כ-30 איש הפגינו הערב מול ביתו של שר החינוך גדעון סער

המפגינים - בהם סטודנטיות להוראה, הורים, גננות ומרצים - מוחים על החלת חוק חינוך חינם לגילאי 3-4 החל מהשנה הקרובה

ליאור דטל
ליאור דטל
ליאור דטל
ליאור דטל

כ-30 סטודנטיות להוראה, הורים, גננות ומרצים לגיל הרך הפגינו הערב מול בית שר החינוך, גדעון סער, ברחוב מאז"ה בתל אביב, במחאה על אופן החלת חוק חינוך חינם לגילאי 3-4 החל משנת הלימודים הקרובה. בספטמבר הקרוב, כמחצית מ-80 אלף הילדים בגילאי 3-4 שאינם נמצאים כיום במסגרת ציבורית, יוכלו ללמוד בחינם בגני הילדים הציבוריים החדשים שנבנים בחודשים האחרונים ברשויות המקומיות.

סטודנטיות לחינוך במכללת לווינסקי יזמו את המחאה, מאחר והן מתנגדות לצפיפות הגבוהה בכיתות הגן החדשות - על פי התקן הנהוג כיום במשרד החינוך - לפיו לומדים 31-35 ילדים בגן עם גננת אחת וסייעת אחת. זאת, בהתאם להחלטת הממשלה ליישם את החוק על פי המלצות ועדת טרכטנברג.

המפגינים נשאו שלטים "ביבי וסער לא מרחמים על ילדי הגן", "חינוך זו השקעה לא הוצאה", ובאזור נתלו שלטים בהם נכתב "סליחה, מישהו יכול לעזור לי להחליף ברח לי". המפגינים קוראים "הורים יקרים, הילדים שלכם בסכנה", "העם דורש חינוך איכותי" ו"חינוך חינם זה לא מספיק".

"זו שערוריה להכריז על חינוך חינם במסגרות שלא מאפשרות טיפול ראוי בילדים. הילדים צעירים ודורשים תשומת לב, ולא יחס שמזכיר בית סוהר", אמרה ד"ר אביבה אביב, מרצה לסוציולוגיה במכללת לווינסקי שהשתתפה בהפגנה יחד עם הסטודנטיות שלה. כרגע המצב לא טוב. אנחנו מציעים לשר החינוך לבלות יום אחד בגן ולהחליט אם הוא היה שולח את ילדיו בגיל 3 לגן בתנאים כאלה".

מטרת החלטת הממשלה ביישום החוק היתה להקל על הנטל הכלכלי של ההורים, תוך השארת מצב הצפיפות בגנים בתקן הקיים. המפגינים דורשים לשנות את ההחלטהף לצמצם את מספר הילדים בגנים ולהוסיף עוד סייעת, בשל המספר הגבוה של ילדים בגיל 3 שייכנסו משנת הלימודים הבאה למערכת החינוך. "זאת הזדמנות לבנות את המערכת בצורה נכונה כדי שתעמיד את הדור הבא ככזה שיוכל להמשיך את ההישגים של הדור הקודם", אמר בני אורן, סטודנט למדעי המדינה שהשתתף בהפגנה".

"יישום החוק שנעשה בחיפזון ללא מדניות סדורה מביא לכך שגנים חדשים נאלצים להיפתח במקומות ובתנאים שאינם מותאמים לצרכיהם הייחודיים החינוכיים והטיפוליים של ילדים בני 3", נמסר במכתב שהוציאו הסטודנטיות המתנגדות להתחיל לעבוד בשנת הלימודים הבאה כגננות באחד הגנים החדשים במסגרת החוק. "דרך יישומו הנוכחית של החוק תביא לפגיעה חמורה באיכות החינוך ואיכות הטיפול שניתן לילדים".

לפי הסטודנטיות, תנאי יישום החוק "גורמים לאווירה של לחץ בגני הילדים ומנוגדים לכל המלצות החוקרים בנושא הגיל הרך. התעלמות מרווחתם של הילדים תוביל לכך שאת מחיר ה"חינם" ישלמו בשלב ראשון הילדים, הגננות וההורים ובשלב מאוחר יותר תשלם המערכת והמדינה כולה".

הסטודנטיות דורשות לצמצם את מספר הילדים בכל גן, להקצות תקן לסייעת נוספת בכל גן לגילאי 3, ולהקצות מערך טיפולי רגשי-קוגנטיבי עבור הילדים בגילאי 3-4.
ארגון גני הילדים הפרטיים בישראל מתנגד למהלך במתכונתו הנוכחית, שכן החוק יפגע בהכנסות הגנים הפרטיים. לטענת הארגון, הליך יישום החוק, המאפשר לגננת פרטית להסב את הגן לגן ציבורי ולקבל סבסוד מהמדינה לשם כך מעורר קשיים רבים.

שולמית ביסמנובסקי דוברת הארגון מסרה כי "אני מבינה ללבן ומזדהה עם הסטודנטיות האמורות להתחיל דרכן בתנאים כמעט בלתי אפשריים. חלק מאותם פעוטות שיתחנכו בשנה הבאה במסגרת הגנים הציבוריים, לא יוכלו לאתגר הזה, לחיות עם 35 ילדים הנלחמים על תשומת ליבה של גננת אחת וסייעת אחת.

שר החינוך, גדעון סער מדגיש כל הזמן כי הוא לא הוריד את הסטנדרטים הנהוגים בגנים הציבוריים אך אינו מבין כי הסטנדרטים חייבים להשתנות ולהיות מותאמים לגיל הרך יותר.משרד החינוך היה צריך לפעול כבר מזמן לשינוי סטנדרטים מיושנים אלה".

ממשרד החינוך טרם נמסרה תגובה.

גדעון סערצילום: אוליבייה פיטוסי

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

עומסים בנתב"ג

מבחינת חברות התעופה, השאלה אם תגיעו ליעד עם המזוודה היא "בעדיפות אחרונה"