אב הבית |

שלושה גברים שעזבו הכל ומטפלים בילדים

מוני עזב קריירה מבטיחה ככירורג, חנן התפטר מתפקיד בכיר בבנק ויובל עזב את מחקר המוח - הכל כדי לשבת בבית ולגדל את הילדים ■ מערכת כלכלית שלמה משמרת את הוויתור של נשים על קריירות מבטיחות לאחר שהן נהפכות לאמהות, אבל יש זוגות שבוחרים אחרת

חיים ביאור
חיים ביאור
חיים ביאור
חיים ביאור

<< כשאנחנו מתקשרים לד"ר טלי פרידמן, כירורגית פלסטית בכירה, לשאול אותה מתי אפשר לתאם צילום משפחתי עם בעלה והילדים, היא מפנה אותנו למוני בעלה ומסבירה: "בעלי מופקד על סדר היום המשפחתי והוא מתמצא מתי הילדים בחוגים".

מוני הוא בעלה של טלי - וגם ד"ר לכירורגיה כללית בעצמו. אבל בימים אלה הוא שולט טוב מטלי בלוחות הזמנים של הילדים. גם על השאלה אם יש בבית סטטוסקופ, לצורך הצילום, ממליצה טלי שנבדוק עם מוני.

הסיפור הקטן הזה לא אמור להיות יוצא דופן. הוא לא אמור להסב שום תשומת לב - בזוגיות תמיד הרי יש מישהו שבקיא יותר מהשני בלוחות הזמנים ובסדר הביתי. אלא שהמישהו הזה הוא בדרך כלל בת הזוג. וכאן זה ההיפך.

זה לא קורה סתם כך. מערכת כלכלית שלמה משמרת את המצב הזה: פערי השכר בין נשים לגברים במשק הישראלי מצטמצמים בקצב אטי ביותר; תקרת הזכוכית בארגונים רבים במגזר הציבורי והפרטי, שרירה וקיימת (פרט ליוצאות דופן שאינן מעידות על הכלל); נוסיף לכך את העובדה שרק גברים מעטים מאוד מנצלים את העובדה שחוק עבודת נשים מאפשר להם בשנים האחרונות לחלוק עם בנות זוגם חלק מחופשת הלידה, ונקבל הסבר לכך שרוב גדול מקרב הנשים העובדות עדיין נחשבות כבעלות ההכנסה המשנית בכלכלת המשפחה.

הבעל נתפש בדרך כלל כמי שעושה קריירה ומקדיש לקידומו המקצועי את מרב כוחותיו, ואילו האשה, גם אם היא מצליחה במקום העבודה, נתפשת כמי שמתמקדת בגידול הילדים ובענייני הבית.

אבל כמו אצל ד"ר טלי וד"ר מוני פרידמן, יש גם מקרים הפוכים, שבהם בני הזוג הם שנשארים בבית, בזמן שבנות הזוג עושות חיל במקום העבודה. אין נתונים לגבי מספר הזוגות בישראל הבוחרים בדרך זו, אך חגית לקר, יועצת קריירה, טוענת כי יש מגמת עלייה: "אני מניחה שבעוד שבע או עשר שנים הנושא של שוויוניות בחלוקת התפקידים כבר לא יהיה עניין חריג שיש לדון בו, לפחות לא בחברה החילונית והמודרנית", היא אומרת. לדבריה, אין מדובר בוויתור מצד הבעל, מכיוון הוא לא מקריב קורבן, אלא בהסתכלות עסקית של שני אנשים, השואלים את עצמם מה נכון להם לעשות.

*** נטע ספוגו ויובל פדר, הורים לאלון (9 חודשים)

"נשים חייבות עצמאות כלכלית, חשוב שאישה תישאר בשוק העבודה"

היא: בת 31, מהנדסת מחשבים בחברת היי-טק

הוא: בן 33, בעל תואר שני במדעי המוח, צלם ומדריך טיולים. מאז הלידה החליט להישאר בבית

נטע ספוגו ויובל פדרצילום: לא כתוב

לנטע היו תוכניות לקחת חופשת לידה של שישה שבועות, אבל כבר לאחר שבוע מהיום שבו ילדה את בנה הבכור אלון, היא החלה לעבוד מהבית. מדי פעם גם היתה נוסעת לישיבות בחברה. זה היה השלב שבו יובל, בעלה, בוגר תואר שני במדעי המוח הציע לה שהוא יישאר בבית עם התינוק - והיא תוכל לחזור לעבודה במשרה מלאה.

"יכולנו להיעזר במטפלת", אומרת נטע, "אבל יובל לא רצה שנשאיר את אלון בידיים זרות, גם אם מיומנות. אז הוא לקח חופשת לידה של 3.5 חודשים נוספים. זה הקל עלי מאוד את החזרה לעבודה, כי ירד ממני הלחץ מה יהיה עם התינוק - ואני מעריכה את זה מאוד".

החזרה המהירה של נטע לעבודה לא באמת מפתיעה: עד הלידה היא נהגה לעבוד כ-12 שעות ביממה. "עבודה אצלי היא התמסרות מוחלטת", היא אומרת. מאז הלידה היא שבה הביתה מעט מוקדם יותר, אך היא נותרה וורקוהולית. "ההבדל הוא שכיום אני לוקחת עבודה הביתה. שם המשחק הוא נצילות מיטבית של הזמן. נהפכתי ליעילה וזריזה יותר".

לסביבה הקרובה לא היה קל לקבל את ההחלטה ("הם תהו על זה שנטע מרוויחה הרבה יותר. המשפט השכיח ביותר ששמענו היה: 'איזה יופי, יובל. הסתדרת'"). אבל את נטע הדברים האלה לא הטרידו: "לפי תפישת העולם שלי, נשים חייבות עצמאות כלכלית וחשוב להישאר בשוק העבודה, קודם כל למען הניסיון התעסוקתי, היכולת להתעדכן מקצועית ולשמור על קשרים מקצועיים וחברתיים ושנית - משיקולים של חיסכון פנסיוני".

אצל יובל הדברים נשמעים אחרת: "די מהר הרגשתי שאני משתעמם בעבודה במדעי המוח והתפטרתי. הוצאתי רשיון למורה דרך ובעתיד הקרוב, ככל שאלון יהיה עצמאי יותר, אכנס לתחום ואשלב אותו עם מקצועי השני - מדריך צילום".

היית ממליץ על החוויה לגברים נוספים?

"בהחלט, אני ממליץ לחברי: תבלו עם הרך הנולד. זה יוסיף המון לתינוק וירחיב לכם את האופקים. זו עבודה חשובה לא פחות מקריירה אחרת".

טלי ומוני פרידמן, הורים לשלושה

"אני חוזרת הביתה בחצות וחוטפת סלט שמכין לי מוני"

היא: בת 41, כירורגית פלסטית בכירה באסף הרופא, אסותא וקליניקה בבעלותה

הוא: בן 47, כירורג כללי באסף הרופא בחצי משרה

אף אחד לא אמר לבני הזוג טלי ומוני פרידמן, שניהם כירורגים במקצועם המתגוררים בגני תקווה, שההחלטה שקיבלו ב-2007, לפיה טלי תפתח את הקריירה שלה ומוני יישאר בבית לטפל בילדים (14, 12 ו-5) היא מוזרה. לפחות לא בפניהם: "החברים שאלו אותנו בתחילת הדרך, בזהירות, מדוע החלטנו על אורח החיים הזה והסתפקו בתשובה שלנו, שזו בחירתנו. גם המשפחה מפרגנת", מספר מוני, "הביקורת באה דווקא מצדה של טלי, ששואלת את עצמה ואותי מדוע ויתרתי על קריירה של כירורג. לדעתה יכולתי להתקדם יפה מאוד בקריירה, לעומת המקום שאני נמצא בו כיום".

טלי ומוני פרידמן

בתחילה נפלה ההחלטה כאילוץ - לאחר שטלי נשלחה להשתלמות במרכז הרפואי של פיטסבורג, ארה"ב והמשפחה הצטרפה אליה. מוני התפטר לשם כך מעבודתו בבי"ח אסף הרופא ובארה"ב הוא זה שטיפל בילדים. אבל גם מאז שחזרו מפיטסבורג, ב-2009, ההסדר נותר על כנו: מוני מעדיף לעבוד בחצי משרה כרופא בתא לחץ באסף הרופא ולא ככירורג בכיר. במחצית השנייה של היום הוא מטפל בילדים ובענייני הבית השוטפים.

טלי, לעומת זאת, מנהלת קריירה מקבילה בשלושה מקומות עבודה: היא משמשת מנהלת המרפאה לעיצוב הגוף במרכז הרפואי אסף הרופא, מנהלת המרפאה לעיצוב הגוף במרכז הרפואי להשמנת יתר באסותא והיא בעלת קליניקה פרטית לעיצוב הגוף בתל אביב.

"אני הולכת לישון בדרך כלל לאחר אחת בלילה וקמה ב-5:30 בבוקר. בשעה שבע אני באסף הרופא, מוותרת על ארוחת צהריים מסודרת וממשיכה ליתר המרכזים הרפואיים שבהם אני עובדת. השבוע ביצעתי גם שלושה ניתוחים למטופלות במרכז רפואי ברמת אביב. אני חוזרת הביתה סביב חצות וחוטפת איזה סלט שמכין לי מוני בעלי.

"מוני עוזר לי גם בהתנהלות האדמיניסטרטיבית של העסק הפרטי שלי, אבל הוא יודע שמבחינת ההכנסה של המשפחה הוא במקום השני. אלמלא העזרה שלו לא הייתי יכולה לעבוד בשלושה מקומות. הוא מאפשר לי את האינטנסיביות של החיים, לעבוד בלב שקט".

מוני מרוצה מהסידור: "אני מאושר מכך שאני יכול להיות עם הילדים ואין לי בעיה עם העובדה שוויתרתי על קריירה מזהירה, למרות שבהתחלה זה לא היה קל. הקשר שלי עם הילדים התחזק, בעיקר עם שני הקטנים. אני מפרגן לטלי שמנסה, במקביל לעבודה סופר אינטנסיבית, לתפקד גם כאמא פעילה. קשה לי לתפוש איך היא עושה את זה".

מאירה וחנן ברנע, הורים לאבישי (2)

"השהות שלי עם אבישי היא אחת העבודות המתגמלות שהיו לי"

היא: בת 33, מחברת הספר "כמה רחוק את מוכנה ללכת", מנהלת ההדרכה במטה רשת צומת ספרים ובמקביל מנהלת שירות הלקוחות ברשת

הוא: בן 36, התפטר מתפקיד בכיר במחלקת מחשבים של בנק גדול לאחר הולדת בנו ומאז נמצא בעיקר בבית

חנן ברנע התפטר מהעבודה שלו בנקודת הזמן הכי לא הגיונית: בדיוק כשנולד לו בן בכור, הוא עמד בפני קידום והעלאה בשכר - אבל למרות כל אלה הוא החליט לעזוב ולהישאר בבית לטפל בתינוק. "מנהלי הבנק ניסו לשכנע אותי להישאר כי היו להם תוכניות לגבי", הוא נזכר ומסביר: "גם אם הפסדנו הכנסה אני בטוח שקיבלנו החלטה נכונה. השהות שלי בבית עם אבישי היא אחת העבודות המתגמלות ביותר שהיו לי".

להחלטה להישאר בבית עם אבישי קדמה היסטוריה משפחתית לא פשוטה: חמש שנים של טיפולי פוריות קשים עברו על בני הזוג מפתח תקוה עד שהצליחו להרות: "נהפכתי לאמא היסטרית", מספרת מאירה, "ככל הנראה בהשפעת התקופה הקשה שעברתי. לא הייתי מוכנה שאבישי יישלח למעון יום. אפילו למטפלת לא רציתי לתת אותו, כי בשביל מה הבאנו ילד לעולם? חנן ראה שנקרעתי בין הרצון להעניק את המירב לאבישי לבין האהבה שלי לעבודה ושאני עשויה לקטוע קריירה מבטיחה. אז יום אחד הוא הפתיע אותי ואמר שהחליט להתפטר מעבודתו".

את הקריירה שלה בצומת ספרים החלה מאירה מיד עם שחרורה מצה"ל כמוכרת. מאז התקדמה מתפקיד לתפקיד ברשת עד שב-2005, לאור התוצאות הכספיות הטובות שרשמה החנות שאותה ניהלה, הנהלת הרשת הקפיצה את מאירה לשני תפקידים בכירים במקביל: מנהלת ההדרכה במטה ומנהלת שירות לקוחות. היא חוזרת הביתה בשש-שבע בערב - אך יוצאת שוב כדי להרצות על ספרה העוסק בטיפולי פוריות.

"הרבה חברים הרימו גבה. יש לכך גם השלכות כלכליות מכיוון שנכנסת משכורת אחת פחות", אומרת מאירה, "אבל זה מורכב יותר, כי חנן מסייע לי בתחום המקצועי. הוא לקח על עצמו לקדם את הספר, מתפעל את דף הפייסבוק שלי, קובע לי פגישות וסדר יום להרצאות. ובכל זאת, היינו צריכים להצטנע מעט ברמת החיים - לא כל זוג בנוי להחלטה כזאת".

מאירה וחנן ברנעצילום: הדר כהן

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בתביעה נכתב כי הראיון כולו "התנהל בצורה שאינה מכבדת או רצינית״ כלפיה

המועמדת התחברה לראיון עבודה בזום - וקיבלה מהמראיין מייל שהדהים אותה

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן