מחר: הבחירות להסתדרות; מחנה עיני בטוח בניצחונו; כבל: עוד אפתיע

מחר יתקיימו הבחירות לראשות ההסתדרות, לוועידת ההסתדרות ולתנועת הנשים נעמ"ת; מספר בעלי זכות הבחירה הוא 502 אלף

חיים ביאור
חיים ביאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
חיים ביאור
חיים ביאור

הבחירות לראשות ההסתדרות, לוועידת ההסתדרות ולתנועת הנשים נעמ"ת ייערכו מחר. 502 אלף בעלי זכות בחירה יתבקשו להכריע בין היו"ר המכהן מאז תחילת 2006, עופר עיני, העומד בראש רשימת עוגנים, לבין ח"כ איתן כבל (העבודה), המתמודד לראשונה על ראשות הארגון במסגרת רשימת הבית החברתי.

איתן כבל

יום רביעי, 23 במאי, בנייני האומה – הכנס השנתי של יוזמת ישראל 2021. לרישום, לחצו כאן.

במטה עיני העריכו כי ניצחונו של יו"ר ההסתדרות מובטח בפער גדול, לאור העובדה שכמעט כל ועדי העובדים במשק הביעו את תמיכתם בו ורבים מהם משולבים ברשימתו. מנגד, אומרים במטה של כבל כי "אנחנו מרגישים את תמיכת העובדים בנו ועוד נפתיע בגדול את המטה המשומן של עיני".

כמחצית מ-2,000 הקלפיות בבחירות אלה ממוקמות במקומות העבודה (בעיקר בחדרי אוכל), לאחר שכבל החליט להסיר את העתירה שהגיש לרשות השיפוט של ההסתדרות לאסור על הצבת קלפיות במקומות העבודה מחשש שהדבר יגרום לכך שוועדים יפעילו לחץ לא הוגן על העובדים להצביע עבור רשימתו של עיני.

עיני וכבל חברים באותה מפלגה, העבודה, אך יו"ר המפלגה, ח"כ שלי יחימוביץ', הכריזה על תמיכתה בעיני ופנתה במכתב לחברי המפלגה בעלי זכות בחירה להסתדרות, להצביע עבורו. כבל טען כי יחימוביץ' תומכת בעיני כגמול על תמיכתו בה בבחירות הפנימיות במפלגת העבודה. "הדבר מוכיח שעיני בלחץ גדול אם הוא כופה עליה להביע בו תמיכה באופן כל כך פומבי, והדבר מוכיח שיש לי סיכויים בהתמודדות זו".

מלבד מפלגת העבודה, עיני נהנה גם מהתמיכה של רשימת עוז, מיסודו של ח"כ חיים כץ (ליכוד) שבסיס כוחה העיקרי הוא בתעשייה האווירית ובנתב"ג, ש"ס ופלג של הליכוד. בכבל תומכות המפלגות קדימה, מרצ, חד"ש ופלג אחר של הליכוד. למעשה הליכוד מתמודד בבחירות להסתדרות באמצעות שלוש רשימות: האחת תומכת בעיני, השניה - בכבל והשלישית היא רשימה עצמאית בראשות יצחק ג'רופי, ראש אגף הספורט של ההסתדרות, המתמודד לוועידת ההסתדרות בלבד (ולא לראשות הארגון).

כבל גם קיבל את תמיכתו של ח"כ עמיר פרץ, לשעבר יו"ר ההסתדרות. פרץ אמנם הביא את עיני להסתדרות ומינה אותו לכמה תפקידים בכירים בארגון ולבסוף הביא למינויו ליו"ר ההסתדרות כיורשו, ואולם עם עזיבתו של פרץ את ההסתדרות הסתכסכו השניים, עקב ניסיונות של של אישים ממקורבי פרץ לפלג את ההסתדרות. במערכת הבחירות הנוכחית, פרץ פעל רבות להשיג את תמיכתם של חברי ההסתדרות הערבים בכבל. גיסו של פרץ, סמי שושן, משובץ במקום השני ברשימתו של כבל.

עיני אמר היום כי למרות שמערכת הבחירות להסתדרות כמעט ולא הורגשה הפעם בציבור, נראה כי הפעם שיעור ההצבעה יהיה גבוה בהרבה מהשיעור שהיה בבחירות הקודמות ב-2007, אז עמד על כ-30% בלבד."ההסתדרות כבר מזמן אינה מזוהה עם הוועדים החזקים במשק", אמר היום. "שתי שביתות גדולות במשק שערכנו, האחת בעניין הלנת שכרם של עובדי הרשויות המקומיות והשנייה למען עובדי הקבלן, התקיימו לאות סולידריות עם הקבוצות החלשות".

עופר עיניצילום: אלון רון

לדברי עיני, עשרות אלפי עובדים התאגדו בשנים האחרונות במסגרת ההסתדרות, רובם עובדים חלשים. לדבריו, שאיפתו היא שרוב העובדים בישראל יתאגדו בהסתדרות ויקימו ועדים, "מכיוון שעובדים מאוגדים נהנים מהסכמי שכר בכל שנתיים ואינם מצויים בקו העוני, בניגוד לעובדים האחרים, שמחצית מהם חיים בסביבות קו העוני".

עיני עקץ את כבל, כאשר אמר שלאורך כל מסע הבחירות האיש ניסה לגייס לצידו את הוועדים, אך לא הצליח בכך. הוא הביע תקווה שכבל "יישאר בהסתדרות כאיש אופוזיציה ולא ימהר לעזוב את הארגון". עוד הוא אמר כי מיד לאחר הבחירות ההסתדרות תיערך לשני מאבקים: ביטול גזירות קשות על העובדים והציבור בכלל, שייכללו בתקציב המדינה הבא, ושינוי מדיניות ההשקעות של קרנות הפנסיה כך שחלק גדול יותר מהונן יושקע באיגרות חוב ממשלתיות.

כבל האשים את עיני בהנהגת שלטון של פחד בהסתדרות וכי עובדים בתעשייה האווירית עומדים לקבל מעטפות ובהן פתקי הצבעה עבור עיני, דבר האסור לפי החוק. לטענתו, הוא יעץ לעובדים שלא להתלונן במשטרה כדי שלא יבולע להם. "כניסתי להסתדרות היא הזדמנות אדירה למפלגת העבודה לחזור לארגון העובדים הגדול הזה". עוד הוא אמר כי הוא יהפוך את ההסתדרות "מאיגוד מקצועי נטו לכוח החברתי המרכזי מול הקואליציה הקיימת בראשות נתניהו".

במקביל לבחירות להסתדרות, חברות הארגון יבחרו היום את המועמדת לראשות תנועת נעמ"ת. לכהונה זו מתמודדות גליה וולוך, כיום יו"ר מרחב תל אביב של נעמ"ת, מטעם רשימת עוגנים של עיני ותמר זנדברג, כיום חברת מועצת עיריית תל-אביב, מטעם רשימת הבית החברתי של כבל.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

הווילה של משפחת סעדה ברמות מאיר

וילת ה-Airbnb של משפחת סעדה - ובריכת השחייה שמסעירה את המושב

משבר בשווקים

לראשונה: מדד קריטי של שוק האג"ח העולמי מאותת על משבר