בישראל הוא מהגבוהים בעולם. הודעת שטייניץ היא ניסיון למציאת פתרון קל על גב הציבור - במקום לממש את חובת הממשלה לשמור על הפנסיות של הציבור מפני שחיקה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בתביעה נכתב כי הראיון כולו "התנהל בצורה שאינה מכבדת או רצינית״ כלפיה

המועמדת התחברה לראיון עבודה בזום - וקיבלה מהמראיין מייל שהדהים אותה

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן