טרכטנברג נגד סער ושטייניץ: הכרה במכללת אריאל כאוניברסיטה - נזק

לדברי יו"ר הוועדה לתכנון ותקצוב "תוספת של אוניברסיטה תסכל את המאמץ לשיקום האקדמיה" ■ מחר צפויה מל"ג יהודה ושומרון לאשר את ההכרה באריאל כאוניברסיטה השמינית בישראל

ליאור דטל
ליאור דטל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ליאור דטל
ליאור דטל

ערב ההכרעה על ההכרה במכללת אריאל כאוניברסיטה יו"ר הוועדה לתכנון ותקצוב (ות"ת), פרופ' מנואל טרכטנברג, יוצא נגד החלטת שר החינוך, גדעון סער, ושר האוצר יובל שטייניץ, לתמוך ולתקצב את את המהלך, במקום להאריך את ההכרה בו "כמרכז אוניברסיטאי ". טרכטנברג שיגר לשניים מסמכים ובהם התבטאויות חריפות נגד המהלך ותמיכתם בו.

הוועדה בראשות טרכטנברג צופה עתיד קשה לאקדמיה הישראלית שבין כה וכה אינו מזהיר. לפי המסמך "גם כיום מספר האוניברסיטאות גבוה מדי. האם צריך עוד אוניברסיטה? התשובה היא לאו מוחלט. תוספת של אוניברסיטה נוספת תסכל המאמץ לשיקום האקדמיה".

לפי הוועדה בראשות טרכטנברג המהלך להכרה באריאל כאוניברסיטה היה מנוגד לשכל הישר, לא היה שוויוני או שקוף, וכי יסב למערכת "נזק ודאי מידי וארוך טווח. הבינוניות קרוב לוודאי תשלט על המערכת ותזין את עצמה". בנוסף, טרכטנברג טוען בשם הוועדה שבראשה הוא עומד כי ההליך שבוצע במל"ג יו"ש, שבמסגרתו קבעה ועדה להכיר במכללה כאוניברסיטה - קיים חשש לניגוד עניינים ומבוסס על נתונים שנמסרו מהמכללה עצמה, ולא התחשב בעתיד ההשכלה הגבוהה בישראל.

המרכז האוניברסיטאי אריאלצילום: אלכס ליבק

לדבריו, לצורך הצלחת האוניברסיטאות יש צורך "במסה קריטית" של חוקרים איכותיים. אך זהו אינו המצב בישראל, וגם המאמצים הנוכחיים לגייס חברי סגל חדשים, לא צפויים בישראל סטנדרטים שיאפשרו תנאים למחקר ברמה גבוהה.

לפי המכתב ששלח "כיום סך המערך של אוניברסיטאות המחקר בארץ נמצא משמעותית מתחת למסה הקריטית של עצמו, הן באשר לגודל הסגל הבכיר והן בתשתיות מחקר". כיום מוביל טרכטנברג רפורמה במערכת ההשכלה הגבוהה, אך לדבריו גם אם התוכנית תגשים את יעדיה "נהיה גם אז במרחק גדול מהסטנדרטים הדרושים כדי לקיים מערך אוניברסיטאי מחקרי ברמה גבוהה".

במכתב ששלח מטעם ות"ת נכתב כי לעמדתו ועמדת הוועדה מספר האוניברסיטאות בישראל כיום כבר גבוה מדי. "צריך לומר באומץ: אם היינו יכולים לעצב מחדש את המערך האוניברסיטאי לא היינו מקימים שבע אוניברסיטאות אלא 4-5. אין אפשרות להחזיר את הגלגל אחורה. השאלה הרלוונטית היחידה היא האם צריך כאן ועכשיו עוד אוניברסיטה. התשובה הינה לאו מוחלט. מעשה כזה יסב למערכת נזק מידי וגם ארוך טווח, שהרי הבינוניות קרוב לוודיאי תשתלט על המערכת ותזין את עצמה עד כי לא יהיה מי שידע להבחין בכך".

לדברי טרכטנברג תוספת של אוניברסטת מחקר נוספת "רק תדלל עוד את המערך הקיים, תקטין את המשאבים האנושיים, תקטין את המשאבים האנושיים, התשתיתיים והתקציביים פר אוניברסיטה ועל כן תפגע ואף תסכל את המאמץ הגדול לשיקום המערכת. גם אם נצליח להחזיר חלק ניכר מהחוקרים הישראלים מחו"ל, עדיין המערכת תמצא את עצמה בגירעון משמעותי של סגל בכיר. יש להדגיש כי מדובר בפער אשר לא ניתן לפתרון באמצעות תוספת תקציב".

מנואל טרכטנברג

טרכטנברג הוסיף חישוב שבו הוא משווה את מספר האוניברסיאות המחקר בישראל למקבילותיהן בארה"ב לעומת מספר האוכלוסיה. במכתב ששלח מטעם הות"ת נכתב כי בישראל היחס האפקטיבי הוא 0.9 אוניברסטאות למיליון איש, כשבארה"ב היחס הוא נמוך מ-0.66 אוניברסיטאות לאלף איש. "בישראל יש כ-20% יותר מדי אוניברסיטאות מחקר. ישמן יותר מדי אוניברסיטאות בישראל בהשוואה לארה"ב. למרות זאת, בארה"ב יש פי 2.5 יותר סגל בכיר מאשר בישראל, והיחס של איש סגל לסטודנט בארה"ב גבוה יתר מפי 2 מאשר בישראל. כך, היחס של חברי סגל לסטודנט בישראל עלה מכ-16 חברי סגל לסטודנט לפני כשני עשורים ל-25 סטודנטים על כל חברי סגל, ובארה"ב היחס הוא פחות מ-15 סטודנטים לאיש סגל".

מהמרכז האוניברסיטאי אריאל נמסר כי "ועדת הבדיקה של מל"ג יו"ש פעלה על דעת ות"ת ובהסכמתו של פרופ' טרכטנברג. דוח הבדיקה הוכיח מעל לכל ספק, כי המרכז האוניברסיטאי אריאל בשומרון עמד בכל הדרישות האקדמיות שהוצבו לפניו ואף למעלה מזה. לפיכך המליץ על הכרת המרכז כאוניברסיטה. משך 5 שנים לא הועלתה בות"ת כל טענה על פעילות הוועדה ותוצאותיה. למרות זאת, מסיבות, שאינן אקדמיות, בחר פרופ' טרכטנברג לבזות את וועדת ששת הפרופסורים המכובדת ואת המל"ג שתחת סמכותו היא פעלה וזאת 24 שעות בלבד לפני ההכרעה הסופית בעניין המרכז האוניברסיטאי.

"מהתנהלותו של פרופ' טרכטנברג עולה כי מניעיו אינם טהורים ודווקא הוא זה הנגוע בניגוד עניינים. פרופ' טרכטנברג מבקש לעצור את הקידמה ואת הרחבת ההשכלה בישראל וזאת חרף העובדה שב-40 השנה האחרונות לא קמה אוניברסיטה חדשה בעוד אוכלוסיית ישראל יותר מהכפילה עצמה.

"פעילותו של טרכטנברג מנוגדת להחלטת הממשלה, לחוות הדעת של סגן היועץ המשפטי לממשלה, להמלצת המל"ג ולאינטרס הלאומי לעידוד ההשכלה הגבוהה בישראל. התנהלותו של פרופ' טרכטנברג משרתת אך ורק את קרטל ראשי האוניברסיטאות הקיימות בישראל".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט

תופעות לוואי בעקבות שימוש בפרופסיה

"כל הגוף מרגיש מחושמל, הכל שורף וכואב": הם רצו לעצור את ההתקרחות. זה הרס להם את החיים