הנשים ישלמו על האיוולת של הכנסת

המסע למניעת ההעלאת גיל הפרישה לנשים - שהוביל ח"כ כץ - ידון אותן לחיי עוני

מירב ארלוזורוב
מירב ארלוזורוב
מירב ארלוזורוב
מירב ארלוזורוב

>> המפקח על הביטוח קיבל בשבוע שעבר החלטה לבטל את ביטוח הבטחת תוחלת החיים, הכלול בביטוחי המנהלים. הוא עשה זאת, לאחר שגילה כי תחזית תוחלת החיים, שפירסם הפיקוח ב-2008, התבדתה. התברר כי תוחלת החיים, שכבר ב-2008 הניחו שתעלה בקצב מהיר, עולה בקצב מהיר בהרבה מכפי שנחזה. הפער בתוחלת החיים של גברים, בין התחזית של 2008 לבין התחזית של 2011, היה שנתיים ימים!

פער גדול כל כך בתחזיות, בתוך פרק זמן של שלוש שנים בלבד, גרם למפקח על הביטוח לאבד את כל ביטחונו העצמי בנוגע ליכולתו לחזות את התארכות תוחלת החיים; למעשה, בנוגע ליכולת של גוף כלשהו לחזות נכונה את התארכות תוחלת החיים. המפקח החליט, שאם אף אחד לא יכול לחזות מה באמת צפוי לקרות עם תוחלת החיים, אז עדיף שלא להתעסק עם הנושא הזה כלל - ופשוט אסר על חברות הביטוח להמשיך למכור ביטוח מפני התארכות בלתי צפויה של תוחלת החיים.

החששות של המפקח על הביטוח, שהחליט בלב כבד לבטל מוצר ביטוחי חשוב, רק ממחישים את האיוולת של הכנסת - בראשות יו"ר ועדת הרווחה, חיים כץ. המסע הפופוליסטי שהוביל, אשר בסופו נמנעה העלאת גיל הפרישה לנשים, הוא מסע של הרס עצמי. הרס עצמי של הנשים, שחברי הכנסת הנכבדים מובילים אותן אל אובדנן. יותר נכון לומר - אל עוני ודאי לאחר גיל פרישה.

נשים בעבודה

בעולם שבו תוחלת החיים עולה בקצב מסחרר, עד שגם המומחים מוצאים עצמם מופתעים לרעה בהפרש של שלוש שנים, אין אפשרות לעבוד מעט שנים ולקבל פנסיה הגונה. ככל שתוחלת החיים עולה, כך אותו סכום חיסכון פנסיוני צריך להספיק ליותר שנות חיי פרישה - משמע, פחות פנסיה בכל שנה. הדרך היחידה למנוע את שחיקת הפנסיה היא הגדלת החיסכון בכל שנה (הפרשת רכיב גבוה יותר מהשכר לפנסיה) והגדלת מספר שנות החיסכון (העלאת גיל פרישה). אין כל דרך מתמטית אחרת להביא לגידול החיסכון, אלא אם חברי הכנסת הנכבדים חושבים שהם יכולים להמציא מחדש את כללי המתמטיקה.

ההתעקשות על גיל פרישה נמוך, במיוחד במקרה של נשים שתוחלת החיים שלהן ארוכה במיוחד, משמעה שלנשים בישראל פשוט לא תהיה מספיק פנסיה. הן יפרשו בגיל 62 רק כדי לחיות את 25 השנים שנותרו להן בעוני מדכא. איזו מין הגנה היא זו על זכויות הנשים? אז נכון, חברי הכנסת וארגוני הנשים מטפחים את האשליה שכל זה אינו הבעיה של הנשים. זו הבעיה של הביטוח הלאומי, שמחויב כיום לשלם קצבת זקנה לנשים החל מגיל 62.

אז תרשו לנו להעיר על כך שלוש הערות: ראשית, קצבת הזקנה של הביטוח הלאומי עולה גם היא עם הגיל, כך שמי שתפרוש בגיל 62 תזכה לקבל קצבה מינימלית ומבישה, קצבה שתאפשר לה חיי עוני בלבד. שנית, קצבת הזקנה היא רק הנדבך הראשון של הפנסיה. הנדבך העיקרי הוא החיסכון הפנסיוני - ושם ברור שככל ששנות החיסכון עולות כך קצבת הפנסיה משתפרת (היא משתפרת פעמיים - גם החיסכון גדל, וגם צריך לחלק אותו על פחות שנות חיים שנותרו לחיות).

שלישית, צאו מהאשליה שהביטוח הלאומי הוא מוסד שנחת מהחלל החיצון, ושיש לו יכולת לשלם כל קצבה בכל סכום ובכל היקף. לאור הקצב המהיר של עליית תוחלת החיים, לביטוח הלאומי פשוט לא יהיה די כסף כדי לשלם קצבת זקנה לכל אישה החל מגיל 62. הביטוח הלאומי נדון להיכנס לגירעון - דבר שיחייב העלאת ההפרשות לביטוח הלאומי או העלאת גיל הפרישה. בכל מקרה, החשבון יוגש לאזרחי ישראל, ובהם נשות ישראל, בשלב כלשהו.

ולגבי הטענה של ארגוני הנשים, כי גם היום יכולות הנשים לפרוש לאחר גיל 62 - גיל הפרישה של 62 הוא רק אופציה מבחינתן, ואין סיבה ליטול מהן את האופציה הזאת - הרי שהמציאות מעמידה אותן על טעותן. בפועל הפרישה בגיל 62 אינה באמת עומדת לבחירת האישה. שוק התעסוקה דואג להפריש אותה בגיל זה, ביודעו שהפנסיה כבר מחכה לה. גם הנשים משכנעות את עצמן שהן שחוקות, ולכן לא מסוגלות להחזיק בעבודה מעבר לגיל 62 (טענה משונה, לנוכח העובדה שהגברים, שהם בריאים פחות מנשים בגיל הזה, מחזיקים בעבודה עד גיל 67). בפועל, חלק גדול מהנשים מוצאות את עצמן פורשת כבר בגיל המוקדם הזה, וכך הורסות לעצמן את הפנסיה.

זו איוולת לשמה, שמי שמשלם את המחיר בגינה הוא קודם כל הנשים. עד מתי ימשיכו הנשים להיות טיפשות, שנותנות לחברי כנסת פופוליסטים להוביל אותן אל האבדון?

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית