סטריאוטיפים נגד מבוגרים: מתקשים טכנולוגית - נאמנים לארגון

מחקר חדש מאוניברסיטת בן גוריון: 45% מהמעסיקים טוענים שעובדים מבוגרים לא עומדים בקצב העבודה כמו עובדים צעירים ■ עם זאת, 80% מהמעסיקים מתנגדים לעמדה שעובדים מבוגרים הם חסרי אנרגיה

הילה ויסברג
הילה ויסברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
הילה ויסברג
הילה ויסברג

באילו סטריאוטיפים מחזיקים מעסיקים כנגד עובדים מעל גיל 50? ממחקר חדש שנערך בפקולטה לניהול באוניברסיטת בן גוריון בנגב והקיף 312 מעסיקים (בעלי חברות ומנהלי משאבי אנוש בישראל) עולה כי הסטריאוטיפ החזק ביותר הוא שעובדים מבוגרים מתקשים יותר להתמודד עם טכנולוגיה לעומת עובדים צעירים. יותר ממחצית מהמעסיקים (56%) סבורים שעובדים מבוגרים נרתעים יותר משינויים טכנולוגיים לעומת עובדים צעירים יותר ו-55% מהמעסיקים מסכימים כי עובדים מבוגרים מסתגלים פחות טוב לשינוי טכנולוגי לעומת עובדים צעירים יותר.

59% מהמעסיקים מסכימים כי עובדים מבוגרים מסתגלים לאט יותר לשינוי טכנולוגי לעומת עובדים צעירים יותר. אולם, 67% מהמעסיקים מתנגדים לאמירה שעובדים מבוגרים פחות מעוניינים להשתתף בהכשרה והדרכות מאשר עובדים צעירים. כמחצית מהמעסיקים חושבים שגם תפוקת עובדים מבוגרים פחותה מזו של עובדים צעירים: 45% מהם טוענים כי שעובדים מבוגרים לא עומדים בקצב העבודה כמו עובדים צעירים ו-48% מסכימים כי תפוקתם של עובדים מבוגרים פחותה מזו של עובדים צעירים יותר.

המחקר בוצע על ידי החוקרת הלה אקסלרד כחלק מלימודי הדוקטורט במחלקה למינהל ומדיניות ציבורית בשיתוף עם עמותת 50 פלוס מינוס. המחקר העלה כי בצד עמדות מעסיקים באשר לקשיים של עובדים מבוגרים בתחום הטכנולוגי, הם מחזיקים גם בעמדות חיוביות כלפי אוכלוסיה זו: 84.3% מהמשיבים סבורים כי עובדים מבוגרים נאמנים יותר לארגון מעובדים צעירים מהם ו-68.6% מהמשיבים מסכימים לטענה שעובדים מבוגרים זהירים מעובדים צעירים יותר.

תפישות חיוביות נוספות שנמצאו: 63.5% מהמעסיקים מסכימים כי עובדים מבוגרים הם בעלי יוזמה כמו עובדים צעירים יותר ו-71.1% מהם מתנגדים לדעה כי עובד מבוגר עייף ושחוק ולכן קשה לו למצוא עבודה. כמו כן, 78.5% מתנגדים לדעה כי עובד מבוגר חסר אנרגיה, לכן קשה לו למצוא עבודה.

עוד נמצא במחקר כי צעירים הם בעלי רמת דעות קדומות גבוהה יותר משל מבוגרים כלפי עובדים מבוגרים. "גיל המשיב משפיע על דעותיו ועמדותיו כלפי עובדים מבוגרים. ככל שגיל המשיב עולה והמשיב מתקרב בגילו, כך הוא נוטה פחות לייחס תכונות הקשורות באמינות וירידה בתפוקה של עובדים מבוגרים", מסבירה אקסלרד.

"ממצאי המחקר מעודדים על רקע הקשיים הרבים שבהם נתקלים מחפשי עבודה בגילים אלה", אומר עודד לוינטון, מנכ"ל עמותת 50 פלוס-מינוס, העוסקת בהשמה ובעידוד תעסוקה של עובדים מבוגרים. "חיוני שעובדים יותר מבוגרים ייטלו חלק בשוק העבודה על מנת שיצליחו להתפרנס ולא יידרדרו לעוני ולחולי. מבחינת המשק, אסור שמשאב כה עשיר של ידע וניסיון ירד לטמיון".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

לס נייט הכחדה אנושית מרצון

"נחיה חיים ארוכים ואז ניכחד": האיש שרוצה שלא יהיו יותר אנשים בעולם

FILE PHOTO: Twitter logo and a photo of Elon Musk are displayed through magnifier in this illustration taken October 27, 2022. REUTERS/Dado Ruvic/Illustration/File Photo

כיכר העיר המטורפת של אילון מאסק עוד עלולה להרוג אותנו