"במקום לקדם נשים במגזר הציבורי - מצניחים גנרלים"

גליה וולוך, המתמודדת על ראשות נעמ"ת מטעם עופר עיני, מבטיחה לשבור את תקרת הזכוכית במקומות העבודה ("הנשים תקועות באותם תפקידים"), מתכוונת לעודד נשים להצטרף לשוק ההון ("יש להן יכולת גבוהה ללקט מידע על חברות ומניות") וקוראת לבחור באישה לראש עירייה במגזר הערבי ("רק זה ירגיע את האלימות בטייבה")

חיים ביאור
חיים ביאור
חיים ביאור
חיים ביאור

>> גליה וולוך, יו"ר מרחב תל אביב בתנועת נעמ"ת, נפגשה בשבוע שעבר עם קבוצת עובדות במשרד ממשלתי גדול. האווירה היתה טעונה. "הייתי בטוחה שאעמוד מול תביעות לשיפור השכר והתנאים הנלווים, שהרי בקרוב ייפתח המשא ומתן על הסכם שכר חדש במגזר הציבורי", מספרת וולוך, "אבל התסכול התגלה דווקא במישור אחר: הצנחת אנשי צבא באותו משרד. משרות מתפנות, מכרזים פנימיים וחיצוניים מתפרסמים אבל התוצאה אותה תוצאה - הנשים באותו משרד תקועות במשך שנים באותם תפקידים".

יום רביעי, 23 במאי, בנייני האומה – הכנס השנתי של יוזמת ישראל 2021. לרישום, לחצו כאן.

גליה וולוך

מחר יתקיימו הבחירות להסתדרות. וולוך, 45, תתמודד בבחירות על ראשות תנועת הנשים נעמ"ת מטעם רשימת עוגנים שבראשה עומד יו"ר ההסתדרות, עופר עיני. לדבריה, שבירת תקרת הזכוכית במקומות העבודה תהיה אחד היעדים המרכזיים של נעמ"ת אם היא תיבחר. "לעתים תכופות, בלי שהעובדים יידעו על כך, מוצנח למשרד ממשלתי איש צבא בכיר", היא אומרת. "לאדם כזה דרוש זמן כדי ללמוד את המערכת ועד שנוצרת כימיה בינו לבין העובדים בדרגים השונים, הוא כבר מתקדם לתפקיד אחר, באותו מקום או מחוצה לו. הנשים במקום העבודה שבו ביקרתי מהוות 80% מכוח האדם והן אינן זוכות לקידום משמעותי. זה מצב בלתי מתקבל על הדעת שפשה בכל ארגוני המגזר הציבורי. נעמ"ת תפעל לשינויו בעדיפות גבוהה".

נעמ"ת מתכננת מתקפה בעניין באמצעות עשרות קורסים להעצמת נשים במקומות העבודה שאמורים להתחיל לשנות מצב זה. "לקידום נשים לתפקידים בכירים יתרונות רבים, מכיוון שהניהול הנשי הוא משתף פעולה באופיו, לעומת הניהול הגברי הנובע מאגו", אומרת וולוך. "אנו פחות חוששות להקשיב, לשמוע דעה אחרת ולהתייעץ עם עובדים בכל הדרגים, דבר שפועל לטובת הארגון".

וולוך, פמיניסטית בהשקפתה, טוענת שרק ועדים מעטים העמידו בראשם נשים. הבולטים שבהם הוא ועד עובדי הרכבת בראשות גילה אדרעי, שניהל מאבק בעניין מבנה החברה; אריאלה סיסו בשופרסל, שניהלה בעבר קרבות קשים בנושאי שכר ופיטורים; ומירי רובינו, יו"ר הוועד הארצי של עובדי בנק לאומי, שיחסיה עם הנהלת הבנק טובים. "נשים משמשות חברות בוועדים, אך דרכן לראשות הוועדים הללו היא קשה", היא אומרת.

"רואות בשוק ההון תחום של גברים"

תחום שני שבו קיימת נוכחות דלה במיוחד של נשים הוא שוק ההון. בכוונת וולוך להעמיד תקציב מוגדל לעידוד סטודנטיות לפנות ללימודי מתמטיקה (והנדסה). כמו כן בשיתוף עם הבנקים תקיים נעמ"ת סדנאות שיחדירו בקרב נשים מוטיווציה להיכנס לעבודה בתחום שוק ההון, ללא מורא. "נשים אולי מעורבות בכלכלת המשפחה, אבל פה זה נעצר", היא טוענת. "אין להן מושג ירוק איזו תוכנית חיסכון אישית יש להן בבנק או בקופת הגמל". לדבריה, הנשים מפחדות מהבורות הזו שלהן אך ממשיכות לראות בתחום זה כשייך לגברים. "הנשים אולי יודעות מה מצב חשבון העובר ושב שלהן, אך כשזה מגיע לרמת ההשקעה - יוק. וכאן האבסורד: נשים יכולות להיות מנהלות טובות של בתי השקעות, מכיוון שהן שתפניות, יש להן יכולת גבוהה ללקט מידע על חברות ומניותיהן ויכולת לדעת מתי להיכנס ומתי לצאת מהשקעה בבורסה. יש מקום למהפך במצב הזה שבו נשים נעדרות מתחום שוק ההון".

התחום השלישי שבו לדברי וולוך נשים מתרכזות בדרגות הנמוכות והתקדמותן במעלה התפקידים שבו נחסמת, הוא הרשויות המקומיות, אף כי נשים מהוות שם את רוב המועסקים. "בשבת שלאחר הריגתו של הצעיר בטייבה בידי כוח משטרה, נסעתי למפגש עם נשים בטירה ובטייבה", היא מספרת. "פארוק, אחד מנכבד טירה שנסע אתי, אמר לי: 'רק אם תעמוד אישה בראש העירייה של טייבה הרציחות והפגיעות ברכוש בעיר, הנובעים ממאבקי חמולות, יירגעו'".

"אני מסכימה לגמרי עם פארוק. רק אישה יכולה לעשות סדר בטייבה. אני מכירה אישית מועמדת לתפקיד ראש העיר. יש לה יכולת לחולל פלאים והתושבים מעריכים אותה, אבל היא חוששת מהמהלך. הגיע הזמן לבחור באישה לראש עירייה במגזר הערבי של 2012. אם זה יקרה, הדבר עשוי להפחית באופן משמעותי את הפשע המשתולל ברחובות העיר". לטענת וולוך, ברגע שהאישה הראשונה תעמוד בראש עיר במגזר הערבי, הדבר ישפיע על המגזר היהודי, שאף בו תוכשר הקרקע לבחירת נשים לראשי עיריות ומועצות מקומיות. כיום נשים יהודיות מכהנות בראשות שלוש עיריות - נתניה, הרצליה וערד ומועצה מקומית אחת, מצפה רמון, וזאת מתוך 265 עיריות ומועצות מקומיות ברחבי ישראל.

פנסיה מוקדמת במקצועות שוחקים

בעניין גיל הפרישה לנשים, וולוך מתנגדת להעלאתו ל-67 שנים, כפי שהיו רוצים בבנק ישראל. קודמתה בנעמ"ת, טליה ליבני, ניהלה מערכה עיקשת למען השארת גיל הפרישה לנשים על 62, והצליחה בכך. לפחות ב-5 השנים הקרובות, אז ייבחן העניין שוב, גיל הפרישה לנשים ימשיך להיות 62. ואולם וולוך מציעה לקיים מאבק שונה, למען נשים וגברים כאחד, המועסקים במקצועות השוחקים: מורים, עובדים סוציאליים, סייעות בגנים, אחריות, כוח עזר בבתי החולים וכבאים. "במקצועות אלה יש לאפשר פרישה מוקדמת אפילו לפני גיל 60. הרי מורות כבר גמורות בגיל 55. או המטפלות המעונות: האם בגיל 66 הן יכולות לרדת אל השטיח ולשחק עם הפעוטות?

בנוגע לעובדי הקבלן, וולוך טוענת שההסכמות אליהן הגיע עיני עם האוצר מזה ועם המעסיקים הפרטיים מזה, הן יריית הפתיחה. לדבריה, המאבק של ההסתדרות העלה את המודעות בציבור למעמדם הנחות של עובדים אלה, שרבים מהם הן נשים. "המאבק למען עובדי הקבלן, יימשך - ונעמ"ת תהיה הפעם שותפה בו".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בתביעה נכתב כי הראיון כולו "התנהל בצורה שאינה מכבדת או רצינית״ כלפיה

המועמדת התחברה לראיון עבודה בזום - וקיבלה מהמראיין מייל שהדהים אותה

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן