60% מערביי ישראל מגדירים עצמם פלסטינים

אולם 80% רואים עצמם גם כישראלים

מירב ארלוזורוב
מירב ארלוזורוב
מירב ארלוזורוב
מירב ארלוזורוב

הפורום לקידום השירות האזרחי לאומי, קואליציה של חמש עמותות הפועלות להנחלת השירות האזרחי בקרב שכבות מצוקה ובתוכם גם ערביי ישראל, ערך בתחילת השנה מחקר כלכלי מעמיק. המחקר, שבוצע על ידי חברת הייעוץ הכלכלי עדליא, בדק את הרווח למדינה מהפעלת השירות האזרחי בקרב שכבות מצוקה. "ההתנהלות שלנו מול משרדי הממשלה", אומרת קרני ברק, מנהלת הפורום, "לימדה שהמשרדים רוצים לדעת מה השירות האזרחי נותן למדינה - ולא מה הוא נותן למתנדב. זה מאכזב, אבל החלטנו להיענות לאתגר ולבדוק את התרומה למדינה".

עדליא בדקה את שיעורי ההשתתפות בשוק העבודה של בוגרי ההתנדבות בשירות האזרחי מקרב שכבות המצוקה, והשוותה אותם לשיעורי ההשתתפות של צעירים מאותן שכבות מצוקה שלא התנדבו. לפי הבדיקה, מי ששירתו בשירות אזרחי, מקרב השכבות המוחלשות, באופן מובהק עובדים יותר ומשתכרים יותר. תוספת השכר הזו היא התרומה של ההתנדבות לשירות האזרחי למשק - היא ההוכחה כי השירות האזרחי, בעיקר בקרב שכבות מוחלשות, הוא השקעה חשובה המאפשרת את הגדלת המוביליות וההשתלבות של אותן אוכלוסיות.

תוצאת הבדיקה של עדליא לימדה כי ההשקעה בשירות האזרחי אכן משתלמת למדינה, בקרב כל שכבות המצוקה. ההשקעה משתלמת במיוחד בשירות האזרחי הערבי - התועלת נטו למדינה משירות של כל נערה ערבייה היא חצי מיליון שקל בערכים נוכחיים.

מחקר שערכו פרופ' סמי סמוחה וזוהר לכטמן בנוגע לשירות האזרחי הערבי אינו תומך בממצא של עדליא. למעשה, המחקר של סמוחה מלמד כי הנתונים של עדליא הם בבסיסם נכונים - ערבים שהתנדבו לשירות אזרחי אכן מרוצים משנת ההתנדבות שלהם ומשוכנעים שהיא הועילה להם מאוד. 90% מהמתנדבים הביעו שביעות רצון מהתנדבות שלהם; 70% העריכו כי שנת ההתנדבות תרמה להגשמת שאיפותיהם בעתיד; וכמעט כל בוגרי השירות האזרחי המשיכו לאחר מכן ללימודים אקדמיים ולעבודה - נתון מרשים במיוחד כאשר מרבית המתנדבים הם נערות, וזאת בחברה שבה רק 25% מהנשים הערביות עובדות.

הנתונים של סמוחה מעידים שהשירות האזרחי הערבי הוא הצלחה מסחררת מבחינת המתנדבים בו - בניגוד גמור למתקפות הקשות שסופג השירות האזרחי מההנהגה הערבית. אלא שרגע לפני שמברכים על התרומה החשובה של השירות האזרחי לקידום הנוער הערבי, בעיקר של הנערות הערביות, סמוחה ביקש לבדוק אם ההצלחה של המתנדבים הערביים בהמשך החיים נובעת משנת ההתנדבות, או ממי שהם. כלומר, סמוחה חשד כי מי שמתנדבים לשירות האזרחי הערבי הם ה-5% העליונים של הנוער הערבי - מעמד בינוני-גבוה, משכילים ובעלי עמדות חיוביות מלכתחילה כלפי המדינה.

המחקר של סמוחה אישש שזהו המצב: זו לא שנת ההתנדבות שהביאה לכך שהנוער הערבי השתלב טוב יותר בשוק התעסוקה, אלא זהו נועד ערבי בעל יכולת השתלבות גבוהה שגם בוחר להתנדב לשירות האזרחי. "השירות האזרחי עוד לא מילא את אחד מיעדיו המרכזיים - לקרב את כלל הצעירים הערבים למדינה", טוען סמוחה, "כי רק צעירים המזדהים מלכתחילה עם המדינה, שיש להם השכלה תיכונית מלאה, מגיעים לשירות האזרחי".

כלומר, המתנדבים לשירות האזרחי מגיעים מקרב אותו מיעוט של 40% מערביי ישראל המגדיר עצמו בתור "ערבי-ישראלי" בלבד, ללא התוספת הפלסטינית. זהו המיעוט שחש הזדהות גבוהה עם מדינת ישראל, ולכן מבקש להתנדב ולהשתלב. הבעיה שמדובר במיעוט בלבד. סקרי העמדות של סמוחה מלמדים כי עוד 40% מערביי ישראל מגדירים עצמם ישראלים-פלסטינים ו-20% מתכחשים כליל לזהותם הישראלית ומגדירים עצמם "ערבים-פלסטינים".

את הנתונים האלה, כפי שמציין סמוחה, ניתן לקרוא בשתי דרכים. אפשר לקרוא אותם כי "60% מערביי ישראל מגדירים עצמם פלסטינים"; ואפשר לקרוא אותם גם כ-"80% מערביי ישראל משלבים את הישראליות בזהות שלהם". את הבחירה בין חצי הכוס המלאה לחצי הכוס הריקה, יכול כל אחד לעשות בעצמו.

בכל מקרה, הגיע הזמן לקרוע את מסכת הצביעות ולהודות כי המאבק על איזו חצי כוס תשלוט הוא זה שעומד בבסיס המחלוקת על השירות האזרחי הערבי. בסופו של דבר, היהודים רואים בשירות האזרחי הערבי אמצעי לשילוב הערבים בחברה הישראלית. מבחינתם, זוהי יד שהם מושיטים לערבים, בניסיון לפתוח בפניהם אפשרויות תעסוקה. "השירות האזרחי הוא צעד שהמדינה יזמה", טוען סמוחה, "להטבת מעמד המיעוט הערבי ולקירובו למדינה".

השירות משתלם (לחץ להגדלה)צילום: מקור: הפורום לקידום השירות האזרחי-לאומי

הערבים, בוודאי ההנהגה הערבית, מתנגדים לשירות האזרחי הערבי בדיוק מהסיבה הזאת - הם חוששים מתהליך "ישראלזיציה" של הצעירים הערבים. "התוכנית מעוררת חשש", כתבה קרן אברהם, עמותה ישראלית לקידום שוויון ערבי בנייר עמדה שהוגש לוועדת פלסנר, "כי המטרה האמיתית שלה היא להחליש את הזהות הפלסטינית של בני הנוער ואת המאבק של המיעוט הפלסטיני בישראל לשוויון, וליצור בקרב הנוער תהליך ישראלזיציה, תוך קבלת מעמדו הנחות של המיעוט הערבי".

ה"ישראליזציה" כאיום היא הדבר שמבדל את המאבק הערבי לשוויון ממאבקים דומים המתנהלים בעולם. בארה"ב בשנות ה-50 נלחמו השחורים על שוויון זכויות ועל הפסקת קיפוחם על ידי הרוב הלבן. בישראל של המאה ה-21 זהו הרוב היהודי שמקפח את המיעוט הערבי ומונע ממנו להשתלב כלכלית וחברתית, אבל זהו גם המיעוט הערבי שמגלה עמדות אמביוונלטיות לגבי השילוב - או לפחות לגבי סוג השילוב שהוא רוצה בו.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

משפחת שר־שלום, שנכנסה לפני כמה חודשים לדירה בשכונת גליל ים בהרצליה

"קנינו ב-1.8 מיליון שקל, היום הדירה שווה 4.4 מיליון": עוד הגרלה יוצאת לדרך. מה הסיכוי לזכות?

גיף

סיוט בחופשה: 7 תחנות במסלול הייסורים שצפוי לכם בקיץ 2022

נורמן מילנר. "אני לא אומר שקפיטליזם היא השיטה הכי טובה"

"יש בשוק הזה הזדמנות שלא ראינו עשורים"

מנכ"ל ובעלי בן אנד ג'ריס ישראל, אבי זינגר

"עשה את עסקת חייו": כך הצליח אבי זינגר לרכוש את בן אנד ג'ריס במחיר זעום

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

מנכ"ל מטא מארק צוקרברג. עידכן את העובדים כי יצטרכו לעמוד ביעדים אינטנסיביים יותר עם משאבים פחותים

צמצומים, ביטול מוצרים ופניית פרסה בפיד: הצרות של מטא רק מתחילות

קוונטום סורס. שלומית סמל, ברק דיין, עודד מלמד וגיל סמו

"זו ההחלטה הכי מפחידה שעשיתי. כשנצליח, נהיה הבסיס למהפכת המחשוב הבאה של האנושות"