הממשלה אישרה סיוע של 18 מיליון שקל לגני הילדים של ש"ס

המחירים הנמוכים בגני הילדים של ש"ס היוו במשך שנים גורם משיכה חזק - אך יצרו גירעון של 18 מיליון שקל ברשת מעיין החינוך התורני והביאו אותה אל סף סגירה ■ הקבינט הכלכלי-חברתי במשרד ראש הממשלה יעביר לרשת סיוע נוסף, כדי למנוע את קריסתה

ליאור דטל
ליאור דטל
ליאור דטל
ליאור דטל

>> רשת גני הילדים של ש"ס, המתוקצבת על ידי המדינה בכ-85 מיליון שקל בשנה, תקבל השנה סיוע נוסף של כ-18 מיליון שקל, כדי לכסות את הגירעון שאליו נקלעה בשנים האחרונות - כך החליט הקבינט החברתי-כלכלי במשרד ראש הממשלה, בטענה שללא סיוע - הרשת עלולה לקרוס. תקציב הסיוע לרשת הוא חלק מתקציב ששוריין בעקבות הסכמים קואליציוניים עם ש"ס.

רשת הגנים של מעיין החינוך התורני פועלת לצד בתי הספר של ש"ס ומתוקצבת כעמותה נפרדת. הרשת החלה לצמוח ולהתפתח מאז שנות ה-90, ונהפכה בעשור האחרון לרשת ענק, החולשת על כ-333 גנים שבהם לומדים כ-13 אלף תלמידים.

אחת הסיבות לפופולריות של הרשת היא התנאים שלהם זוכים הילדים הלומדים בה. הרשת הציעה להורים גנים במחיר נמוך יותר בעשרות שקלים משל הגנים העירוניים, עבור השתתפות בגן ובצהרון, ארוחות צהריים וגנים צפופים פחות.

כך למשל, בעוד שבגני הילדים הממלכתיים מספר הילדים הוא כ-30-35, בגני הילדים של ש"ס לומדים בממוצע כ-25 ילדים בכיתת גן, ומספר אנשי הסגל גבוה יותר. ככל הנראה, תנאים אלה יצרו את הגירעון ברשת. כחלק מהליך ההבראה של הרשת ייסגרו גני ילדים, יצומצמו משרות ומספר הילדים בגנים יעלה.

ב-2010 עבדו ברשת יותר מ-290 עובדים בשכר, ותקציבה היה כ-95 מיליון שקל, רובו מהמדינה, אך היא סיימה את השנה עם גירעון של כ-4.5 מיליון שקל, שיחד עם גירעונות משנים קודמות הצטבר באותה שנה לכ-18 מיליון שקל. אז מונה לעמותה חשב מלווה והוחלט להתחיל בהליך הבראה. הרשת מתוקצבת על ידי המדינה באמצעות תמיכות שנתיות הניתנות על ידי משרד החינוך, בהתאם למספר הילדים הלומדים בה.

ההחלטה לממן את שיקום הרשת משותפת למשרד האוצר ולמשרד החינוך. ממשרד האוצר נמסר כי "הפסקת פעילות העמותה תחייב מציאת פתרונות מיידים עבור 13 אלף ילדים, ועל כן גובשה תוכנית הבראה משותפת על ידי משרד האוצר והחינוך הכוללת צעדי התייעלות משמעותיים ובכלל זה סגירת גנים, צמצום משרות וביטול פעולות שונות. כחלק מתוכנית ההבראה ובמסגרת הסכם ההבראה, תתמוך הממשלה ברשת בהתאם למבחני התמיכה בבעלות על מוסדות חינוך המצויה במצוקה".

ממשרד החינוך נמסר כי "ההחלטה התקבלה בהתאם למתווה תוכנית ההבראה שנקבע בין משרד האוצר לבין רשת גני הילדים של מעיין החינוך התורני, לאחר הליך ממושך, תוך היוועצות עם משרד החינוך בהקשרים רלוונטיים".

רשת הגנים של ש"ס פועלת לצד מרכז מעיין החינוך התורני - המפעיל בתי ספר. המרכז מתוקצב על ידי המדינה בכ-350 מיליון שקל ב-2012. המדינה תומכת במוסדות נוספים של ש"ס באמצעות תמיכות של משרד החינוך, בהם רשת מעיין החינוך התורני בפתח תקוה, המפעילה גנים, צהרונים ובתי ספר בכ-5.2 מיליון שקל ב-2011, ובקרן אל המעיין - המקיימת שיעורי תורה, חוגים ופעילויות לילדים ומפעילה רשת מועדוניות לאחר הלימודים - ב-20.3 מיליון שקל ב-2011.

ישיבת סיעת ש"ס

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"