גיוס 1,288 חרדים לצה"ל עלה למדינה כ-90 מיליון שקל ב-2011

לפי דו"ח מרכז המחקר והמידע של הכנסת, 40% מהכספים היו מיועדים לתשלומי משפחה, שמוענקים לחיילים נשואים בשירות חובה ■ לא כל הסכום מגיע ממשרד הביטחון - האוצר משלם 2,500 שקל עבור כל חייל חרדי

מוטי בסוק
מוטי בסוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מוטי בסוק
מוטי בסוק

גיוסם של 1,288 חיילים חרדים לצה"ל ב–2011 עלה למדינה כ–90 מיליון שקל ‏(כ–70 אלף שקל לחייל‏)- כך עולה מדו"ח של מרכז המחקר והמידע של הכנסת, שפורסם לאחרונה.

חיילים חרדים

לפי הדו"ח, 40% מהכספים היו מיועדים לתשלומי משפחה - תשלומים מיוחדים שמאשר צה"ל בחלק מהמקרים לחיילים נשואים בשירות חובה, הנבחנים על פי קריטריונים כמו תקרת הכנסות משפחתית או בעלות על רכב. עם זאת, לפי מקורות בצה"ל , עלות גיוסם של 1,288 החרדים היתה נמוכה יותר - 5,400 שקל בחודש לחייל, כלומר 64.8 אלף שקל בשנה.

בדו"ח הכנסת מוסבר כי הסיבה לעלויות הגבוהות של גיוס החרדים לצה"ל הוא הצורך בהיערכות ארגונית מיוחדת לגיוס, כולל מערך כשרות מיוחדת ‏("למהדרין"‏), והיותם של המגויסים בעלי משפחות ‏(בניגוד לרוב המכריע של חיילי הסדיר‏).

תשלומי המשפחה עבור החייל, אם הוא נשוי, מועברים לחשבון הבנק של רעייתו. במידה והחייל נשוי ואין לו ילדים, אשתו תקבל שכר של 3,218 שקל מדי חודש ‏(חיילים בסדיר מקבלים שכר של פחות מ–1,000 שקל, תלוי בדרגה, בתפקיד ובוותק שלהם‏). באתר "צה"ל, אנשים ברשת, אגף כוח אדם", תחת קטגוריית "שילוב החרדים בצה"ל", מופיע מסמך "זכויות הת"ש לחייל הנשוי", שבו מפורטים תשלומי המשפחה, הקריטריונים לזכאות ופרטים נוספים בעניין.

תשלומי משפחה לחייל נשוי

לפי המסמך, שעליו חתומים מדור ת"ש ומדור שילוב חרדים, חייל נשוי המתגורר בדירה שכורה יקבל סיוע של מאות שקלים בהוצאות דמי השכירות. חייל המתחתן במהלך השירות יהיה זכאי לחופשה מיוחדת של 10 ימים ולמענק חד פעמי בגובה משכורת של טוראי. הולדת בן או בת מזכה את החייל לחופשה מיוחדת של 8 ימים ולמענק חד פעמי בגבוה משכורת חודשית של טוראי.

בנוסף, חייל הזכאי לתשלומי משפחה יקבל פעמיים בשנה ‏(בראש השנה ובפסח‏) תווי שי לחג הניתנים למימוש בכ–50 רשתות שיווק. וקיים גם מענק אח: "חייל שאחיו הוא חייל הזכאי לתשמ"ש ‏(תשלומי משפחה‏) יקבל מענק תשמ"ש גם הוא על פי זכאותו של אחיו. מומלץ ‏(כך במסמך‏) לאשר את הזכאות עבור האח שנמצא ברמת פעילות גבוהה יותר".

לא כל דמי ההחזקה של חיילים חרדים מגיעים מתקציב מערכת הביטחון. משרד האוצר משלם לצה"ל 2,500 שקל עבור כל חייל חרדי, כלומר - פחות מ–50% מהעלות הממוצעת של חייל חרדי. .על פי נתוני צה"ל, בישראל 54 אלף גברים חרדים בגילאי גיוס ‏(18–28‏) שלא שירתו.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

תופעות לוואי בעקבות שימוש בפרופסיה

"כל הגוף מרגיש מחושמל, הכל שורף וכואב": הם רצו לעצור את ההתקרחות. זה הרס להם את החיים

נועם וימן

מתוחכמים ומסתוריים: האנשים שהבלעדיות הפכה אותם לעשירים מאוד