ערביי ישראל יותר מעשיים מההנהגה שלהם

המגזר הערבי מבין שההתנדבות לשירות האזרחי פותחת דלתות בשוק העבודה

מירב ארלוזורוב
מירב ארלוזורוב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מירב ארלוזורוב
מירב ארלוזורוב

>> מדינת ישראל תיכננה להגיע ב-2012 ל-2,100 מתנדבים ערבים לשירות האזרחי. בינתיים מספר המתנדבים הערבים הגיע השנה ל-2,400, גידול של 60% בהשוואה ל-2011, ורק העובדה שלא תוקצבו תקנים נוספים מנעה ממספר המתנדבים לעלות עוד.

במינהלת השירות האזרחי במשרד המדע גאים בהצלחה הזו מאוד ורואים בכך איתות כי ההנהגה הערבית הישראלית, המאוחדת בהתנגדותה לשירות האזרחי הערבי, כשלה, וכי השטח מצביע נגדה ברגליים. "המגזר הערבי מבין שההתנדבות לשירות האזרחי פותחת דלתות ומאפשרת להשתלב בשוק העבודה", אומרים בכירים במינהלת. "חוץ מזה, 75% מהמתנדבים עושים זאת בתוך הקהילה שלהם - הם תומכים בעצמם, כמו לעזור לילדים בבית הספר או לסייע לחולים בבית החולים שאינם מדברים עברית, כך שממש אין מקום לטענות ההנהגה נגד השירות האזרחי. הסיבה היחידה שההנהגה הערבית יוצאת נגד השירות היא כי היא רוצה להנציח את הקיפוח של הערבים, כי אחרת אין להם זכות קיום".

עם זאת, גם במינהלת השירות האזרחי יודעים שהדברים מורכבים יותר. ראשית, הההגעה ל-2,400 מתנדבים היא אכן הצלחה נאה, ומרבית ההערכות הן שמינהלת השירות האזרחי יכולה להצליח לגייס כמה מאות או אפילו כמה אלפי מתנדבים ערבים נוספים. עם זאת, מתוך כ-40 אלף בני נוער ערבים בגילאי 18-20, שמרביתם אינם לומדים ואינם עובדים (חלק גדול מההטבות ללימודים ולעבודה מותאמות בישראל לגיל השחרור מהצבא, ומתחילות רק בגיל 20), מדובר בהיקף גיוס של 5% בלבד. כלומר, 95% מהנוער הערבי עדיין אינו מתגייס לשירות אזרחי.

לא זו בלבד, אלא שהמיעוט שמתנדב נמצא תחת מתקפה קשה של החברה שבה הוא חי. במינהלת השירות האזרחי יודעים לספר על מנהלי בתי ספר שגירשו מתנדבים לאחר שראש העיר איים עליהם כי ישלול את תקציב בית הספר אם יקבלו אליהם מתנדבים. במינהלת יודעים לספר גם על מתנדבים בשירות האזרחי שספגו איומים ואף התנכלויות ממשיות כמו ניקוב צמיגי המכונית או שבירת שמשות. חלק גדול מהמתנדבים הערבים לשירות האזרחי חשוף באופן קבוע לקריאות גנאי ולהאשמתו בבגידה בחברת הערבית. העיתונות הערבית, באופן קבוע, מפרסמת מאמרים נגד השירות האזרחי - ובהם מוצגת ההתנדבות כבגידה בלאום הערבי. העמותות הפעילות בגיוס מתנדבים לשירות האזרחי הערבי כלל אינן נכנסות למרבית היישובים הערביים, בעיקר הגדולים שבהם, מאחר שאין להן סיכוי להצליח ולגייס שם מתנדבים.

על הרקע הזה כמעט אפשר להתפלא כי יש בני נוער ערבים המוכנים להתנדב לשירות האזרחי, ועוד במספרים גדלים והולכים. "יש מגמות מנוגדות בתוך החברה הערבית", אומרת מנהלת של אחת העמותות המגייסת מתנדבים. "מצד אחד, יש פוליטיזציה גוברת של הנושא מצד ההנהגה הערבית; ומצד אחר, השטח מגלה את היתרונות".

עיקר היתרונות נובע מזהות המתנדבים - בעיקר מתנדבות, נערות ערביות. "בחורה ערבייה, שבאה מכפר קטן", מסביר פעיל בארגון למען דו-קיום, "ולומדת לענות לטלפונים ולתת שירות בעברית ולעבוד על אקסל - זה מקפיץ אותה בכמה רמות. השירות האזרחי הוא פוטנציאל להעצמה עבור הנשים הערביות, והן חשות זאת. זאת הסיבה שהן לוחצות לאפשר להן להתנדב, למרות ההתנגדות החברתית, כי זאת ההזדמנות שלהן לפרוץ את גבולות הכפר".

הנתונים מלמדים כי רק 25% מהנשים הערביות עובדות - בין השאר, משום שהנשים כמעט שאינן יוצאות את גבולות הכפר, ולכן העברית שלהן נחותה לעומת זו של הגברים. השירות האזרחי, אפילו אם הוא נעשה בתוך הכפר ועם הכשרה מועטה, מאפשר לנשים לרכוש את הכישורים המינימליים המאפשרים להן להמשיך ולהתפתח בעתיד. למעשה, יש אפילו מי שמאשימים - יהודים וערבים גם יחד - כי ההתנגדות הנחרצת של ההנהגה הערבית לשירות האזרחי נובעת, בין השאר, מההתנגדות המגדרית להעצמת נשים.

גם פרופ' סמי סמוחה, העוקב באופן קבוע אחר העמדות של הציבור הערבי-ישראלי, מזהה מגמה דומה. על אף העמדות הנוקבות של ההנהגה הערבית נגד השירות האזרחי, הסקרים שעורך סמוחה מגלים כי מרבית הציבור הערבי דווקא תומך בשירות. ב-2007 תמכו 75% מהציבור הערבי בשירות האזרחי; וב-2011 חלה שחיקה, אך עדיין מדובר ברוב מרשים של 63% שתומכים בשירות האזרחי.

השחיקה בתמיכה, אגב, מוסברת בחלקה מהצלחת הקמפיין של ההנהגה הערבית נגד השירות האזרחי, אבל ההסבר העיקרי לה הוא הידרדרות האמון של אזרחי ישראל הערבים במדינתם "בשל הקיפאון המדיני, המלחמות והרעת האווירה הציבורית נגד האזרחים הערבים", אומר סמוחה.

בסך הכל קובע סמוחה כי "הציבור הערבי יותר פרגמטי מההנהגה שלו". עם זאת, זה לא אומר שהציבור יצא באופן מופגן נגד ההנהגה שלו, השוללת את השירות האזרחי מכל וכל.

מחר: איך נהפכו מתנדבי השירות האזרחי הערבים לבוגדים

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ראש הממשלה בנימין נתניהו. "זה ש'הכל שפיט' זה חסם לעסקים, שלא קיים בשום מקום בעולם המערבי"

הבנקים מאותתים לנתניהו: "ניצנים של משיכת פקדונות, ולא רק בהיי-טק"

שמעון ריקלין, אראל סגל, ינון מגל, יעקב ברדוגו, מגי טביבי

לא היה דבר כזה: עם מאות מיליוני שקלים, הערוץ הזה מאיים לשנות את המפה הפוליטית בישראל