פרופ' דפנה יואל: "אין דבר כזה 'מוח נשי' ו'מוח גברי'"

"יש לנו סכמות לגבי נשים וגברים, וסכמות מטות את התפישה שלנו"

הילה ויסברג
הילה ויסברג
הילה ויסברג
הילה ויסברג

"נוטים לייחס לגברים עניין במקצועות הריאליים ובשנה האחרונה יותר נשים מגברים בארה"ב סיימו דוקטורט במתמטיקה בארה"ב - אז מדוע אנשים בכל זאת מאמינים שההבדלים בין גברים לנשים הם ביולוגיים?", כך פתחה את הרצאתה בכנס נשים ועסקים בנמל תל אביב פרופ' דפנה יואל, ראש המגמה הפסיכוביולוגית, בית הספר למדעי הפסיכולוגיה, אוניברסיטת תל אביב.

לצפייה בסמארטפונים ובטאבלטים - לחצו כאן

יואל הסבירה שנכון שנשים וגברים נוטים להיבדל זה מזה בלבוש ובהתנהגות - אך אין פירושו של דבר שמוחם מתנהג אחרת. "המשמעות של להיות זכר למול נקבה משתנה בין תרבויות שונות, אבל אין שום הבדל ביכולות הקוגניטיבית של נשים מול גברים. ברוב המשתנים הפסיכולוגים לא רואים הבדלים בין המינים. נוטים לחשוב שלגברים יש תפישה מרחבית טובה יותר", המשיכה יואל, "וגם כאן גילינו שמדובר בתפישה שגויה. כל מה שגילינו בניסויי מעבדה הוא שגברים טובים יותר מנשים בתפישה של תצורות המופיעות ברוטציה מנטאלית (למשל צורות בתלת ממד). אין תמיכה מחקרית לכך שנשים מנגה וגברים ממאדים", קבעה יואל.

"מסקנה של יותר מ-50 אלף מחקרים בפסיכולוגיה היא שברוב המשתנים אין הבדלים". אז מדוע נראה שיש הבדלים בין המינים? יואל הסבירה כי כשאנחנו בוחנים כישורים של אנשים אנחנו מתרשמים מהתנהגותם, ולא בוחנים את כישוריהם במעבדה, והתנהגות היא לא מדד אמין.

דפנה יואל

"התנהגות נגזרת מציפיות חברתיות והימצאות בעמדות כוח, ואנחנו יודעים שמצבם של נשים וגברים בחברה שונה ולכן ההתנהגויות שלהם שונות. יש לנו סכמות לגבי נשים וגברים, וסכמות מטות את התפישה שלנו", יואל הציגה מחקר מסקנדינביה המדגים זאת. "נתנו לנחקרים להעירך קורות חיים של מרצים מול מרצות, וקורות החיים של הגברים קיבלו ציונים גבוהים יותר – זאת למרות שהביצועים היו זהים".

גם כשעוברים על שורה של ניסויים שבחנו גודל של אזורים במוח גברי למול מוח נשי בזמן ביצוע מטלה כלשהי, רואים כי אין ממצאים עקביים המראים שהמוחות פועלים באופן שונה. "אנטומית אין מוח נקבי ומוח זכרי", אמרה יואל, "כשמשתמשים בהדמיה תפקודית, רואים שברוב המטלות והאזורים אין הבדלי מין וגם כשמוצאים הבדלי מין - אז התוצאות הן לא קונסיסטנטיות".

ההתנהגות שלנו היא שגוזרת שינויים במוח, הסבירה יואל. "אם בנים משחקים כדורגל ובנות סורגות, אז ברור שהמוח שלהם ישתנה. אנשים שונים זה מזה", סיכמה יואל, "אבל מין הוא לא מה שמסביר את השונות הזו. ראינו שלמרות שיש המון הבדלי מין, אי אפשר לדבר על 'מוח גברי' מול 'מוח נשי'".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"