האבטלה עלתה ל-6.9% במארס; "הפריפריה שינתה התוצאות"

הסטטיסטיקן הממשלתי הראשי, פרופסור שלמה יצחקי: "האבטלה לא קפצה, וגם התעסוקה לא גדלה למרות שהמעבר לשיטת המדידה החדשה מראה גידול בשני הפרמטרים"

רם עוזרי
רם עוזרי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רם עוזרי
רם עוזרי

"עברנו ממצב של 'עם לבדד ישכון' בסטטיסטיקה לעם שמשווה את עצמו למדינות אחרות. רצינו שההשוואה מול העולם תהיה נכונה והיום אנחנו מודדים כמו כל מדינות ארגון המדינות המפותחות (OECD) - כך אמר היום הסטטיסטיקן הממשלתי הראשי, פרופסור שלמה יצחקי.

יצחקי כינס היום מסיבת עיתונאים מיוחדת על מנת להסביר את השינויים שעורכת הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה (למ"ס) בסקר כוח אדם. זאת, לאחר שבחודש שעבר עורר הדבר סערה כשהתברר שהמעבר ממתודולוגיית הסקר הקודמת למתודולוגיה הנוכחית העלתה את שיעור האבטלה במשק מ-5.4% ל-6.5% בפברואר. היום מפרסמת הלמ"ס כי שיעור האבטלה במארס כבר הגיע ל-6.9%.

סניף שירות התעסוקה

במסגרת המעבר נעשו 39 שינויי מדידה. בין השאר, המשרתים בצה"ל (חובה וקבע) צורפו למדגם, מה שאמור היה להקטין את שיעור האבטלה. גודל המדגם שולש והוא ייערך מדי חודש במקום מדי שלושה חודשים. כמו כן, הפיזור הגיאוגרפי היום הוא טוב יותר.

"הישובים חדשים שנוספו למדגם הם ישובים קטנים והם יכולים לשנות את תוצאות המדגם. אחוז האבטלה גבוה יותר בישובי הפריפריה ואנחנו מכסים אותם עכשיו יותר טוב. אבל קרו עוד 38 הבדלים במעבר בין המתודולוגיות ואנחנו לא יכולים לקבוע מה התרומה של כל שינוי לעלייה במדידת האבטלה", ציין יצחקי.

לדברי יצחקי, תהליך המעבר למתודולוגיה החדשה נמשך 6 שנים. "מי שאומר שהוא מופתע מהמעבר, כנראה נרדם בשמירה. היו לנו הרבה מאוד ויכוחים על המעבר, בין השאר עם הביטוח הלאומי, וכל מי שעקב אחר הדברים מכיר את זה".

השיטה השתנתה - האבטלה זינקה

אחת המגבלות שעיכבו מאוד את המעבר לשיטה החדשה היה הצורך לצרף את אנשי צה"ל (חובה וקבע) לסקר. זאת, בשל העובדה שהצנזור הצבאי אסר על הלמ"ס לפרסם נתונים שיחשפו את גודל הצבא והשירותים הקשורים בו. "נקטנו בפעולות של טשטוש בכוונה כדי לפתור את הבעיה הזו. זה לא היה פשוט", ציין יצחקי.

"יש לשינוי השלכות אדירות. כך למשל ניקויי העונתיות יהיו בתקופה הראשונה של המעבר לשיטת המדידה החדשה בעייתיים. ככל שיחלוף יותר זמן ויצטברו יותר נתונים, ניקוי העונתיות יהיה אמין יותר.

"לא מדובר על שינויים כלכליים משמעותיים במשק אלא רק בשיטת המדידה. האבטלה לא קפצה, וגם התעסוקה לא גדלה למרות שהמעבר לשיטת המדידה החדשה מראה גידול בשני הפרמטרים".

"תהליכי מדידה משנים סדרי גודל של נתונים בעיקר כאשר מדובר על תהליכים שונים אחד מהשני. מי שלוקח את נתוני מס הכנסה, כלומר נתוני המעבידים, יגלה ששיעור המועסקים גבוה ב-30% מנתוני הלשכה. הסיבה להבדל היא שבסקר הלמ"ס שואלים האם עבדת בשבוע האחרון, ונתוני מס הכנסה בודקים האם שולם לך שכר בחודש האחרון".

53 אלף איש החליטו במארס שזה הזמן לחפש עבודה

"על פי נתוני הלמ"ס שהתפרסמו היום, בחודש מארס עלה מספר מחפשי העבודה באופן פעיל בכ-53 אלף איש. כלומר, 53 אלף איש שלא עבדו ולא חיפשו עבודה בפברואר החליטו שזה הזמן הנכון מבחינתם לצאת לעבוד והתחילו לחפש עבודה באופן פעיל", כך כותבת בפליאה הכלכלנית הראשית של בית ההשקעות פסגות איילת ניר.

איילת נירצילום: עופר וקנין

יותר מכך, מוסיפה ניר, כי "מתוך 53 אלף איש אלו, 35 אלף מצאו עבודה - נתון מרשים לכל הדעות. שאר ה-18 אלף לא מצאו עבודה, וזו הסיבה לעלייה החדה בשיעור האבטלה במשק".

הלמ"ס הודיעה היום כי שיעור האבטלה, הנמדד תחת המתודלוגיה החדשה, זינק מרמה של 6.5% בפברואר לרמה של 6.9% במארס (נתונים מנוכי עונתיות). "על פניו נראה שמדובר על עליה חדה גם עבור מי שצופה עליה בשיעור האבטלה השנה", אומרת ניר. בפסגות, יש לציין, מעריכים כי שיעור האבטלה בסוף 2012 יגיע לרמה של 7.5%.

החשיבות של העלייה במספר המשתתפים בכוח העבודה להבנת הזינוק שנרשם בשיעור האבטלה במשק היא מכרעת. אם מנטרלים את העלייה במספר מחפשי העבודה, מצאה ניר, שיעור האבטלה עולה ב-0.1% בלבד לרמה של 6.6%.
"יש לזכור שמדובר על סדרה חדשה שעשויה לסבול כפי שקורה בחודשיים האחרונים מתנודתיות רבה. לכן, יש לבחון את המגמות בהתבסס על הנתונים הרבעוניים שנוטים להיות פחות תנודתיים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

הווילה של משפחת סעדה ברמות מאיר

וילת ה-Airbnb של משפחת סעדה - ובריכת השחייה שמסעירה את המושב

משבר בשווקים

לראשונה: מדד קריטי של שוק האג"ח העולמי מאותת על משבר