"אם הגידול בתעסוקת חרדים יימשך נגיע לנורמליזציה בשנתיים"

יובל שטייניץ בכנס לזכרו של אלי הורוביץ': "אלמלא הדאגה למדינה והניסיון להקים משהו כחול לבן - אני לא בטוח שטבע הייתה מגיעה לאן שהגיעה"

ערן אזרן
ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ערן אזרן
ערן אזרן

"תעסוקת החרדים עלתה בשנתיים האחרונות מ-38% לכ-45%. מדובר על גידול של 20%. אם הקצב הזה יימשך, בתוך חמש שנים נגיע לנורמליזציה בתחום העבודה", כך אמר הערב (ג') שר האוצר יובל שטייניץ, במסגרת כנס לזכרו של אלי הורוביץ, יו"ר טבע לשעבר, שעסק בנושא ניהול ואסטרטגיה. הכנס נערך ביזמת הפקולטה לניהול באוניברסיטת תל אביב ובשיתוף חברת האסטרטגיה GIL CSC.

יובל שטייניץצילום: תומר אפלבאום

שטייניץ הדגיש בנאומו את הקשר שבין פטריוטיות לבין הצלחה של עסקים מקומיים ברמה הבינלאומית. "לכאורה, המלים פטריוטיות ועסקים לא אמורות להיות קשורות זו לזו. אולם, יש קשר בין שניהם. לעיתים הכוח להקים עסק גלובלי מגיע מתוך ראיה פטריוטית - להראות שגם מתוך מדינת ישראל יכולה לגדל חברה בסדר גודל עולמי", אמר שטייניץ.

"אלי הורוביץ' רצה שטבע תמשיך להיות חברה ישראלית גם כשהפכה לענק בינלאומי – זו פטריוטיות בעיניי - לא ניתן לנתק סנטימנטים מעסקים. אלמלא הדאגה למדינה והניסיון להקים משהו כחול לבן - אני לא בטוח שטבע הייתה מגיעה לאן שהגיעה. מדובר על שיקולים שמגיעים בנוסף ובצמוד לשיקולי הרווח" הסביר שטייניץ.

שטייניץ סקר בדבריו נתוני הצמיחה של ישראל מאז המשבר ב-2008 והסביר על מקורותיה. "לא כולם מודעים, אך הנתונים הטובים בשנים האחרונות הם במידה רבה תוצר של הגידול בהשקעות. לאחר כמעט אפס צמיחה ב-2009, הצליחה ישראל להגיע לשיעורי מצמיחה מרשימים של 4.7% ב-2011. זו הצמיחה הגבוהה ביותר בין כל מדינות המערב. גם בנתוני האבטלה, ישראל הפכה למדינה עם רמת אבטלה שנמוכה מערב המשבר.

"יש עוד נתונים מרשימים למשק, אך המרשים ביותר הוא הגידול הדרמטי בהשקעות בכלכלה הריאלית, שכוללות השקעה בתעשייה במרכזי מחקר ופיתוח, בתשתיות ובתיירות. הגידול בהשקעות יוצר את הצמיחה הבריאה ביותר - צמיחה שמגדילה את הפרודוקטיביות בראייה של שנים קדימה. הגידול בהשקעות יוצר גם עלייה מיידית בנפח הפעילות הכלכלית, אך גם גידול עתידי. המטרה שלנו הייתה לשמור על רמת השקעות דומה לזו של לפני המשבר. התוצאות עלו על כל דמיון. ב-2011 רמת ההשקעות הייתה גבוה ב-33% מזו ב-2008", סיפר לנוכחים.

לדברי שטיינץ, האסטרטגיה שהנחתה את הממשלה הייתה לא רק לפעול בצורה נקודתית לבלימת ההשפעות של המשבר העולמי, אלא לדאוג לצמיחה עתידית. "המסר היה לא להקלה מיידית, אלא לשיפור צמיחה בטווח הרחוק. לא בחרנו במדיניות קינסיאנית שמרחיבה את ההוצאה בצורה דרמטית. אמנם הוספנו מעט חמצן לכלכלה, אך זאת מתוך עיקרון שהעתיד רלוונטי יותר מההווה.

"ביצענו עידוד של השקעות על ידי חוק עידוד השקעות הון חדש. החוק כלל הורדת מס לחברות מייצאות ל-6% בפריפריה ול-12% במרכז. בנוסף יזמנו תוכנית מקיפה לחברות היי-טק, שתבטיח את המשך ההתפתחות שלהן. וכמו כן, ביצענו רפורמה מקיפה בהשכלה הגבוהה במדינת ישראל. כבר היום יש לנו הון אנושי במדינה, אך אנחנו נשפר את רמת המחקר ונגרום למאות חוקרים ישראלים שעזבו לעולם להגיע חזרה לארץ".

שטייניץ הביע סיפוק בדבריו מהודעותיהן בתקופה האחרונה של חברות היי-טק מובילות בעולם לפתוח מרכזי פיתוח בישראל. "אלו בשורות חיוביות", אמר שטייניץ. "אפל, ענק בתחום ההיי-טק, הודיעה שהיא מתכוונת להקים מרכז פיתוח בישראל. גם חברת היי-טק סינית גדולה הודיעה שהיא פותחת מרכז. שני בנקים גלובליים גדולים - סיטי וברקליס - פתחו כבר מרכזי היי-טק לפיננסיים, ואילו אינטל הרחיבה את השקעותיה. בצד הסימנים המדאיגים יש המשך מרשים של ההשקעות בהיי-טק. זה העתיד שלנו".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אתר ChatGPT. היכולות מרשימות ביותר

הצ'אט־בוט המדהים יחליף את גוגל וישנה את עולם הטק? לא כל כך מהר

הפגנות בוורשה, בירת פולין, נגד חוק ההפלות

התקדים הפולני: האם כך ייראה העתיד של ישראל?